Vlna kritiky na Nicholsonovú: Za 1 000 eur pre ňu môžeš pracovať v Belgicku, ľuďom sa nepáči výška odmeny

  • Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka
  • Od roku 2019 pôsobí ako poslankyňa Európskeho parlamentu a ako predsedníčka Výboru pre zamestnanie a sociálne veci
  • Teraz do svojho tímu v Bruseli hľadá stážistu či stážistku na dobu 6 mesiacov
ibrahim boran unsplash
Facebook/L. Ďuriš Nicholsonová, Unsplash/ ibrahim boran
  • Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka
  • Od roku 2019 pôsobí ako poslankyňa Európskeho parlamentu a ako predsedníčka Výboru pre zamestnanie a sociálne veci
  • Teraz do svojho tímu v Bruseli hľadá stážistu či stážistku na dobu 6 mesiacov

Nastúpiť budeš môcť už v júli 2021 a podľa europoslankyne budeš mať možnosť si vyskúšať prácu v európskej inštitúcii v odbornom a priateľskom tíme.

Tvojou pracovnou náplňou bude výroba videí, počnúc zabezpečovaním materiálov cez strih až po titulky. Na svojich pleciach budeš mať aj prácu so so sociálnymi sieťami ako je Facebook, Instagram, Twitter a YouTube.

Očakáva sa od teba, že budeš pripravovať grafické podklady na sociálne siete, ale aj texty k zadaným témam, ku ktorým bude potrebné vyhľadávať aj rôzne informácie, dáta či štúdie.

Do tvojich kompetencií bude spadať aj navrhovanie tém na komunikáciu prostredníctvom sociálnych sietí, diskusií a workshopov. Príležitostne môžeš dostať do rúk aj prekladanie textov a príhovorov.

Nicholsonová má na uchádzača či uchádzačku jasné požiadavky. Je potrebné, aby si ovládal slovenský jazyk a to podľa jej slov „najlepšie ako sa len dá“. Tvoje vedomosti anglického jazyka by mali byť na úrovni C1.

Samozrejmosťou by mala byť aj kreativita, technické a počítačové zručnosti, a teda obsluha kamery, fotoaparátu, aplikácií, programov na strihanie a vkladanie tituliek (Aegisub alebo Shotcut). Taktiež je potrebná ochota pracovať pod tlakom ako aj kritické myslenie a stotožnenie sa s témami europoslankyne.

Táto pracovná pozícia je vhodná len pre uchádzača, ktorý bude osobne v mieste výkonu práce, čiže v belgickom Bruseli. Za tvoju prácu dostaneš aj zaplatené, a to 1 000 eur mesačne. 

Kvôli tejto sume sa na Nicholsonovú zosypala aj vlna kritiky v komentároch. Podľa niektorých ide o nízke ohodnotenie, najmä na tamojšie pomery. Faktom však zostáva, že ide len o stáž a táto odmena slúži na pokrytie výdavkov na ubytovanie a stravu. 

Slovenka Vanda Klimes, ktorá má takúto stáž už za sebou, tvrdí, že suma je primeraná. Vysvetľuje, že stážista sa môže v kantíne Európskeho parlamentu naobedovať aj za 5 – 6 eur. Navyše, ide o peniaze v čistom a stážisti sa obvykle usadia v blízkosti, čiže nemusia míňať peniaze za metro.

zdroj: Unsplash/sergio otoya

„Sama som v Bruseli na stáži bola. Mala som to 15, maximálne 20 minút peši do parlamentu. Mala som prenajatú izbu, kuchyňu a kúpeľňu sme si delili traja podnájomníci. Každý mal však svoje poschodie, čiže súkromie. Bolo to príjemné bývanie, nie klasické paneláky. Bola to veľmi dobrá skúsenosť. Odporúčam všetkým,“ tvrdí Vanda.

Taktiež je na mieste spomenúť oficiálne pravidlá týkajúce sa stážistov poslancov. V nich sa píše, že o výške mesačného príspevku slobodne rozhodne poslanec, musí byť však stanovená v rozmedzí od 800 eur do 1 313 eur v prípade zmluvy na plný pracovný úväzok.

„Príspevok udeľovaný stážistom nesmie dosahovať takú výšku, že v skutočnosti predstavuje skrytú formu mzdy,“ píše sa v pravidlách.

zdroj: Unsplash/frederic koberl

Taktiež platí, že celková dĺžka stáže nesmie v žiadnom prípade prekročiť deväť mesiacov. Stážisti sú zamestnaní na plný alebo čiastočný (50 %) pracovný úväzok a ich pracovný čas je rovnaký ako pracovný čas zamestnancov Európskeho parlamentu. Nadčasy pritom neoprávňujú na náhrady alebo odmeny.

Poslanci môžu mať súbežne najviac troch stážistov, avšak úlohy, ktoré stážisti vykonávajú, nesmú byť za žiadnych okolností takej povahy, že sa nimi nahrádza zamestnanie parlamentného asistenta, či už miestneho, alebo akreditovaného.

Ak ako stážista splníš všetky svoje povinnosti, príslušný útvar parlamentu ti vystaví osvedčenie o absolvovaní stáže. Je ale potrebné, aby sa stážisti počas stáže správali nanajvýš diskrétne, pokiaľ ide o ich každodennú prácu v Európskom parlamente.

„Žiadnej osobe, ktorá nie je poslancom alebo zamestnancom Európskeho parlamentu, nesmú poskytnúť žiadne dokumenty alebo informácie, o ktorých sa dozvedeli a ktoré neboli zverejnené, bez predchádzajúceho súhlasu Európskeho parlamentu,“ píše sa v pravidlách.

Zdroje: Európsky parlament, Facebook/Lucia Ďuriš Nicholsonová

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK