Vo vojne údajne zlikvidovali pätinu ruských síl. Rusi ustupujú Ukrajine a strácajú víza vo svete

  • USA tvrdia, že Ukrajina už zlikvidovala pätinu ruských jednotiek, ktoré sa zapojili do vojny
  • Velitelia ruských vojsk na juhu Ukrajiny ustupujú
Zničená obrnené vozidlá a tanky na Ukrajine v blate
SITA/AP, Rodrigo Abd
  • USA tvrdia, že Ukrajina už zlikvidovala pätinu ruských jednotiek, ktoré sa zapojili do vojny
  • Velitelia ruských vojsk na juhu Ukrajiny ustupujú

Ukrajinská armáda už zlikvidovala pätinu jednotiek ruských síl, ktoré sa zapojili do vojny na Ukrajine. Po rozhovore s predsedom Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA Mark Milleym o tom na Telegrame informoval hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj.

„Pri dnešnom telefonickom rozhovore ešte raz porovnávali odhady ruských strát v tejto vojne. Poznamenávame, že nepriateľ utrpel značné straty, predovšetkým na živej sile. Pätina jednotiek ruských ozbrojených síl zapojených do bojov na Ukrajine bola porazená,“ uviedol Zalužnyj v sobotu večer.

Zalužnyj taktiež informoval Milleyho, že aktívne bojové akcie pokračujú na fronte dlhom 1 300 kilometrov. „Musíme zvýšiť delostreleckú paľbu. Ešte raz som to adresoval našim partnerom,“ povedal hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl.

Ruskí velitelia na juhu Ukrajiny sa dali na ústup

Velitelia ruských okupačných vojsk na juhu Ukrajiny sa dávajú na ústup na ľavý breh rieky Dnipro. Na Telegrame o tom informoval gubernátor Mykolajivskej oblasti Vitalij Kim.

„Nie naozaj, ale trochu je mi ľúto tých hlúpych ‚orkov´, ktorých ‚nechali v štichu’ na pravom brehu Dnipra. Celý veliteľský štáb sa sťahuje za Dnipro,“ napísal.

Kim i generál Dmytro Marčenko, ktorý má na starosti obranu regiónu, v sobotu naznačili „určité výsledky“ v blízkej budúcnosti a sľúbili, že o nich budú informovať.

Poradca mariupolského starostu Petro Andriuščenko v piatok na Telegrame uviedol, že po tohtotýždňových výbuchoch na vojenskom letisku v Novofedorivke na Kryme boli z pobrežia okupovaného Mariupola evakuované rodiny ruských vojakov. Ruskí okupanti začali tento týždeň s evakuáciou svojich rodín aj v Chersonskej oblasti.

Poľsko plánuje obmedziť Rusom víza

Poľsko zvažuje, že po vzore Estónska a Lotyšska obmedzí vydávanie víz ruským občanom. Podporuje tiež, aby Európska únia pre vojnu na Ukrajine uvalila ďalšie sankcie na Rusko. TASR správu prevzala v nedeľu od agentúry DPA.

„Poľsko pracuje na koncepcii, ktorá umožní nevydávať víza Rusom,“ povedal štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Piotr Wawrzyk v nedeľu pre agentúru PAP. Rozhodnutie podľa neho padne v najbližších týždňoch.

K novým opatreniam EÚ voči Rusku by podľa Wawrzyka mohlo patriť pozastavenie platnosti zmluvy o zjednodušenom vydávaní víz pre ruských občanov.

„Proti tomu sú však veľké členské štáty vrátane Nemecka, Francúzska a Holandska,“ povedal Wawrzyk. Dodal, že Poľsko rokuje s ostatnými členskými krajinami a zistilo, že okrem troch pobaltských štátov sa s jeho názorom stotožňujú aj Slovensko a Česko.

Nemecko a tiež Európska komisia odmietajú zastavenie vydávania turistických víz pre Rusov, približuje DPA.

Estónska vláda v uplynulom týždni rozhodla, že ruskí občania nebudú môcť od 18. augusta vstupovať do krajiny so schengenskými vízami vydanými Estónskom.

Výnimkou budú Rusi, ktorí žijú v Estónsku alebo idú navštíviť príbuzných. Vstupovať do krajiny budú môcť aj ruskí občania s vízami vystavenými inými členskými štátmi EÚ.

Lotyšsko zastavilo vydávanie víz Rusom na neurčitý čas. Lotyšské veľvyslanectvo v Moskve prijíma žiadosti o víza len od ruských občanov, ktorí sa chcú zúčastniť na pohrebe blízkeho príbuzného v Lotyšsku.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá