Vo fekáliami zaplavenom Volgograde vymenili potrubie. Prasklo hneď po slávnostnom otvorení

  • V ruskom meste Volgograd prasklo potrubie a mesto zaplavili splašky
  • Hneď po opravení škody potrubie prasklo na inom mieste
Volgograd a havária potrubia, ktorá spôsobila, že mesto je zaplavené vo výkaloch, fekáliách a odpadových vodách
Twitter/Albina Fella, Twitter/Anton Geraschenko/Reprofoto
  • V ruskom meste Volgograd prasklo potrubie a mesto zaplavili splašky
  • Hneď po opravení škody potrubie prasklo na inom mieste

Mesto na juhu Ruskej federácie zažíva náročné dni. Miesta, na ktorých sa bežne vyskytujú ľudia, zaplavili odpadové vody plné fekálií.

Ako uvádzajú ruské liberálne opozičné noviny Novaja Gazeta, výkalmi sú pokryté ulice a aj pamiatky v meste. Odpad sa navyše leje do Volgy, najdlhšej rieky v Európe. Vo Volgograde je vyhlásený mimoriadny stav. Obyvatelia mesta sa doslova brodia splaškami už týždeň. Navyše, viac ako 200 000 ľudí zostalo bez vody z vodovodu.

Za nepríjemnosťami je havária v kanalizácii. Tá praskla ešte 28. októbra. V mieste nehody sa zrútil aj betónový oblúk stavaný okolo potrubia. Na mieste sa nachádzali dve potrubia s priemerom 1 200 milimetrov.

Energetická spoločnosť, pod ktorej správu kanalizačný tunel spadá, uviedla, že na miesto havárie okamžite vyslala opravársky tím. Majstri mali na potrubí pracovať celú noc, no bez výsledku.

Hlina plná záchodového odpadu neskôr zaplavila atrakcie vrátane detskej železnice, parku a časti nedávno vybudovaného nábrežia v blízkosti pamätného parníka. Miestne médiá uviedli, že fekálie zaplavili aj nápisy „Rusko“ a „Volgograd“ umiestnené mimo terasy pamätníka. Mestom sa šírili nielen splašky, ale aj neuveriteľný smrad, ktorý údajne bolo cítiť až v Moskve a deti kvôli tomu dostali „fekálne prázdniny“.

Potrubie smerovalo do dvoch rôznych okresov. Energetický podnik musel po týchto udalostiach prerušiť dodávky vody do obidvoch. Situáciu preverovala i prokuratúra a žiadala o začiatok trestného stíhania.

„V dôsledku havárie bola zastavená dodávka teplej a studenej vody do viac ako 1 100 bytových domov, 17 000 súkromných domov a niekoľkých sociálnych zariadení,“ uviedla krajská prokuratúra. Podľa medializovaných informácií miestni obyvatelia nakúpili všetky zásoby balenej vody v obchodoch.

Oprava potrubia a guvernérov prejav

Miesto, na ktorom sa potrubie poškodilo, sa podarilo lokalizovať až dva dni po havárii. Zistili, že v rámci opravy budú musieť vymeniť 150 metrov na oboch potrubiach. Miestni obyvatelia sa v tom čase už nesťažovali na zápach a špinu, ale aj na vypnuté kúrenie v domácnostiach.

V stredu 2. novembra sa podľa ruského spravodajského webu V1.RU podarilo jedno z potrubí opraviť. Oznámil to aj guvernér Volgogradskej oblasti Andrej Bočarov. Sám na miesto prišiel s plánom predniesť oslavnú reč. V1.RU jeho prejav označilo za „bravúrny”, avšak hneď, ako dohovoril, zo zeme vytryskol obrovský gejzír fekálií. 

„Ďakujem všetkým, ktorí sa podieľali a podieľajú na rýchlej likvidácii havárie. Podarilo sa nám obnoviť a spustiť prvú vetvu kolektora podľa dočasnej schémy. Opravné a reštaurátorské práce na tejto lokalite považujem za možné ukončiť 4. novembra,” oznámil pred neplánovaným spustením novej „mestskej fekálnej fontány”.

Bočarov rozprával v stane na zasadnutí operačného veliteľstva. K opakovanej havárii došlo len pár desiatok metrov odtiaľ, na inom mieste ako prvýkrát.

Kritizovali Sovietsky zväz

V1.RU ďalej informuje, že v reakcii na ďalšiu haváriu kancelária starostu Volgogradu skritizovala úrady z čias Sovietskeho zväzu za to, že potrubie nesprávne položili a slúžilo iba 50 rokov. Potrubie, ktoré v rámci opráv nainštalovalo súčasné vedenie mesta, vydržalo bez poruchy 8 hodín.

Podľa informácií V1.RU opäť prasklo dva metre od miesta, kde pracovníci napojili nové potrubie na staré.

V súvislosti so valiacou sa odpadovou vodou sa začalo hovoriť aj o znečistení prostredia a rieky Volga. K situácii sa vyjadrila šéfka ruskej agentúry pre monitorovanie ekológie Svetlana Radionova.

„Inšpektori a špecialisti rýchlo preskúmali znečistenú oblasť a odobrali vzorky vody a pôdy. Vzorové testy umožnia určiť, aká veľká škoda bola spôsobená prírode a aký trest by mali dostať zodpovední,“ zdôraznila cez Telegram.

Vyšetrovací výbor začal 31. októbra dve trestné stíhania vo veci znečistenia vôd a nedbanlivosti pri poskytovaní služieb podľa ustanovení trestného zákona.

Zdroje: Novaja Gazeta, V1.RU, Twitter/Augur, Twitter/Anton Geraschenko, Twitter/Albina Fella

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá