Vo Vysokých Tatrách pribudol prvý mapomat na Slovensku

  • Môžeme sa tešiť na menej stratených turistov?
tatry
facebook.com/VKUmapy/facebook.com/vysoketatry
  • Môžeme sa tešiť na menej stratených turistov?

V dnešnej spoločnosti v období zdokonaľovania vedy a techniky, v ére čipov a mikrovedy, je občas veľmi ťažké sa stratiť. Avšak, dochádza k tomu paradoxne až pričasto.

Vysoké Tatry sú miestom, ktoré navštevujú tisícky turistov, ktorí chcú prežiť v našich prekrásnych horách príjemnú dovolenku. Viacerí však hrubo podcenia majestátnosť hôr, za čo ich často čaká množstvo nepríjemných prekvapení či tvrdý osud.

Dôkazom toho sú správy o ďalších a ďalších stratených turistoch, ktorí zväčša len podcenili prípravu na túru, ktorá vyžaduje oveľa lepšiu prípravu ako prechádzka po nábreží Dunaja. Bez overenia predpovede počasia či schodnosti trasy si to ľudia bez váhania namieria na ktorýkoľvek tatranský štít aj v poltopánkach či žabkách.

Tatranská horská služba je známa svojou húževnatosťou a vysokým percentom nájdenia hľadaných osôb stratených v horách. Načo však riskovať zídenie z chodníka a blúdenie lesom, keď sa tomu dá celkom jednoducho predísť?

Aj keď dnes už len málo ľudí chodí po svete bez smartfónu v ruke, aj ten niekedy po 8 hodinovej túre nechá človeka v štychu. Ak nemáš power-banku či aplikáciu s offline mapou, nemusí byť také ťažké stratiť sa.

Na zblúdilých turistov myslel aj VKÚ Harmanec. Ten na Štrbskom Plese nainštaloval úplne prvý mapomat na Slovensku. Namiesto flašky minerálky ti z takéhoto automatu vypadne mapa Vysokých Tatier. Samozrejme v tradičnej „offline“ papierovej podobe. :)

Nájdeš ho na centrálnom parkovisku oproti autobusovej zastávke pri Crokuse. Cena je podľa VKÚ priaznivá a držia sa hesla: „Pomáhame cestovnému ruchu na Slovensku rásť.“ Uvidíme, aká bude úspešnosť tohto pekného projektu a či prispeje k pozitívnejším turistickým štatistikám.

Viac fotiek z Vysokých Tatier nájdeš tu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech