Vojačky si budú môcť farbiť vlasy a nechty, vojakom brady nepovolili. Chcú tak odstrániť stereotypy a rasizmus

  • Americká armáda chce novými predpismi odstrániť rasizmus a vyhovieť etnickým skupinám
  • Klasické drdoly už nie sú povinným účesom, povoľujú sa aj vrkoče
  • Majú dovolené farbenie vlasov aj nechtov. Nosenie náušničiek sa povoľuje len vojačkám
vojačky
TASR/Erika Ďurčová, AP/Visar Kryeziu
  • Americká armáda chce novými predpismi odstrániť rasizmus a vyhovieť etnickým skupinám
  • Klasické drdoly už nie sú povinným účesom, povoľujú sa aj vrkoče
  • Majú dovolené farbenie vlasov aj nechtov. Nosenie náušničiek sa povoľuje len vojačkám

Americká armáda uvoľňuje pravidlá pre svoje vojačky. Budú si môcť zapliesť vlasy do vrkoča a nechty si namaľovať farebným lakom. Vojaci si však dlhé brady nechať nemôžu, povolené je však farbenie vlasov. Pre vojakov stále platí pravidlo pravidelného holenia. K uvoľneniu pravidiel dôjde koncom februára.

Doterajšie obmedzenia ohľadom úpravy vzhľadu a účesov sa menia. Velenie americkej armády sa snaží vyhovieť dlhodobým sťažnostiam zo strany vojačiek. Zmeny sa budú týkať aj nosenia malých náušníc. Armáda chce vyhovieť ženám rôznych etník, pre ktoré sú vrkoče alebo účes v štýle konského chvosta prirodzené. Informovala o tom agentúra AP.

Skúmali účesy vojačiek

„Ich identita a rozmanitosť je to, čo robí našu armádu silnou,“ povedal pre Army.mil Brian Sanders, hlavný poddôstojník a vedúci jednotnej politiky armády. S myšlienkou uvoľniť opatrenia sa armáda zahrávala ešte minulý rok.

Bývalý minister obrany Mark Esper ešte v júli nariadil preskúmať účesy a vzhľad príslušníčok ozbrojených síl. Chceli obmedziť predsudky a protesty proti rasovej neznášanlivosti, ktoré sa v armáde udiali minulý rok.

zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

„Tu nejde o mužov a ženy. Ide o armádne normy a o to, ako sa s armádou dokážeme posúvať dopredu. Stávame sa rozmanitejším a inkluzívnejším tímom,“ povedal hlavný seržant americkej armády, veliteľ poddôstojníkov a takisto obhajca vojačiek Michael Grinston.

Opatrenia boli podľa ČTK odsúhlasené krátko po tom, ako sa ministrom obrany stal Lloyd Austin, prvý černoch v čele Pentagonu. Sľúbil, že sa pokúsi odstrániť v ozbrojených silách rasizmus a extrémizmus.

Pevné drdoly pôjdu do zabudnutia

Vojačky spočiatku mohli nosiť len pevné drdoly. Tie často spôsobovali vypadávanie vlasov a problémy s pokožkou. Problémy sa týkali aj prilby na hlave, ktorá im poriadne nesedela.

Pravidlá, ktoré majú byť platné už koncom februára umožňujú ženám nosiť aj malé náušničky, aby sa podľa armády mohli cítiť ako ženy aj v uniforme. Podľa armádneho velenia umožnia nové účesy vojačkám, pilotkám a strelkyniam rýchlo otočiť hlavu bez obmedzenia.

Slovensko hľadá mladých vojakov, ktorým bude popri škole posielať na účet slušnú sumu peňazí

Lak na nechty povolený

Muži žiadali, aby si mohli natrvalo nechať narásť bradu. Armáda im to však nepovolila. Hlavný seržant Michael Grinston však povedal, že armáda už robí výnimky na základe zdravotných alebo náboženských dôvodov. Vojaci nesmú aj naďalej nosiť náušnice, vojačkám to je umožnené. 

Muži si však môžu namaľovať nechty priesvitným lakom, ženám sú dovolené aj farebné. Zakázané sú však farby ako fialová, modrá, čierna a červená, ktoré sú považované za extrémne odtiene. Vojaci si budú môcť farbiť vlasy, ale pre obe pohlavia to musia byť prírodné odtiene. Zakázané sú farby ako oranžová, modrá, ružová, zelená a neónová.

Zdroje: AP, Army.mil, ČTK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech