Vláda vytvorila nový model spoločnosti: Pomôcť by mala najmä startupom!

/ 4. decembra 2015 / Business

Vláda Slovenskej republiky zaviedla nový typ spoločnosti – jednoduchá spoločnosť na akcie. Takáto spoločnosť prinesie jednoduchšie možnosti pre startupy, ale aj začínajúcich a malých podnikateľov.

unnamed_9

Takáto forma prinesie podľa rezortu jednoduchšiu súčinnosť s investormi, nastavenie kooexistencie firmy a investora bude totiž výrazne flexibilnejšie. Okrem toho je možné v takejto spoločnosti nastaviť výšku základného imania už od jedného eura.

„Navrhuje sa tiež, aby akcionári medzi sebou prostredníctvom akcionárskej zmluvy dohodli nové druhy práv, a to právo pridať sa k prevodu akcií, právo požadovať prevod akcií alebo právo požadovať nadobudnutie akcií,“ napísalo ministerstvo v dôvodovej správe.

Doteraz startupy využívali poväčšinou formu s.r.o., prípade a.s. To však nebolo úplne ideálne.

„Oba tieto typy obchodných spoločností majú z pohľadu startupov určité nevýhody. Jednoduchá spoločnosť na akcie bude predstavovať hybridnú formu kapitálovej obchodnej spoločnosti. Preberie niektoré prvky ‘eseročky’ a akciovej spoločnosti. Pôjde o novú formu obchodnej spoločnosti, na ktorú sa budú vzťahovať viaceré zákonné ustanovenia o súkromnej akciovej spoločnosti, nepôjde však o podtyp akciovej spoločnosti,“ uviedlo ministerstvo.

V Startitup dúfame, že tieto slová nezostanú len nenaplnenými sľubmi a startupy to budú mať v našej krajine o niečo jednoduchšie.

Pridať komentár (0)