Vojna na Ukrajine ohrozuje slovenský turizmus. Ľudia sa pred utečencami nechcú zabávať

  • V krajinách susediacich s Ukrajinou klesol počet turistov
  • Pred očami utečencov sa nechcú zabávať
Na snímke je zachytená Bratsilava a vojna na Ukrajine
SITA/AP Photo/Emilio Morenatti, Unsplash/Victor Malyushev
  • V krajinách susediacich s Ukrajinou klesol počet turistov
  • Pred očami utečencov sa nechcú zabávať

Slovensko zdieľa spoločnú hranicu so západnou Ukrajinou. V porovnaní s rokom 2019 zaznamenala naša krajina pokles počtu zahraničných návštevníkov o 49 %, uvádza CNN Travel.

„Ťažko povedať, koľkí Slovensko nenavštívili zo strachu z pandémie a koľkí sa obávajú konfliktu na Ukrajine,“ uviedol hovorca nášho bližšie nemenovaného turistického združenia pre CNN. Dáta hovoria o období medzi januárom až májom tohto roka.

Čo ľudí odrádza?

CNN konštatuje, že Bratislava leží len hodinu cesty od Viedne, zatiaľ čo je naše hlavné mesto vzdialené od Kyjeva celých 16 hodín. „Napriek tomu stačí spoločná hranica na to, aby ľudí odradila.“

Podobné problémy stretli v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajine celý náš región.

Poľsko zdieľa s Ukrajinou hranicu tiež a online svetom bežne kolujú fotky utečencov, ktorí hľadajú v susednej krajine útočisko. Pre cestovný ruch krajiny majú tieto skutočnosti zničujúci dôsledok.

Koncom marca uviedol námestník poľského ministra športu a cestovného ruchu Andrzej Gut-Mostowy, že počet zrušených letov zahraničných návštevníkov vzrástol o 30 až 40 %.

Európska letecká spoločnosť Jet2 v marci dokonca lety do Poľska úplne pozastavila. Opäť ich chcú spustiť v septembri, a teda akurát neskoro pre letných výletníkov.

Organizátor zájazdov Last Night of Freedom, ktoré sa venujú rozlúčkam so slobodou po celej Európe, zaznamenal prepad rezervácií do poľského Krakova na toto leto o 60 %.

„Myslím, že keď sa začala invázia, tak ľudia počúvali o bombách v blízkosti hraníc. V hlave majú stále tento obraz,“ uviedol Matt Mavir, zakladateľ spomínanej spoločnosti.

„Mali by to vyhodiť z hlavy. Ak by Rusko začalo bombardovať krajiny NATO, tak to, že pôjdete do Poľska, bude tou najmenšou starosťou.“

elijah-g-3d5PqvAGE6Q-unsplash
zdroj: Unsplash/Elijah G

Z vlastnej skúsenosti však hovorí, že nejde len o strach o osobnú bezpečnosť dovolenkárov. „Ľudia mi hovoria, že nechcú ísť niekam, kde ich budú utečenci vidieť, ako sa zabávajú. Niekto prišiel o domov a vy ste tam v rovnakých tričkách a pijete pivo.“

Nejde len o spoločnú hranicu

Spoločnosť Last Night of Freedom dodáva, že nejde len o Poľsko. O 45 % klesol aj ich počet rezervácií do Budapešti a o 39 % do Rigy.

Údaje maďarskej agentúry pre cestovný ruch ukazujú, že v prvých šiestich mesiacoch tohto roku došlo v porovnaní s rokom 2019 k 37 % poklesu turistov. Američanov prichádza menej o 65 %. Čísla však pomaly opäť stúpajú.

Budapešť
zdroj: pixabay/Hermann

Zlá situácia v cestovnom ruchu sa dotýka aj krajín, ktoré s Ukrajinou spoločnú hranicu nezdieľajú. Liina Maria Lepik, riaditeľka estónskej turistickej organizácie uviedla, že polovica z 350 výletných lodí, ktoré mali tento rok navštíviť Tallin, bola zrušená. Podľa jej slov ide o priamy dôsledok vojny, pretože lode nemôžu zastaviť v hlavnej pobaltskej destinácii, v Petrohrade.

Niektorým krajinám sa darí

Zaujímavosťou je, že dve krajiny v regióne zaznamenávajú naopak nárast počtu turistov. Moldavsko, ktoré s Ukrajinou susedí, zaznamenalo v prvom štvrťroku 2022 viac zahraničných návštevníkov ako pred pandémiou. V roku 2019 išlo o 31-tisíc nerezidentských turistov, zatiaľ čo v roku 2022 ide o 36 100.

Dobre je na tom aj Litva, ktorá susedí s Bieloruskom a ruskou exklávou Kaliningradskou oblasťou. Litva uvádza, že do júna bol počet návštevníkov na úrovni 88 % z roku 2019. Toto číslo zahŕňa aj Ukrajincov, ktorí utekajú pred vojnou, ale zvýšil sa aj počet turistov z Lotyšska, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov.

Po pandémii na ceste za snami

Tom Smith, ktorý je regionálny generálny manažér pre Európu v spoločnosti Intrepid Travel, hovorí, že za zlú situáciu nemôže len neďaleká vojna. Po dlhšej pauze od cestovania si ľudia vyberajú známe vysnívané krajiny, pričom prehliadajú neznámejšie miesta.

Jednou z takých krajín je napríklad Španielsko. V júni ho navštívilo dvojnásobne viac turistov než vlani v rovnakom mesiaci. Počas svojho pobytu teraz zároveň minuli trikrát viac peňazí. Vyplýva to z údajov, ktoré v utorok zverejnil španielsky Národný štatistický úrad (INE).

daniel-corneschi-N6HTCyN50p0-unsplash (1)
zdroj: Unsplash/Daniel Corneschi

Informuje o tom agentúra Reuters s tým, že Španielsko sa v cestovnom ruchu, ktorý je pre jeho hospodárstvo najdôležitejším sektorom, približuje k hodnotám, aké zaznamenávalo pred pandémiou.

V júni túto krajinu navštívilo 7,5 milióna turistov, ktorí v nej zároveň minuli takmer deväť miliárd eur. Reuters pripomína, že Španielsko navštívilo v roku 2019, a teda ešte predtým, než cestovanie obmedzila koronavírusová pandémia, 38,2 milióna turistov, pričom 8,8 milióna z nich do tejto krajiny vtedy zavítalo v júni.

„Za týchto šesť mesiacov (roka 2022) sme už prekročili 30 miliónov zahraničných turistov, čo predstavuje 80 percent z úrovne pred pandémiou, avšak z hľadiska (ich) výdavkov sme už na úrovni 90 percent pred pandémiou,“ uviedla španielska ministerka cestovného ruchu Reyes Marotová.

„Ak bude tento trend pokračovať, dostaneme sa jednoznačne (do konca roka) na hodnoty spred pandémie,“ dodala. Španielska vláda očakáva, že cestovný ruch dosiahne počas letnej sezóny až 90 percent z úrovne pred pandémiou.

Počíta totiž s tým, že obyvatelia z krajín severnej Európy sa nebudú až tak báť inflácie a na leto si v tejto krajine naplánujú ešte väčší počet dovoleniek, než v roku 2019, respektíve pred pandémiou.

Zdroje: CNN, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá