Vlastní ľudia víťazovi Nobelovej ceny za mier – si zradca a vrah

  • Etiópsky premiér Abyi Ahmed získal vlani Nobelovú cenu za mier
  • Situácia v krajine je napätá a premiér čelí ostrej kritike najmä od vlastných ľudí
Abyi Ahmed pri preberaní Nobelovej ceny
Abyi Ahmed pri prevzatí Nobelovej ceny za mier. TASR/AP
  • Etiópsky premiér Abyi Ahmed získal vlani Nobelovú cenu za mier
  • Situácia v krajine je napätá a premiér čelí ostrej kritike najmä od vlastných ľudí

Etiópia – krajina bežcov a dobrej kávy, rodisko človeka a druhá najľudnatejšia krajina Afriky – prežíva divoké leto. Miestne etnické nepokoje si vyžiadali už zhruba 200 ľudských životov a tisíce zranených. Spoločnosť je rozdelená a premiér krajiny, minuloročný víťaz Nobelovej ceny, je v očiach najmä vlastných ľudí považovaní za vraha a diktátora.

Etnická časovaná bomba

Na Slovensku žijú najmä Slováci. V Čechách Česi a v Poľsku Poliaci. No obyvateľstvo v niektorých afrických krajinách je o mnoho pestrejšie a komplikovanejšie. Jednou z nich je aj Etiópia, kde žije až vyše 80 etník a hovorí sa vyše 80 jazykmi – viac než v celej Európe.

Takéto krajiny sú trochu akoby časovanou bombou, kedy sa jeden kmeň môže pustiť do druhého. Obzvlášť, ak sa nájdu lídri, ktorí skúšajú vzbudiť pocity krivdy a neprávosti, ktoré treba razantne vyriešiť. A pokiaľ ide o etnikum, ktoré má v krajine niekoľko miliónov, až desiatok miliónov, ľudí, môže to byť problém naozaj obrovský. A presne výbuchu takejto časovanej bomby sa Etiópia snaží zabrániť.

View this post on Instagram

What some Ethiopian farmers need when they go to the field? AK-47! 😀 By the way, they were really very nice guys who didn't have a problem take pictures with us. . . . ………………….. 🇸🇰 slovensky: Čo potrebujú niektorí etiópski farmári, keď idú na pole??? AK-47! 😀 Inak, boli to naozaj milí chalani, čo sa s nami i radi vyfotili. 😀 #Banna #Ethiopians #Ethiopian #Habesha #Ak47 #weapons #guns #people #Africa #Ethiopia #Omovalley #EasternAfrica #Africatribes #tribes #travel #traveling #instatravel #travelingram #natgeo #yourshotphotographer #discover #explore #earth #farmers #daybyme #photooftheday #dnescestujem #lovcizazitkov #Kysucannacestach #travelerssk

A post shared by František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely) on

Atentát

Nepokoje toto leto naštartovala vražda miestneho speváka Haacaaluu Hundeessa, ktorý pochádzal z etnika Oromo a bol zároveň akýmsi verejným hlasom svojho ľudu.

Oromovia sú najväčšie etnikum v krajine. Niektorí sa ale cítia, že sú k vzhľadom svojej veľkosti v krajine ukrivdení a nemajú postavenie, aké by mali mať. Niektorí sa dokonca pohrávajú s myšlienkami vytvorenia svojho vlastného štátu.

Dvaja zadržaní z vraždy obľúbeného speváka sa priznali, že sú členmi ozbrojeného krídla Oromskeho oslobodzovacieho frontu a ich cieľom bolo podnietiť etnické napätie, ktoré by mohlo smerovať k zvrhnutiu vlády.

Dokonca, aj samotný premiér a nositeľ Nobelovej ceny Abyi Ahmed je z ľudu Oromo, no práve tí sa naň najčastejšie dívajú ako na zradcu, ktorý napriek svojmu pôvodu ide proti ním. Abiy Ahmed uniesol našu revolúciu. Zradil svet, získal Nobelovú cenu a keď si myslel, že upevnil svoju moc, zmenil sa na typického diktátora. Teraz uväznil politických vodcov, vraždí a väzní po Oromii,“ aj takéto príspevky mu pravidelne na sociálnych sieťach adresujú ľudia k aktuálnej napätej situácii.

zdroj: TASR/AP Francisco Seco

Zradca, vrah a diktátor

Etiópska spoločnosť je tak doslova rozdelená a v každej diskusii sa nájde mnoho príspevkov, kde Ahmeda obviňujú za diktátorsky prístup, mŕtvych v uliciach a žiadajú od neho prepustenie zadržaných. Bežne sa používajú hagshtagy ako #Abiyiskiller či #AbiyMustGo. Pocit krivdy sa u ľudí Oromo po vražde speváka a následnom vládnom potlačení nepokojov tak ešte zjavne prehĺbil.

Abyi Ahmed získal Nobelovú cenu za zlepšenie vzťahov so susednou Eritreou, s ktorou Etiópia viedla desaťročia trvajúcu vojnu. No ľahké to nemá ani vo svojej krajine a doslova u ľudu, z ktorého pochádza.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá