Vodu káže, víno pije. Matovič sľuboval referendum o vojenských základniach, mal by ho vyhlásiť, tvrdí Pellegrini

  • Igor Matovič sľúbil v roku 2019 Slovensku referendum o vojenských základniach, konštatuje Peter Pellegrini
  • Matoviča vyzýva k tomu, aby svoj sľub z roku 2019 splnil
Peter Pellegrini
TASR/Jaroslav Novák
  • Igor Matovič sľúbil v roku 2019 Slovensku referendum o vojenských základniach, konštatuje Peter Pellegrini
  • Matoviča vyzýva k tomu, aby svoj sľub z roku 2019 splnil

Igor Matovič (OĽaNO) sľúbil v roku 2019 Slovensku referendum o vojenských základniach. Vo svojom profile na sociálnej sieti to tvrdí Peter Pellegrini (Hlas-SD). Matoviča preto vyzýva k tomu, aby svoj sľub splnil.

Vyzývam Igora Matoviča, aby splnil svoj verejný sľub. Na tlačovej konferencii 29. marca 2019 v prítomnosti dnešného ministra obrany Jaroslava Naďa vyhlásil: „Ak naše hnutie bude súčasťou budúcej koalície, nehrozí, že na Slovensku bude vybudovaná akákoľvek vojenská základňa bez toho, aby nie že o tom rozhodla vláda, ale bez toho, aby o tom rozhodli ľudia v celoštátnom referende,“ uviedol Pellegrini.

Dodal, že pokiaľ líder hnutia OĽaNO iniciuje referendum o tom, či si občania na Slovensku želajú vojenské základne, Hlas-SD ho plne podporí.

Pellegrini hovorí, že proti referendu nebol

Pellegrini tvrdí, že v čase, kedy bolo hnutie OĽaNO v opozícii, bolo najväčším zástancom referenda. Na sociálnej sieti argumentuje vyhlásením vo volebnom programe hnutia, že referendum je jedinou možnosťou občanov priamo spravovať krajinu.

Hnutie v danom čase rovnako žiadalo zníženie účasti potrebnej na platnosť referenda z 50 na 25 percent. Výroky o tom, že Pellegrini počas jeho pôsobenia na poste premiéra SR bol proti referendu popiera. „Je to čistá lož. Nikdy som ako predseda vlády takéto nespochybnil – už sa predsa dvakrát v histórii konalo,“ skonštatoval.

Podľa Pellegriniho musí každá vláda počítať s tým, že jej občania vyslovia prostredníctvom referenda nedôveru. „Ak je raz na platnosť referenda požadovaná účasť aspoň 50 percent voličov, je to plus mínus toľko isto ľudí, ktorí o zložení vlády rozhodujú vo voľbách. A to je sila, pred ktorou sa musí pokorne skloniť každá demokratická vláda,“ podčiarkol Pellegrini.

Expremiér konanie referenda obhajuje tým, že strana Hlas-SD počas Matovičovej vlády vyzbierala 600-tisíc podpisov v historicky najrýchlejšej petícii za referendum o predčasných voľbách. Ústavné právo však bolo podľa lídra Pellegriniho pozastavené prezidentkou SR a Ústavným súdom.

Agentúra SITA oslovila hnutie OĽaNO so žiadosťou o reakciu.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá