Vleky, kiná aj hotely, budú dostupné verejnosti. Naši susedia opatrenia zmierňujú, zatiaľ čo my ich sprísňujeme

  • Dvaja naši susedia postupne uvoľňujú protiepidemiologické opatrenia, zatiaľ čo my a Česko ich sprísňujeme
  • Po Rakúsku ohlásilo čiastočné uvoľnenie opatrení aj Poľsko
  • Poliaci otvoria hotely, lyžiarske vleky, bazény, divadlá či kiná
  • Rakúšania znovu otvoria školy, múzeá, obchody i kaderníctva
Korona uvoľnovanie
Unsplash/Krists Luhaers/Pamela Saunders
  • Dvaja naši susedia postupne uvoľňujú protiepidemiologické opatrenia, zatiaľ čo my a Česko ich sprísňujeme
  • Po Rakúsku ohlásilo čiastočné uvoľnenie opatrení aj Poľsko
  • Poliaci otvoria hotely, lyžiarske vleky, bazény, divadlá či kiná
  • Rakúšania znovu otvoria školy, múzeá, obchody i kaderníctva

Dvaja naši susedia postupne uvoľňujú protiepidemiologické opatrenia, zatiaľ čo my a Česko ich sprísňujeme. Po Rakúsku ohlásilo čiastočné uvoľnenie opatrení aj Poľsko.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že hotely, divadlá, kiná, lyžiarske vleky, bazény a ďalšie zariadenia sa budú môcť znovuotvoriť s podmienkami od budúceho týždňa.

The National Herald uvádza, že Morawiecki sa tak rozhodol potom, čo epidemiologické opatrenia viedli ku „krehkej stabilizácii“ nových prípadov koronavírusu. Poľského premiéra ale naďalej znepokojuje pomerne veľký počet úmrtí, ktorý ostáva na hodnote 400 úmrtí za deň.

Reštaurácie aj fitness centrá ostanú naďalej zatvorené.

Variant z Južnej Afriky je nočná mora vedcov, na účinnosti AstraZenecy sa ukazuje, že oprávnene. Čo o ňom vlastne vieme?

Prevádzkovanie na 50 % kapacity

Od 12. februára budú môcť otvoriť vnútorné prevádzky ako sú hotely a divadlá na 50 % ich kapacity. Platiť budú naďalej prísne hygienické opatrenia, ktoré majú zabrániť prenosu infekcie, ako je napríklad dištancovanie, dezinfekcia a nosenie rúšok.

Hotely budú môcť ponúkať jedlo iba prostredníctvom izbovej služby. Poľská spravodajská televízia TVN24 informuje, že pôjde o skúšku na dva týždne. Ak sa epidemiologická situácia počas nich zhorší, nastane opätovné sprísňovanie opatrení.

Gazeta.Pl informuje, že okamžite po ohlásení uvoľnenia opatrení si ľudia začali rezervovať pobyty v hoteloch. Do pol hodiny od začiatku tlačovej konferencie predsedu vlády a ministrov to bol nárast až o 50 %.

Poľská vláda rozhodla o uvoľnení opatrení potom, ako začal silnieť tlak najviac zasiahnutých sektorov, ktoré sú prakticky na pokraji krachu.

Minulý týždeň navzdory platným opatreniam otvorili desiatky reštaurácií – napríklad v poľskom Zakopanom. Podľa DW sa reštaurácie zapojili ku kampani #MyOtvárame (#OtwieraMY). Majitelia gastronomických zariadení sa nezľakli ani policajných a hygienických kontrol a hrozby vysokých pokút.

V Rakúsku bude počet zákazníkov obmedzený 

V Rakúsku sa začali v pondelok uvoľňovať opatrenia zavedené v rámci tretieho plošného lockdownu. Za prísnych hygienických opatrení sa znovu otvoria školy, múzeá, obchody i kaderníctva. Informovala o tom agentúra AP.

Pri návšteve kaderníctva sa budú ľudia musieť preukázať negatívnym výsledkom testu na koronavírus, ktorý nebude starší ako 48 hodín.

obchod nedela
zdroj: TASR/František Iván, TASR/AP/Benoit Doppagne

Počet osôb v obchodoch bude obmedzený na jedného zákazníka na 20 štvorcových metrov. Respirátory typu FFP2 budú povinné pri nakupovaní aj vo verejnej doprave. Rovnaké pravidlá budú platiť v galériách, múzeách a zoologických záhradách. V krajine tiež bude po novom povinné dodržiavanie dvojmetrových rozstupov.

Bezplatné testovanie na prítomnosť ochorenia COVID-19 bude možné absolvovať aj v niektorých lekárňach, píše agentúra DPA.

Učitelia a študenti sa budú dvakrát týždenne testovať

Na základných školách sa triedy deliť nebudú, stredné školy budú žiaci navštevovať striedavo. Učitelia a študenti sa budú dvakrát týždenne testovať.

Reštaurácie a hotely zostávajú zatvorené a podľa úradov sa vo februári neotvoria.

Rakúsko zaviedlo tretí celoštátny lockdown 26. decembra. Vláda uviedla, že Rakúsko sa musí čo najviac priblížiť k úrovni 50 nových prípadov nákazy za týždeň pripadajúcich na 100 000 obyvateľov. V súčasnosti je tento údaj podstatne vyšší, a to 108.

Predstavitelia opozície podľa AP upozorňujú, že uvoľnenie lockdownu predstavuje značné riziko.

Zdroje: National Herald , TVN24, Gazeta.pl, DW, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech