Vodiči, pozor: Na 6 úsekoch nebude potrebná diaľničná známka. Ministerstvo presadzuje výraznú zmenu

  • Po novom nebude potrebné kupovať si diaľničnú známku
  • Zmena sa týka obchvatov významných miest naprieč krajinou
Autá na diaľnici a eznamka.
Ilustračné foto TASR/Christoph Soeder/dpa, TASR/Štefan Puškáš
  • Po novom nebude potrebné kupovať si diaľničnú známku
  • Zmena sa týka obchvatov významných miest naprieč krajinou

Slovenské diaľnice sa spoplatnia inak. Už nebude treba kupovať diaľničnú známku na celé obchvaty významných miest v krajine. Týka sa to šiestich lokalít, ale niektoré mestské diaľničné obchvaty v zozname nie sú. Minister dopravy Jozef Ráž vysvetlil dôvod.

Jeho ministerstvo musí teraz pripraviť a schváliť novú iniciatívu bezplatných úsekov diaľnic a rýchlostných ciest. Ako uvádza portál Topspeed.sk, možno sa to nestihne do leta.

Na ktoré obchvaty sa bude nové opatrenie vzťahovať?

Vládni predstavitelia navštívili stavbu križovatky D1 a D4 počas kontrolného dňa. Pri tejto príležitosti tiež oznámili zaujímavú novinku, ktorá by mala začať platiť najneskôr v septembri 2024.

„Chcem oznámiť dobrú správu,“ uviedol premiér Robert Fico. „Minister dopravy navrhne vláde SR, aby sme oslobodili od diaľničných známok obchvaty miest. Nejaké úseky, pokiaľ ide o mestá, už sú oslobodené,“ uviedol Fico.

Fico spomenul, že nové opatrenie sa bude vzťahovať na celé obchvaty v Bratislave, Nitre, Žiline, Poprade, Prešove a Košiciach. Na týchto úsekoch nebude treba diaľničnú známku, ktorá na Slovensku stojí 60 eur za rok alebo menej, ak si kúpiš kratší variant.

„Tým sa budú odľahčovať komunikácie v mestách,“ myslí si Fico.

Hon za „mestskými“ motoristami

Štát chce prilákať viac „mestských“ motoristov na diaľnice, aj tých, ktorí dnes nekupujú diaľničnú známku a radšej idú po alternatívnej ceste nižšej triedy. Ako uvádza portál HNonline.sk, táto zmena by ich mala motivovať používať rýchle cesty.

D1, cesta, autá
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Zároveň by to malo podporiť ekologický aspekt v mestách tým, že sa zníži cestná premávka.

Mohlo by byť viac úsekov bez potreby kupovať známku, ale štát stanovil pri výbere lokalít pravidlo. Mesto musí mať aspoň dva vstupy a výjazdy z diaľnice. Podľa ministra Ráža to napríklad Trenčín nespĺňa.

Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky

Ministerstvo dopravy má zaviesť diaľničnú známku s jednodňovou platnosťou. Umožní to novela zákona o diaľničnej známke, ktorej návrh posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu do druhého čítania.

Zároveň už nebude možné zakúpiť diaľničnú známku s platnosťou na kalendárny rok, tá totiž nemá podľa rezortu dopravy popri existujúcej 365-dňovej diaľničnej známke svoje opodstatnenie.

Zavedenie jednodňovej diaľničnej známky je v súlade s požiadavkami európskej smernice. V novele ministerstvo upravuje aj pravidlá úhrady diaľničnej známky.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Topspeed.sk, HNonline.sk , TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá