Vodu káže, víno pije. Matovič pri voľbe policajného prezidenta žiada to, čo kedysi sám kritizoval

  • Na čele polície je stále len dočasný prezident
  • Výber nového spustil paľbu kritiky
  • Najnovšie sa vyjadril aj minister financií Igor Matovič
podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) pred rokovaním 29. schôdze vlády SR
TASR/Jakub Kotian
  • Na čele polície je stále len dočasný prezident
  • Výber nového spustil paľbu kritiky
  • Najnovšie sa vyjadril aj minister financií Igor Matovič

Slovensko má nového dočasného policajného prezidenta. Doterajší policajný prezident Peter Kovařík koncom augusta oznámil, že k 15. septembru končí v polícii. Dôvodom je obvinenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.

Štefan Hamran prichádza z prostredia zásahových jednotiek. Od roku 2011 vedie útvar osobitného určenia policajného prezídia známeho aj ako Lynx Commando. Ide o elitnú zásahovú jednotku, ktorá sa zúčastnila aj zatýkania pri vyšetrovaní korupčných káuz.

Dočasným vedením Policajného zboru ho poveril minister vnútra Roman Mikulec. Hamran je od roku 2019 predsedom medzinárodnej organizácie Atlas, ktorá združuje protiteroristické jednotky členských štátov EÚ. V roku 2021 ho do tejto funkcie zvolili opätovne.

Príprava nového spôsobu voľby prezidenta Policajného zboru (PZ) je podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) v procese. Bol by rád, keby mal ako šéf rezortu na výber väčší dosah. Poukázal pritom na skúsenosti z posledných mesiacov, ale aj debatu odbornej verejnosti.

Zatiaľ máme platnú legislatívu, ktorá nám hovorí o tom, že by sme mali vyhlásiť výberové konanie. Teraz sa však uskutočňuje diskusia o tom, akým spôsobom to môže vyzerať do budúcna. Počkám si na odporúčania a podľa toho sa potom zariadime,“ uviedol Mikulec.

Napriek deklarovanej snahe posilniť pri voľbe policajného prezidenta vplyv ministra vnútra Mikulec nevylúčil zachovanie verejného vypočutia.

Voľba policajného prezidenta je hlavnou témou posledných týždňov. Odvolávanie toho predošlého si vyslúžilo poriadnu kritiku od politikov súčasnej koalície. Takisto aj komplikovaný výber nového uchádzača.

Denník N píše, že sa im nepáčilo, že Smer si rok pred parlamentnými voľbami na tomto poste „zabetónuje“ svojho človeka.

„My sme za rok a pol odpolitizovali políciu, policajtom sme dali absolútnu slobodu, že môžu konať a postupne rozkladajú ten skorumpovaný systém Roberta Fica a Petra Pellegriniho.”

Najprv mali vyberať policajti, teraz minister vnútra

K celej situácii sa vyjadril aj minister financií Igor Matovič: „Keď má byť minister vnútra zodpovedný za policajného prezidenta, tak asi by mal mať možnosť si ho vybrať,” cituje jeho slová Denník N.

Ten však pred rokmi tvrdil úplný opak. Zatiaľ čo pred pár rokmi žiadal odpolitizovanie polície, dnes chce, aby mal nad vedením polície kontrolu minister vnútra, teda politický nominant.

Výber policajného prezidenta bol od samého začiatku dohodnutý proces, ktorý dopadol podľa očakávaní, uviedli v roku 2019 predstavitelia opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) v reakcii na menovanie Milana Lučanského do funkcie prezidenta Policajného zboru SR.

„Najprv kandidátov vybrala komisia, v ktorej absolútna väčšina ľudí je nominovaná vládnou koalíciou. Následne o nich hlasovali poslanci parlamentného výboru, v ktorom má tiež väčšinu vládna koalícia.

A teraz nakoniec sa pani ministerka tvári, ako veľmi musela uvažovať, koho za policajného prezidenta vymenuje. Pripadá mi to ako klasické výberové konanie, ktoré každý deň zažívajú ľudia po celom Slovensku.

Aj vtedy je poväčšine už vopred rozhodnuté, kto bude úspešným uchádzačom a ostatní ľudia sú len zneužití na vytvorenie zdania spravodlivej súťaže. Od začiatku som upozorňoval, že to takto dopadne a žiadny nezávislý výber a nezávislý policajný prezident nebude.

Omnoho lepší spôsob výberu je, napríklad, zveriť túto úlohu samotným policajtom. Verím, že by si do svojho čela dokázali vybrať človeka, ktorý by bol skutočne nezávislým policajným prezidentom, požívajúcim dôveru ľudí ako aj členov policajného zboru.

Na druhej strane treba čestne povedať, že prezident PZ Lučanský je o triedu lepší ako Tibor Gašpar,“ povedal pre Webnoviny Matovič.

Zdroje: dennikn.sk, webnoviny.sk, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie