Vojna je koniec Vladimira Putina, hovorí ruský oligarcha z exilu. Tvrdí, že Putin sa zbláznil

  • Ak Putin vyhrá na Ukrajine, tak prehrá vojnu proti NATO, hovorí Chodorovskij
  • Nemyslí si, že Ukrajina by sa mala kvôli mieru vzdať svojho územia
Putin a ukrajinské mesto zničené vojnou
TASR/AP, Alexander Ryumin TASR/AP, Natacha Pisarenko
  • Ak Putin vyhrá na Ukrajine, tak prehrá vojnu proti NATO, hovorí Chodorovskij
  • Nemyslí si, že Ukrajina by sa mala kvôli mieru vzdať svojho územia

Putin svojou vojnou na Ukrajine hľadá spôsob, ako by mohol v zahraničnej politike obnoviť niekdajší status mocnosti Ruskej federácie. Na ceste k tomuto obrodeniu sa najprv rozhodol anektovať ukrajinský polostrov Krym a pokračoval inváziou na plnej škále. Jeho rozhodnutia sa však mnohým Rusom nepáčia a k ukončeniu vojny ho vyzvali aj dvaja jeho poslanci.

Mnohí si kladú otázky, kam Putina jeho rozhodnutia dovedú. Ako sa to všetko skončí? Svoj pohľad na vec ponúkol portálu Financial Times vyhnaný ruský oligarcha Michail Borisovič Chodorkovskij. Podľa neho si Vladimir Putin v prípade útoku na Ukrajinu sám predpovedal svoj koniec.

Chodorkovskij vysvetlil, že koniec ruského prezidenta nemusí prísť výhradne počas vojny na Ukrajine. Všetko záleží od toho, ako sa bude situácia vyvíjať.

„Ak teraz vyhrá na Ukrajine, kvôli svojim domácim problémom pôjde do vojny proti NATO. A tú vojnu nakoniec prehrá,“ povedal miliardár, uvádza Newsweek.

„Keby nebolo toľkých obetí, povedal by som, že som vlastne celkom šťastný, pretože sa vydal na cestu, ktorá povedie k jeho zániku. Ale toto konkrétne víťazstvo na Ukrajine závisí výlučne od Západu,“ uviedol Chodorovský.

Vojna ním otriasla

Chodorovskij sa po desiatke rokov strávených vo väzení stal symbolom opozície v Rusku bojujúcej proti Putinovi. Podnikateľ momentálne sídli aj so svojou ženou v Londýne a v rozhovore uznal, že zo začiatku vojny ani nemohol spávať. Postoj Západu sa mu napriek uvaleným sankciám nepozdáva a EÚ spolu s USA kritizuje za to, že si neuvedomujú, k čomu všetkému ešte môže dôjsť.

„Ak sa nám nepodarí vysporiadať sa s týmto morom na Ukrajine, budeme mu musieť čeliť aj na ďalších územiach. Ďalším krokom Kremľa bude letecká blokáda Litvy. To totiž ruskému letectvu umožní priame spojenie medzi Ruskom a Kaliningradom. Potom bude NATO čeliť otázke, čo robiť ďalej,“ vysvetľuje Rus.

Obul sa do bývalého ministra zahraničných vecí USA

Oligarcha žijúci v exile taktiež uviedol, že nesúhlasí s bývalým ministrom zahraničných vecí USA Henrym Kissingerom, ktorý pôsobil vo vládach Richarda Nixona a Geralda Forda. Ten totiž minulý mesiac povedal, že Ukrajina by mala pristúpiť k podmienkam dosiahnutia mierovej dohody s Ruskom a vzdať sa tak časti svojho územia.

„Kissinger si neuvedomuje, že ak ste v slabšej pozícii, tak s gangstrom sa dohodnúť nedá. Neuvedomuje si, že pre Putina je vojna len normálnym spôsobom, ako získavať voličov. Vojnu začal už po štvrtýkrát,“ povedal Chodorovskij.

Chodorovskij už v apríli podotkol, že keď Ukrajinci ruskú inváziu neprijali pozitívne, tak sa Putin úplne zbláznil. Najprv chcel zmeniť vládu v Kyjeve, nasadiť tam svoju bábku a očakával, že túto zmenu budú Ukrajinci vítať hádzaním kvetov na ulice,“ uviedol bývalý generálny riaditeľ Jukosu, niekdajšieho ruského ropného giganta, uvádza Business Insider.

Chodorovskij sa minulý mesiac ocitol po boku šachového majstra sveta Garriho Kasparova na zozname tzv. „zahraničných agentov“. Dôvodom ich zaradenia medzi týchto „špehov“ je, že Putina otvorene kritizujú. Oligarcha v exile vojnu od samého počiatku kritizuje a dokonca uviedol, že môže viesť k svetovej vojne. 

Rusi za kritiku pykajú

Minulý mesiac sme ťa informovali o tom, že na zasadnutí Zákonodarného zhromaždenia Prímorského kraja miestny poslanec a člen komunistickej frakcie vyzval Putina, aby stiahol ruských vojakov z Ukrajiny. 

„Ak naša krajina nezastaví vojenskú operáciu, potom bude v našej krajine ešte viac sirôt,“ prečítal poslanec Leonid Vasiukevič.

„Počas vojenskej operácie sa z ľudí stávajú invalidi. Sú to mladí ľudia, ktorí mohli byť pre našu krajinu veľkým prínosom,“ dodal. „Žiadame okamžité stiahnutie ruských vojakov,“ vyzval poslanec svoju vládu.

Následne sa proti Vasiukevičovi a zákonodarcovi Šulgovi, ktorý poslancovu výzvu podporil, postavila väčšina prítomných poslancov. Hlasovali za to, aby obaja menovaní prišli o právo rečniť na danej schôdzi.

Šéf miestnej komunistickej frakcie prisľúbil, že podnikne „prísne opatrenia“. V Rusku totiž za poškodzovanie dobrého mena ruskej armády hrozí 15 rokov väzenia.

Zdroje: Financial Times, Newsweek, Business Insider

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá