Vo veku 95 rokov zomrel emeritný pápež Benedikt XVI.

  • Jeho zdravotný stav sa nedávno zhoršil
emeritný pápež Benedikt XVI.
TASR/AP Photo/Andrew Medichini, File
  • Jeho zdravotný stav sa nedávno zhoršil

Vo veku 95 rokov zomrel pápež Benedikt XVI. Informuje o tom BBC s odvolaním sa na Vatikán.

29. decembra informovala agentúra TASR o tom, že zdravotný stav emeritného pápeža Benedikta XVI. sa počas uplynulej noci nezmenil. „Je vážny, no stabilný“, uviedla vo štvrtok 29. decembra talianska tlačová agentúra ANSA. Táto správa prišla deň po tom, ako pápež František vyzval veriacich, aby sa modlili za jeho „veľmi chorého“ 95-ročného predchodcu.

ANSA sa odvolala na zdroje, ktoré sú v kontakte s niekdajším kláštorom Matka Cirkev (monasterium Mater Ecclesiae) vo Vatikáne. V tom Benedikt XVI. od odstúpenia v roku 2013 žil pomerne v ústraní a medzičasom pod stálym dohľadom lekárov.

Oficiálne oznámenia Vatikán zatiaľ vo štvrtok nezverejnil. V stredu však potvrdil, že zdravotný stav Benedikta XVI. sa v posledných hodinách zhoršil a že ho navštívil aj jeho nástupca.

František sa v stredu postaral o rozruch, keď počas generálnej audiencie povedal, že jeho predchodca je „veľmi chorý“, a vyzval na modlitby zaňho. U mnohých to vyvolalo dojem, že Benedikt XVI. by mohol zomierať, napísala agentúra DPA.

O pár hodín neskôr prišli informácie, že Benedikt XVI. je pri plnom vedomí, no jeho zdravotný stav ostáva vážny. Potvrdil to hovorca Vatikánu, ktorý tiež vyzval veriacich, aby pokračovali v modlitbách za Benedikta XVI. 

To, že zdravotný stav pápeža sa zhoršil, informoval Vatikán krátko po Vianociach, a to 28. decembra. „Môžem potvrdiť, že v posledných hodinách došlo k zhoršeniu (zdravotného stavu) v dôsledku pokročilého veku,“ uviedol hovorca Vatikánu Matteo Bruni. Dodal, že stav 95-ročného Benedikta XVI. je pod kontrolou a má neustálu lekársku starostlivosť. Navštívil ho aj súčasný pápež František II. 

Búril sa proti režimu

Rodák z Nemecka sa narodil 16. apríla 1927 a pápežský úrad zastával od 19. apríla 2005 do 28. februára 2013. Od roku 1294 bol prvým pápežom, ktorý dobrovoľne abdikoval. Skôr než bol zvolený za pápeža, bol blízkym spolupracovníkom pápeža Jána Pavla II. 

Benedikt XVI, vlastným menom Joseph Ratzinger, bol v roku 1934 zapísaný do Hitlerjugend. Keďže tým nebol nadšený, ako jeden z mála odmietal chodiť na schôdze, informuje The New York Times. Okrem toho bol Ratzinger súčasťou pomocníkov protilietadlového kanónu a tiež bol nasadený na ochranu továrne BMW v Mníchove. Po istom čase taktiež trénoval v pešom pluku. Pre chorobu sa však vyhol ďalším vojenským povinnostiam, ktoré boli nesmierne prísne. 

Do Traunsteinu sa vrátil v roku 1945. Zistil, že v jeho dome si americkí vojaci zriadili veliteľstvo. Ocitol sa tak v zajateckom tábore, odkiaľ ho neskôr prepustili. Trvalo len niekoľko mesiacov, kým so svojím bratom vstúpil do seminára, informuje USA Today.

V roku 1981 ho vtedajší pápež Ján Pavol II. menoval za prefekta Kongregácie pre náuku viery a tiež za predsedu Pápežskej biblickej komisie a Medzinárodnej komisie. Ratzinger tiež viedol Pápežskú komisiu pre zostavenie Katechizmu katolíckej cirkvi. V konzistóriu 5. apríla 1993 ho pápež Ján Pavol II. povýšil na kardinála biskupa suburbikarskej diecézy Velletri-Segni.

Za pápeža bol zvolený vo veku 78 rokov s tým, že jeho voľba bola nesmierne rýchla, no aj presvedčivá. Jeho pápežským menom sa stalo meno Benedikt XVI. Týmto výberom chcel vzdať hol Benediktovi XV. za to, že sa usiloval pomôcť utečencom a zjednotiť svet rozpoltený vojnou, uvádza Forbes.

Premiér aj prezidentka spomínajú

Na zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI. budeme spomínať ako na človeka silnej viery. Na sociálnej sieti to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová, informuje TASR.

„Joseph Ratzinger sa po zrieknutí svojho úradu utiahol do ústrania a svoj čas venoval čítaniu a modlitbe. Tí, ktorí sa s ním stretli aj osobne, vyzdvihujú inteligenciu a schopnosť Benedikta XVI. viesť nezaujato diskusiu aj s názornými oponentami,“ povedala hlava štátu.

Poukázala na to, že i keď počas svojho pontifikátu nenavštívil Slovensko, v roku 1992 ešte ako kardinál odslúžil svätú omšu v bratislavskom Dóme sv. Martina.

„V Benediktovi XVI. strácame významného teológa a dôležitú duchovnú osobnosť katolíkov na celom svete,“ dodala Čaputová.

Zosnulému emeritnému pápežovi poďakoval za jeho službu a obetu cirkvi aj dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) na sociálnej sieti.

Reaguje aj zahraničie

Britský premiér Rishi Sunak, nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu vyjadrili sústrasť v spojitosti so smrťou emeritného pápeža Benedikta XVI. TASR informácie prevzala z agentúr AFP a DPA.

„So zármutkom som sa dozvedel o smrti emeritného pápeža Benedikta XVI.,“ napísal na Twitteri Sunak. „Bol to veľký teológ, ktorého návšteva v Spojenom kráľovstve v roku 2010 bola historickou chvíľou pre katolíkov aj nekatolíkov v našej krajine,“ dodal.

Scholz uviedol, že smrťou emeritného pápeža svet stratil múdreho teológa. Benedikt XVI. bol podľa neho ako „nemecký“ pápež osobitným cirkevným vodcom pre mnohých, a to nielen v Nemecku.

Macron vyzdvihol úsilie Benedikta XVI. o dosiahnutie prívetivejšieho sveta. „Vo svojich myšlienkach som s katolíkmi vo Francúzsku a vo svete, ktorí trúchlia nad odchodom jeho svätosti Benedikta XVI., ktorý sa dušou aj inteligenciou usiloval o bratskejší svet,“ napísal.

Zdroje: TASR, NY Times, USA Today, Forbes, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá