Kvasinková infekcia postihuje až 75 % žien: Vlhké plavky, mydlo a stres. Gynekológ prezrádza príčiny a liečbu
- S kvasinkovou infekciou sa stretne až 75 % žien aspoň raz za život
- Prenášať sa môže aj od partnera
- Odborník radí, ako ju liečiť a ako jej predchádzať

- S kvasinkovou infekciou sa stretne až 75 % žien aspoň raz za život
- Prenášať sa môže aj od partnera
- Odborník radí, ako ju liečiť a ako jej predchádzať
Svrbenie, výtok, začervenanie či pocit nepohodlia v intímnej oblasti. Aj takéto príznaky môžu signalizovať kvasinkovú infekciu, ktorá trápi až tri štvrtiny žien aspoň raz za život – a mnohé opakovane. Hoci ide o veľmi rozšírený problém, stále okolo neho koluje množstvo nejasností či dokonca zlozvykov, ktoré môžu infekciu zhoršovať alebo podporovať jej návrat.
Čo všetko hrá rolu pri kvasinkovej infekcii?
O tom, čo všetko ovplyvňuje zdravie pošvovej mikroflóry, prečo by sme mali nosiť voľné bavlnené nohavičky a prečo si ich dokonca žehliť, sme sa rozprávali s gynekológom MUDr. Petrom Šťastným. Vysvetlil tiež, prečo sa infekcie často vracajú a ako môže v liečbe pomôcť aj preliečenie partnera.
- Aké faktory najčastejšie spôsobujú kvasinkovú infekciu?
- Prečo sa infekcia môže opakovane vracať?
- Ako by mala u žien vyzerať správna intímna hygiena?
- Môžu opakované infekcie súvisieť aj s partnerom?
- Ako prebieha liečba a prevencia?
Kvasinková infekcia je pomerne častý problém, s ktorým sa stretávajú mnohé ženy. Aké sú príčiny vzniku tejto infekcie?
Kvasinková infekcia je jedna z najčastejších pošvových infekcií, spôsobená vyvolávateľom Candida albicans. Typické príčiny vzniku kvasinkovej infekcie súvisia s narušením normálneho pošvového prostredia, ktoré žena bežne má. Ovplyvniť ho môžu rôzne faktory – výplach pošvy, vlhké prostredie, návštevy bazénov, kde pôsobí agresívny chlór, nesprávne zvolené tesné oblečenie, alebo niekedy aj nadmerný pohlavný styk.
V poslednom období zohráva veľkú rolu aj časté a nadmerné užívanie antibiotík. Rizikovými faktormi sú aj obezita či pridružené ochorenia, ako je napríklad cukrovka. V takýchto prípadoch sa vytvárajú priaznivé podmienky na premnoženie kvasiniek a rozvinutie infekcie.
Aké sú typické príznaky kvasinkovej infekcie podľa ktorých ju žena môže rozpoznať?
Klasická kvasinková infekcia sa prejavuje predovšetkým svrbením. Svrbenie sa nevyskytuje len na povrchu, teda na vulve, ale najmä vo vnútri – v pošve. Ďalej dochádza k zmenám na intímnych partiách, objavuje sa začervenanie, opuch a typický belavý výtok, ktorý má hrudkovitý vzhľad.
Je bolestivý pohlavný styk bežným príznakom pri kvasinkovej infekcii?
Na začiatku infekcie nemusí žena pociťovať žiadnu bolesť pri pohlavnom styku. No ak sa infekcia rozvinie, príznaky sa zhoršia alebo sa opakovane vracia, bolestivosť pri pohlavnom styku je pomerne častým javom.
Spomenuli ste, že na intímne zdravie má vplyv aj to, čo nosíme. Ako veľmi vplýva oblečenie – tangové nohavičky, tesné rifle, umelé materiály – na zdravie intímnych partií?
Tesné oblečenie, nohavičky zo syntetických materiálov a zvýšená vlhkosť – napríklad ak si žena na dovolenke neprezlečie mokré plavky – negatívne ovplyvňujú zdravie intímnych partií. Nedostatočne priedušná spodná bielizeň narúša fyziologické prostredie pošvy, mení jej pH a vytvára ideálne podmienky pre rozvoj kvasinkovej infekcie. Ženy by preto mali nosiť najmä bavlnenú, voľnú a vzdušnú bielizeň.
Podľa štatistík sa s infekciou stretne aspoň raz za život až 75 % žien. Ako často sa s týmto problémom stretávate vy vo svojej ambulancii?
So ženami, ktoré trápi kvasinková infekcia, sa stretávam niekoľkokrát do týždňa. Sú určité obdobia, kedy evidujeme zvýšený výskyt pacientiek s takýmito ťažkosťami. Určite to patrí medzi najčastejšie dôvody, pre ktoré ženy vyhľadajú gynekológa.
U veľkého percenta žien sa infekcia navyše opakovane vracia, čo môže byť veľmi frustrujúce. Čím môže byť spôsobené opakované premnoženie Candida albicans?
Opakované premnoženie Candida albicans môže byť spôsobené už spomenutými faktormi, ale veľmi často za tým býva aj porucha imunity. Typickým príkladom sú pacientky, ktoré dlhodobo užívajú kortikoidy. Rovnako ide aj o ženy s cukrovkou alebo vážnejšími ochoreniami, ako je napríklad HIV – u nich je to priam typické a tieto stavy sú predisponujúce.
Správna hygiena je pri prevencii kľúčová, no názory na to, čo je „správne“, sa odlišujú. Ako by mala vyzerať zdravá intímna hygiena – sú vhodné špeciálne produkty, alebo je menej viac?
Menej je viac. Najideálnejšia je čistá voda. Odporúčam nosiť sukne, doma chodiť bez spodnej bielizne, a ak už spodnú bielizeň, tak voľné bavlnené nohavičky, ideálne také, ktoré sa nezarezávajú.
Ženám, ktoré trpia opakovanou formou infekcie, často odporúčam, aby si bavlnené nohavičky po praní aj vyžehlili. Teplo zo žehličky totiž dokáže zničiť aj prípadné zvyšky kvasiniek, ktoré by na bielizni mohli zostať. Dnešné pracie prostriedky sú kvalitné, ale žehlenie túto ochranu ešte výrazne posilní.
Mnohé ženy si neuvedomujú, že niektoré každodenné návyky môžu byť pre ich zdravie nevhodné. Ktoré chyby robia ženy najčastejšie v starostlivosti o intímne partie?
Jednoznačne si myslím, že ženy najčastejšie robia chybu v prehnanej intímnej hygiene. Typický príklad je, že žena ide do sprchy a použije agresívne mydlo. Častokrát si ani neuvedomuje, aké je to mydlo a ako narúša prirodzený ochranný film vo vaginálnej oblasti.
Stáva sa, že si vyplachuje pošvu sprchou a aplikuje chlórovú vodu priamo do pošvy. Sliznice sú potom pozbavené prirodzeného ochranného filmu, mení sa pH pošvy – a pritom zdravá pošva má byť mierne kyslá. Voda z vodovodu je však neutrálna, takže sa tým mení celý chemizmus pošvy.
Pri takejto prehnanej intímnej hygiene môže vzniknúť najprv dysmikróbia, teda porucha pošvového prostredia, a následne sa rozvinie kvasinková alebo iná infekcia.
Aký máte názor na používanie intímnych gélov a mydiel? Odporúčate ich ženám?
Odporúčam ich, ale iba tie, ktoré sú klinicky overené. To znamená, že by mali mať medicínsky certifikát. Z môjho pohľadu je však veľa týchto produktov len komerčných – firmy si vedia zaplatiť „odborníka“ alebo na produkt dať nálepku, že sú medicínsky odporúčané, hoci to nemusí byť vždy pravda.
Intímne mydlá, ktoré sú určené na zachovanie prirodzene kyslého prostredia, môžu byť pre ženy vhodné. No vždy platí, že si ich treba odskúšať a zistiť, čo konkrétnej žene vyhovuje.
Hovorí sa, že aj psychický stav či strava môžu ovplyvniť fyzické zdravie. Je pravda, že na vznik infekcie vplýva aj stres alebo nevhodná strava?
Áno, je to pravda. Na vznik infekcie má vplyv aj strava aj psychický stav ženy. Nadmerné množstvo cukrov, sladkostí, čokolád a podobných potravín určite neprospieva. A stres je rovnako negatívnym faktorom.
Aby mala žena zdravú pošvu, musí fungovať jej vaginálna flóra, teda biocenóza. V pošve bežne žije viacero typov mikróbov, no dominantným je kmeň laktobacilov – konkrétne Lactobacillus, ktorý tvorí zdravú pošvovú flóru. Aby mohol prežívať, potrebuje sa niečím živiť – a tým je glykogén. Ten získava zo slizníc. Preto je dôležité, aby tie sliznice boli dostatočne hrubé a zdravé, čo zas závisí od hladiny estrogénu. Ten produkujú vaječníky.
Ak je žena pod dlhodobým stresom, ovplyvňuje to celý jej hormonálny systém, nielen vaječníky, ale všetky žľazy s vnútorným vylučovaním. Môže dôjsť k narušeniu rovnováhy, zhorší sa funkcia vaječníkov, sliznice nie sú dostatočne vyživené, a tým sa oslabuje prostredie pre laktobacily. Tie sa potom môžu strácať alebo meniť a začínajú dominovať iné mikróby – napríklad Candida albicans.
Ak už žena infekciu dostane, dôležité je zvoliť vhodnú a účinnú liečbu. Ako vyzerá štandardná liečba kvasinkovej infekcie?
Štandardne sa kvasinková infekcia lieči podávaním antimykotík. Sú to lieky, ktoré pôsobia proti kvasinkám, respektíve hubám. Podávajú sa buď lokálne – vo forme čapíkov, krémov alebo mastí –, alebo v niektorých prípadoch aj celkovo, teda formou tabletiek. Celková liečba prichádza do úvahy najmä pri opakujúcich sa formách infekcie, čo znamená, že sa vyskytne viac ako trikrát v priebehu krátkeho obdobia.
Liečba by však nemala byť len o liekoch. Mala by zahŕňať aj režimové opatrenia, napríklad úpravu hygieny alebo životného štýlu. Dôležité je aj to, aby sa nezabudlo na liečbu partnera, pretože infekcia sa môže medzi partnermi prenášať.
Je teda pravda, že opakované infekcie u žien môžu súvisieť aj s partnerom?
Áno, je to pravda. Opakované infekcie u žien môžu súvisieť aj s partnerom. Väčšinou má žena po diagnostikovaní infekcie aj naďalej intímny život a v takom prípade môže dochádzať k takzvanému ping-pongovému efektu.
To znamená, že žena sa lieči, no partner, ktorý nepociťuje žiadne ťažkosti, sa nelieči. Pritom môže pôsobiť ako prenášač infekcie. Takže žena sa síce vylieči, ale keď má s partnerom znovu pohlavný styk, infekcia sa jej vráti. A takto sa to opakuje stále dokola, len preto, že partner nebol adekvátne preliečený. Ak má žena opakované problémy, určite odporúčame, aby sa na vyšetrenie dostavil aj partner.
Ako prebieha liečba u mužov? Môže mať muž kvasinkovú infekciu aj bez toho, aby o tom vedel?
Keby sme hodnotili desať mužov, ktorí pôsobia ako prenášači alebo sú pozitívni na nejaké infekcie, len jeden z nich bude mať aj skutočné klinické prejavy.
Ak sa už u muža objavia ťažkosti spojené s kvasinkovou infekciou, ako je zápal predkožky, žaluďa, ide už o závažnejšiu formu. Vtedy sa pristupuje k liečbe podobne ako u ženy. Používajú sa lokálne antimykotiká, no čoraz častejšie sa u mužov volí systémová liečba – teda tablety, ktoré sa užívajú ústne, nie len formou krémov.
Muž by mal určite podstúpiť vyšetrenie u urológa, prípadne aj u dermatovenerológa – teda kožného lekára.
Čo všetko zahŕňa vyšetrenie u odborníka, ak má muž podozrenie na infekciu?
Štandardne sa u muža robí ster z postihnutej oblasti, ale veľmi záleží aj od toho, aké má muž klinické prejavy. To už je potom v rukách daného odborníka.
Niektoré ženy však v rámci liečby najprv siahnu po voľnopredajných prípravkoch. Odporúčate túto formu liečby?
Bežne sa mi stáva, že ku mne príde pacientka a povie: „Mám kvasinkovú infekciu. Už ju mám štrnásť dní. Išla som do lekárne, kúpila som si takú a takú mastičku, potom som si dala voľnopredajnú tabletku.“ Medzičasom dostane menzes, príznaky sa jej vrátia, dá si ďalšiu tabletku – a nakoniec to vôbec nezaberá.
Preto by som ženám určite neodporúčal samoliečenie voľnopredajnými prípravkami. Paradoxom je, že keď im predpíšem tú istú účinnú látku, problém sa už neopakuje. Potom sa pýtam, čo si tam vlastne aplikovali, v akých dávkach a či si viac neuškodili, ako pomohli.
Ak nie je správne určený pôvodca infekcie, celá liečba je od začiatku chybná. Navyše, pri samoliečbe je častý problém poddávkovania. A stáva sa aj to, že si ženy zháňajú lieky, ktoré by bežne voľnopredajné ani nemali byť. Výsledkom potom je, že sú opakovane preliečované niečím, čo už nemá účinok.
Prevencia býva často najúčinnejšou formou boja s opakovanými infekciami. Keby ste mali ženám poradiť, aby sa problémom s infekciou vyhli alebo znížili riziko jej vzniku, čo by to bolo?
Určite by som ženám odporučil vyhýbať sa stresu a dbať na zdravú životosprávu, vrátane diétnych opatrení. Nadmerná konzumácia sladkostí a poruchy glukózovej tolerancie – napríklad cukrovka – môžu prispievať k vzniku infekcií.
Dôležité je aj nosenie bavlnenej spodnej bielizne, ktorá je priedušná a šetrná k pokožke, a správna intímna hygiena bez preháňania. Určite treba zvážiť aj s*xuálne správanie. Promiskuita patrí medzi rizikové faktory, takže aj v tomto smere odporúčam zachovať určitú mieru.
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory
Zdroj: vasalekaren.sk