Vodiči, pozor: Známa dopravná tepna bude kompletne uzavretá až 5 dní

  • Pre jesennú údržbu bude uzavretý tunel Branisko
  • Zriadená je obchádzková trasa
Na snímke západný potrál tunela Branisko počas Dňa otvoreného tunela Branisko pri obci Beharovce, okres Levoča.
Ilustračné foto, TASR/Veronika Mihaliková
  • Pre jesennú údržbu bude uzavretý tunel Branisko
  • Zriadená je obchádzková trasa

Pre jesennú údržbu bude od soboty (7. 10.) polnoci do stredy (11. 10.) do 18.00 h uzavretý tunel Branisko. TASR o tom informovala hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Eva Žgravčáková.

„Obchádzková trasa bude vedená po ceste I/18, teda od križovatky D1 s cestou I/18 Beharovce po Branisko-východ,“ priblížila Žgravčáková s tým, že dôvodom uzávery sú bežné údržbové práce ako vždy na jeseň v každom z tunelov.

Veľká zmena v diaľničných známkach

Čo sa týka dopravy na Slovensku, v našom článku sme ťa informovali o tom, že Národná diaľničná spoločnosť vstupuje do nového obdobia zlepšených podmienok pre motoristov pri nákupe elektronickej diaľničnej známky. Významná zmena spočíva v predĺžení časového okna pre opravu chybne zadaných údajov počas procesu nákupu, informuje TASR.

Táto iniciatíva vychádza v ústrety vodičom, ktorí si svoju chybu uvedomia neskôr než za 15 minút. Hovorkyňa Národnej diaľničnej spoločnosti Eva Žgravčáková zdôraznila, že zodpovednosť za správne údaje zostáva na strane zákazníka. Nové pravidlá sa týkajú aj prenosu evidenčných čísel medzi vozidlami, kde však treba predložiť dodatočné doklady a potvrdenia.

Národná diaľničná spoločnosť pristúpila k zmene obchodných podmienok pri nákupe elektronickej diaľničnej známky. Najvýznamnejšou zmenou je, že pôvodný 15-minútový interval na opravu akéhokoľvek údaju zadaného pri nákupe známky sa výrazne predĺžil.

Zle zadaný údaj

Po novom možno oznámiť opravu napríklad chybne zadaného evidenčného čísla vozidla až do konca daného kalendárneho dňa, informovala v pondelok Národná diaľničná spoločnosť.

Národná diaľničná spoločnosť touto zmenou podľa hovorkyne Evy Žgravčákovej vyšla v ústrety motoristom, ktorí si zle zadaný údaj všimli až s väčším časovým odstupom a nestihli požiadať o opravu do 15 minút.

„Naďalej platí, že za zadané údaje pri nákupe akéhokoľvek typu elektronickej diaľničnej známky zodpovedá sám zákazník,“ upozornila.

Pohľad na nový úsek R4.
zdroj: Facebook/Reprofoto/Národná diaľničná spoločnosť

„Ak sa pri zadávaní údajov pomýli alebo niečo vynechá, je povinný oznámiť to poskytovateľovi služby (momentálne SkyToll) ihneď po zistení, najneskôr však po novom do konca kalendárneho dňa, v rámci ktorého bol takýto chybný alebo neúplný údaj poskytnutý,“ uviedla hovorkyňa.

Ak však táto lehota uplynie, oprava, doplnenie alebo zmena sa dá urobiť len v tom prípade, ak preukázateľne pôjde o neexistujúce vozidlo.

Ďalšie spôsoby opravy

V prípade, že pri nákupe diaľničnej známky spravíš chybu a nevšimneš si to, existujú aj ďalšie spôsoby, ako sa s tým vysporiadať. Najvyšší súd Slovenskej republiky sa touto témou zaoberal vo svojom rozhodnutí z 25. marca 2020.

Advokát Marek Šábik v prípade pokuty odporúča podať včas prípustný opravný prostriedok – ODPOR, s odvolaním sa na spomínané rozhodnutie Najvyššieho súdu a priložením potvrdenia o zaplatení diaľničnej známky s chybou v evidenčnom čísle vozidla.

Odpor môžeš podať do 15 dní odo dňa doručenia rozkazu na príslušný okresný úrad, s uvedením dôkazov potvrdzujúcich neoprávnenú pokutu. Treba mať však na pamäti, že za každý začatý mesiac s chybou môžeš dostať novú pokutu, a to až do 5 mesiacov, v sumách 150 alebo 100 eur pri úhrade do 15 dní od doručenia.

Viac o tejto možnosti sa dočítaš tu.

Potvrdenie o úhrade maj vždy pri sebe

Nový postup Národná diaľničná spoločnosť uplatnila aj vzhľadom na novú legislatívu. Tá súvisí s možnosťou prenosu tabuliek s evidenčným číslom medzi vozidlami. Pokiaľ si motorista kúpi nové auto, ale umiestni naň svoju pôvodnú tabuľku s evidenčným číslom, na ktorej má platnú diaľničnú známku, tá ostane platná.

„Pribudne však povinnosť priložiť aj potvrdenie o úhrade diaľničnej známky. Takisto sa po novom požaduje priloženie kompletne vyplneného a podpísaného písomného súhlasu pôvodného prevádzkovateľa vozidla so zmenou v evidencii úhrad diaľničných známok,“ dodala Žgravčáková.

O zmenu v evidencii môžeš stále požiadať buď na portáli eznamka.sk, alebo vo vybraných obchodných miestach v krajských mestách Slovenska. Známka pre nové EČV bude platná až od okamihu zmeny. Akýkoľvek prejazd pred týmto dátumom je zaznamenaný ako priestupok,“ upozornila Žgravčáková.

Zdroje: TASR, Archív SIU, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá