Vo svetovom rebríčku kvality ciest sa Slovensko nevyznamenalo. Česi sú za nami, no predbehli nás chudobné štáty z Afriky

  • Kvalitu Slovenských ciest poznáme, no ako si viedla v celosvetovej konkurencii ?
  • Predbehli nás aj krajiny z Afriky či Južnej Ameriky.
  • Ako sme si viedli v súboji s našimi najbližšími susedmi ?
vytlky.sk
  • Kvalitu Slovenských ciest poznáme, no ako si viedla v celosvetovej konkurencii ?
  • Predbehli nás aj krajiny z Afriky či Južnej Ameriky.
  • Ako sme si viedli v súboji s našimi najbližšími susedmi ?

Slovensko sa môže pýšiť okrem krásnej prírody aj mnohými inými vecami, no bohužiaľ, kvalita ciest k ním určite nepatrí. Nemám na mysli stav vozoviek počas zimných mesiacov, lebo aj keď sa rok čo rok na cestárov valí kritika, nemajú to jednoduché. Na mysli mám kvalitu asfaltu, množstvo výtlkov, nerovnosti na vozovke a pod. Všetky tieto nedostatky sa najviac prejavia po skončení zimy a počas letných horúčav, kedy vysoké teploty resp. tuhé mrazy dávajú vozovkám naozaj zabrať.

Býva zvykom, že kvalitu našich vozoviek porovnávame s inými krajinami, a to predovšetkým s Rakúskom, Nemeckom, Českom či Maďarskom. No aké sú skutočné výsledky porovnania kvality ciest, nie len našich susedov, ale všetkých krajín  na svete ? Odpoveďou je najnovší rebríček Medzinárodného ekonomického fóra, ktoré pravidelne sleduje stav a kvalitu ciest na celom svete. Najnovší rebríček pozostáva z celkovo 137 krajín celého sveta a do úvahy sa berie aj vývoj, resp. zlepšovanie kvality cestných komunikácií.

Umiestnenie Slovenska nie je až tak zlé, no spokojní určite nemôžeme byť. Z celkového poradia 137 krajín sa nachádzame na 73. priečke, čo je druhá, horšia polovica. Aj takéto výsledky by mali byť pre kompetentných varovaním, a to predovšetkým vtedy, ak sa pozrieme aké krajiny nás dokázali predbehnúť. Najprv sa však pozrime na naše susediace krajiny. Ak by sme vytvorili pomyselnú tabuľku nás a našich susedov, vyzerala by takto:

Celkové poradie Krajina Hodnotenie
9. Rakúsko 6,0
62. Maďarsko 4,1
65. Poľsko 4,1
73. Slovensko 4,0
74. Česko 4,0
130. Ukrajina 2,4

Hodnotenie sa určovalo v škále od 1 bodu (najhoršie) po 7 bodov (najlepšie). Okrem toho sa v tabuľke nachádza grafický ukazovateľ trendu vývoja cestných komunikácií, a síce či sa za sledované obdobie medzi rokmi 2017-2018 kvalita ciest zlepšila, zhoršila alebo ostala na rovnakej úrovni. Vráťme sa ale späť na celkový rebríček a pozrime sa na to, ako si jednotlivé krajiny viedli, a aké krajiny nás bohužiaľ dokázali predbehnúť. Pred nami sú v tabuľke krajiny ako Ekvádor (29.), Namíbia (31.), Rwanda (32.), Azerbajdžan (36.) alebo Albánsko (57.) či Keňa (60.).

Ak sa pozrieme na tých najlepších, tak prvé tri miesta si v tomto poradí rozdelili Spojené Arabské Emiráty, Singapur a Švajčiarsko. Medzi krajiny s celosvetovo najkvalitnejšími vozovkami, ako je už z vyššie uvedenej tabuľky zjavné, patrí aj Rakúsko. To je presne tá krajina, z ktorej by sme si my mali brať príklad, a ani také Maďarsko či Poľsko nie je pre nás tým najhorším vzorom. Opačný koniec tabuľky patrí krajinám ako Haiti, Kongo alebo Mauritánia. Zaujímavosťou je, že napriek vnímaniu Ruska, ako jednej z krajín s najhoršími cestami sa na ich pomery umiestnilo na „peknom“ 114. mieste. Celý rebríček si môžeš pozrieť nižšie.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: reports.weforum.org

zdroj: reports.weforum.org

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech