Vo Vietname stratila mobil a počas stopovania ju uniesli. Lucia radí, ako spoznávať svet s malým rozpočtom (ROZHOVOR)

 • Precestovala USA, Nórsko, Srí Lanku či Francúzsko
 • Má za sebou nebezpečné i bizarné zážitky
 • Vie však, ako cestovať bez veľkých výdavkov
Mladá Slovenka Lucia cestuje po celom svete. Kamarátov si nachádza ihneď po príchode do danej krajiny
Mladá Slovenka Lucia cestuje po celom svete. Kamarátov si nachádza ihneď po príchode do danej krajiny, archív Lucia Hoosová
 • Precestovala USA, Nórsko, Srí Lanku či Francúzsko
 • Má za sebou nebezpečné i bizarné zážitky
 • Vie však, ako cestovať bez veľkých výdavkov

V roku 2018 skončila druhá na celoštátnom kole Olympiády v španielskom jazyku, o rok neskôr úspešne zmaturovala na gymnáziu v Prievidzi a dnes po celom svete cestuje sama. Mladá Lucia Hoosová rada cestuje celý život, no na prvú cestu do Thajska sa na vlastnú päsť a s rozpočtom pár tisíc eur vybrala až v roku 2022. 

Rodáčka z Partizánskeho Slovákom ukazuje, aké je to cestovať bez záväzkov, prílišných poplatkov a strachu. Lucia totiž musela vo Vietname riešiť stratu telefónu a jeden z motorkárov ju takmer uniesol.

Lásku k foteniu a točeniu mala už pred pár rokmi. Dnes v tom na cestách okolo sveta pokračuje. S Luciou som si zavolal na trase Bratislava – Bali. Porozprávala mi o svojich doterajších zážitkoch na cestách okolo sveta, o mnohých výhodách práce dobrovoľníka či skúsenostiach, ktoré môžu pomôcť všetkým cestovateľom.

 • Za ubytovanie a stravu na Bali nič neplatí, za vstup do posilňovne len dve eurá
 • Istý čas strávila aj v Nórsku, USA, Portugalsku, Indonézii či na Srí Lanke
 • Možností, ako získať ubytovanie zadarmo je mnoho, no po vlastných skúsenostiach jednu neodporúča
 • Ktoré európske krajiny sú podľa Lucie skvelou voľbou na tvoj prvý zahraničný výlet
 • Bizarný príbeh straty telefónu vo Vietname
 • Rodičia sa báli, že ju v Thajsku predajú na orgány
 • Ako sa vo Vietname počas stopovania stala obeťou únosu

Kde sa momentálne nachádzaš? Na akom mieste a v akom meste?

Teraz som na Bali v meste Ubud, ktoré sa nachádza v centre ostrova. Momentálne tu pracujem a cítim sa skvelo, lebo som v prírode a väčšinu vecí mám zadarmo. Robím to, čo chcem robiť. Tentokrát som sem cestovala už s nájdenou prácou, ktorú som si našla vopred na internete cez dobrovoľníctvo. Napokon ju asi budem robiť full-time. Nerátala som však s tým, koľko tu ostanem, takže som sem šla na neurčito. Niekedy si prácu hľadám aj na mieste, aj to sa mi už párkrát stalo. 

My spolu voláme o 11.00 slovenského času, u teba je teraz 18.00. Čo si dnes robila?

Dnes som ráno o 7.00 bola na joge, ktorú som točila kvôli práci. Potom som šla ešte do fitka, lebo mi joga nestačila. Dala som si raňajky v hoteli, kde pracujem a šla som na stretnutie s mojím šéfom, bavili sme sa o práci, ktorú tu budem robiť. Ja vlastne ešte presne ani neviem, čo tu presne robím. Jediné, čo viem, je, že tu budem točiť nejaké videá.

Potom som sa iba rozprávala s ľuďmi, ktorí sú tiež cestovatelia a bola som pri bazéne, v bazéne, opaľovala sa a teraz pôjdem na ďalší meeting so šéfom. Na konci dňa ma ešte čaká točenie jednej akcie, ktorú má tento hostel/hotel večer.

zdroj: archív Lucia Hoosová

Ako vyzerá počasie na Bali?

Som tu asi 10 dní, bolo tu viac-menej slnko, ale posledné dva dni prší večer a ráno a dosť mi to komplikuje život. Dažďová sezóna tu však na Bali iba začína, vyzerá to tak, že tu každý deň bude veľmi pršať, takže neviem, dokedy tu ostanem. Na Bali som chcela ísť už minulý rok, ale práve kvôli dažďom som vtedy šla do Vietnamu, veľmi ma to odrádzalo.

Keď som sa sem hlásila, tak mi povedali, že tu veľa neprší, ale možno ma tým chceli iba nalákať. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá