Vo Vrakuni vyrastie nová oddychová zóna, slúžiť bude domácim aj vodákom

  • Nová oddychová zóna vznikne pri brehu Malého Dunaja
  • Okrem móla a chill out zóny pribudne aj cyklotrasa
  • Projekt financuje Európsky štrukturálny investičný fond a vznikol na základe medzinárodného plánu DANUBE BIKE & BOAT
TASR/DANUBE BIKE & BOAT
  • Nová oddychová zóna vznikne pri brehu Malého Dunaja
  • Okrem móla a chill out zóny pribudne aj cyklotrasa
  • Projekt financuje Európsky štrukturálny investičný fond a vznikol na základe medzinárodného plánu DANUBE BIKE & BOAT

Bratislavská mestská časť Vrakuňa leží na oboch brehoch Malého Dunaja, vedie cez ňu cesta, ktorá ústi až na Žitný ostrov. Práve vďaka tejto polohe je atraktívnym miestom pre vodákov z Bratislavy aj jej okolia. Prvé plány na vybudovanie rekreačnej a oddychovej zóny v tejto lokalite vznikli už pred 15 rokmi, no k výrazným zmenám nedošlo až do roku 2015.

Dlhodobo je Vrakuňa nástupnou bránou pre vodákov, ktorí začínajú svoje splavy na Malom Dunaji práve u nás. Žiaľ, okrem pôvodného móla pre nich nebola vybudovaná žiadna infraštruktúra či služba,“ vyjadrila sa pre Startitup referentka kultúry a športy mestskej časti Vrakuňa Henrieta Dvorská. 

zdroj: DANUBE BIKE & BOAT (arch. Hornická)

Začiatkom novembra 2017 sa začalo s výstavbou novej oddychovej zóny, ktorá sa bude rozprestierať na brehoch Malého Dunaja. Slúžiť by mala nielen vodákom, ale aj miestnym obyvateľom a rodinám s deťmi. Okrem toho sa môžu Vrakunčania tešiť aj na cyklotrasu z Ihličnatej ulice, tá povedie cez most cez Malý Dunaj až ku letisku juh.

Prepojená bude aj na ostatné cyklotrasy a rekreačná infraštruktúry. Predĺžiť sa chystajú aj promenádu popri rieke, čím vznikne moderná rekreačná zóna s chill out zónou a posedením pri brehu. Vodáci dostanú nové mólo či parkovacie miesta a plochy pre autobusy.

Nová oddychová zóna s mólom bude slúžiť ako miesto na posedenie počas prechádzok. Neskôr v blízkosti pribudne lodenica s požičovňou člnov a bicyklov. Už tento rok začneme pozdĺž toku Malého Dunaja budovať nový cyklochodník. Cyklisti tak prejdú plynulo od hlavného toku Dunajana cez Vrakuňu až do Ivanky pri Dunaji, kde sa napoja na JURAVU. Tiež chceme breh Malého Dunaja vyčistiť od krov a náletov. Cieľom je vytvoriť vzťah medzi vodou a človekom na prechádzky, oddych, šport či rybolov,“ dodáva.

zdroj: DANUBE BIKE & BOAT (arch. Hornická)

Autorom projektu oddychovej  zóny s mólom pri Malodunajskej cyklotrase  je Ing. arch. Angela Hornická zo štúdia ATAQ, s.r.o., Bratislava. Za finančnou podporou stojí Európsky štrukturálny investičný fond, konkrétne program cezhraničnej spolupráce Slovensko – Maďarsko. Vďaka tejto spolupráci vznikol aj medzinárodný projekt Objavte Malý a Mošonský Dunaj na bicykli a na člne (Discover the Small & Moson Danube by bike and boat).

zdroj: DANUBE BIKE & BOAT (arch. Hornická)

zdroj: DANUBE BIKE & BOAT (arch. Hornická)

Oddychová zóna je len ďalšia fáza pretvorby brehu Malého Dunaja. Prvú časť promenády sme dokončili pred tromi rokmi a obyvatelia si ju obľúbili. Tok a breh chceme sprístupniť ľuďom, vytvoriť dlhú promenádu celou Vrakuňou s lavičkami, stromovou alejou a samozrejme s cyklochodníkom,“ doplnila Dvorská.

Okrem toho sa v rámci projektu chystá aj rekonštrukcia skanzenu s vodným mlynom v Jelke, pribudne Centrum vodáckej turistiky v Šamoríne či založené Korzo v Zálesí.

Celý projekt pracoval s rozpočtom 2 986 181,62 EUR z toho pre Mestskú časť Bratislava-Vrakuňa bolo vyčlenených 306 629,38 EUR. 85 % financoval Európsky fond regionálneho rozvoja, 10 % išlo zo štátneho rozpočtu a 5 % si zaplatila samotná mestská časť.

Zdroj: vrakuna.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech