Vojenskou stratégiou Ukrajiny je vytvoriť chaos na Kryme, hovorí Zelenského poradca

  • Moskva anektovala ukrajinský Krymský polostrov v roku 2014
  • Rusko uviedlo, že výbuchy v muničnom sklade na severe Krymského polostrova spôsobil požiar
Zelenskyj
TASR/AP
  • Moskva anektovala ukrajinský Krymský polostrov v roku 2014
  • Rusko uviedlo, že výbuchy v muničnom sklade na severe Krymského polostrova spôsobil požiar

Hlavný poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak v exkluzívnom interview pre britský denník The Guardian povedal, že „v nasledujúcich dvoch či troch mesiacoch“ môže prísť k ďalším podobným útokom, aké podnikli neznámi útočníci v utorok na železničný uzol a leteckú základňu na Krymskom polostrove.

Moskva anektovala ukrajinský Krymský polostrov v roku 2014. Rusko uviedlo, že výbuchy v muničnom sklade neďaleko mesta Džankoj na severe Krymského polostrova spôsobil požiar.

Hoci sa Ukrajina neprihlásila k zodpovednosti za utorkové útoky, podľa poradcu prezidenta Volodymyra Zelenského je incident pripomenutím, že „Krym okupovaný Rusmi znamená ďalšie výbuchy skladov a vysoké riziko smrti pre votrelcov a zlodejov“.

„Našou stratégiou je zničiť logistiku, zásobovacie trasy hlboko vo vnútrozemí Krymu, sklady munície a ďalšie objekty ich vojenskej infraštruktúry. Vytvára to chaos v ich vlastných ozbrojených silách,“ dodal Podoľak v rozhovore, ktorý portál denníka The Guardian zverejnil v utorok.

Cez Krymský most do Ruska prúdi rekordný počet vozidiel

Rekordný počet automobilov podľa ruských štátnych médií prekročil most spájajúci Moskvou okupovaný Krymský polostrov s Ruskom, čo naznačuje, že istý počet Rusov, ktorí sa do regiónu nasťahovali po ruskej anexii, odtiaľ teraz uteká. TASR správu prevzala z britského denníka The Guardian a stanice Sky News.

„Cez Krymský most prešlo 15. augusta 38 297 vozidiel, uvádza ruské štátne médium TASS s odvolaním sa na miestnu správu ciest. Toto je rekordný počet áut, ktoré cez most prešli za jediný deň. Som zvedavý, či bude dnes rekord prekonaný,“ napísal na sociálnej sieti Twitter poradca ukrajinského ministra vnútra Anton Heraščenko.

Sky News pripomína, že Krymský most cez Kerčský prieliv otvorili v roku 2018, teda štyri roky po tom, čo Rusko anektovalo Krym. Zjavný pohyb ľudí nastal po tom, čo sa zistilo, že v utorok ráno vybuchol sklad munície blízko krymského mesta Džankoj.

putin rusko oslavy krym
zdroj: TASR/Vladimir Astapkovich/Sputnik Pool Photo via AP

Ruskom dosadená tamojšia samospráva medzitým uviedla, že v dôsledku poškodenia železničných tratí výbuchmi na Kryme bola pozastavená vlaková doprava.

Od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy koncom februára vysokopostavení ukrajinskí predstavitelia viackrát naznačili, že terčom ich rakiet by sa mohol stať aj samotný Krymský most, pripomína stanica BBC. Akýkoľvek úder na túto dopravnú stavbu by však bol veľmi kontroverzný, keďže ide o nevojenský cieľ.

Stránka Enerhoatomu sa stala terčom rozsiahleho kybernetického útoku

Ukrajinský štátny podnik Enerhoatom, ktorý prevádzkuje jadrové elektrárne v krajine, v utorok informoval o „bezprecedentnom kybernetickom útoku“ na svoju webovú stránku, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Enerhoatom vo vyhlásení spresnil, že fungovanie agentúry napriek rozsiahlemu kyberútoku nebolo prerušené. „K najsilnejšiemu kybernetickému útoku proti webovej stránke Enerhoatomu od začiatku ruskej invázie došlo 16. augusta 2022,“ napísala jadrová agentúra na sociálnej sieti Twitter.

Webová stránka úradu bola podľa Enerhoatomu „napadnutá z ruského územia“, cituje z vyjadrenia AFP.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá