Voda by mala byť v reštauráciách zadarmo, niektorí to vnímajú ako obmedzenie podnikania

  • Reštaurácie by si za vodu z vodovodu nemali účtovať
  • EÚ tak chce bojovať aj proti plastom
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Reštaurácie by si za vodu z vodovodu nemali účtovať
  • EÚ tak chce bojovať aj proti plastom

V rámci boja Európskej únie proti plastom  chcú europoslanci, aby bola voda v reštauráciách zadarmo. Primárne by tak mali podniky ponúkať nebalenú vodu z vodovodu, čím sa obmedzí používanie plastových fliaš. Okrem toho by sa tým aj zvýšil komfort zákazníkov a reštaurácie by mohli ukázať svoju humánnejšiu a ekologickejšiu tvár.

Aj napriek snahe EÚ mnohé podniky stále predávajú vodu vo fľaši, za ktorú si často účtujú nemalú sumu. Na problém včera opäť upozornil aj portál Trend. Podľa návrhu EÚ by mala byť pitná voda dostupná aj vo verejných budovách.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Niektoré reštaurácie ale naďalej trendu vzdorujú a považujú to za neprimeraný zásah do slobodného podnikania. Nájdu sa také, ktoré zákazníkom predajú vždy iba balenú vodu alebo také, ktoré si kladú vlastné podmienky na to, kedy pohár vody zadarmo ponúknu.

„Pohár vody dávame zadarmo, taktiež, keď si zákazníci dajú víno, dávame vodu zadarmo automaticky. Pri väčšom počte ľudí, povedzme že konkrétne na obedovom menu (menučkári), keď si 5 ľudí pri stole objedná vodu, tak účtujeme džbán vody – 1L 0.90 eur. My s tým samozrejme máme spojené náklady – voda, čašník. Prikazovať niekomu v jeho priestoroch, v jeho biznise, aby dával niečo zadarmo je absurdné,“ vyjadrila sa jedna z bratislavských reštaurácií pre Startitup.

Iným zase príde úplne prirodzené, že za obyčajnú vodu z vodovodu si peniaze nepýtajú, Snahou baru je samozrejme zarobiť, a preto predávame aj balené minerálne vody, ale pýtať si peniaze za vodu z vodovodu sa nám zdá nevhodné. Nariadenie môže byť pre niektoré nočné podniky nepríjemné, pre Bohému však nie. Osobne nepociťujeme potrebu túto otázku riešiť na úrovni nariadenia EÚ. Pravý bohém či pijan vie, že voda pri alkohole je kľúčová. Preto je u nás zadarmo, lebo dbáme o potreby bohémov,“ objasnilo vedenie baru Bohéma. 

Ponúkať vodu zadarmo samozrejme, môže byť pre niektoré bary či reštaurácie nevýhodou, no v mnohých európskych krajinách je to dnes už úplnou samozrejmosťou. Na Slovensku sa tento trend zatiaľ úplne neujal, no stále viac podnikov dbá na komfort svojich zákazníkov aj takýmto spôsobom. Postupne sa stáva samozrejmosťou neponúkať pohár vody len ku káve, ale aj k alkoholu.

Zdroj: Trend, Europarl.europa.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech