Vojna na Ukrajine: Takmer štvrtine Slovákov je jedno, kto zvíťazí. Alarmujúci je aj počet ľudí, ktorí fandia Rusku

  • Prieskum organizácie Globsec meral preferencie k víťazstvu Ruska alebo Ukrajiny v prebiehajúcej vojne
  • Voliči Republiky si viac prajú víťazstvo Ruska
graf prieskum
TASR/AP, Ukrainian Presidential Press Office, Globsec
  • Prieskum organizácie Globsec meral preferencie k víťazstvu Ruska alebo Ukrajiny v prebiehajúcej vojne
  • Voliči Republiky si viac prajú víťazstvo Ruska

Organizácia Globsec v spolupráci s agentúrou Focus uskutočnili prieskum, ktorý meria preferencie k víťazstvu Ruska alebo Ukrajiny v prebiehajúcej vojne. Uskutočnil sa v období 21.9. – 27.9 na reprezentatívnej vzorke 1009 respondentov nad 18 rokov, ktorým položili otázku „Ako by ste chceli, aby sa vojna na Ukrajine skončila?“ prostredníctvom osobných rozhovorov.

Nový prieskum

Prieskum vznikol s cieľom priniesť aktuálne informácie o postojoch obyvateľov Slovenska v tejto otázke vzhľadom na zmeny vo vývoji vojnovej situácie na Ukrajine. Nadväzuje na prieskum, ktorý v júli 2022 vykonala SAV v rámci projektu „Ako sa máte, Slovensko?“, v ktorom sa okrem iného preferencie k výhre Ruska alebo Ukrajiny merali na 10-stupňovej škále. Rozloženie odpovedí bolo nasledovné:

prieskum globsecu
zdroj: Globsec

Po sčítaní odpovedí „určite“ a „asi“ vyzerá distribúcia postojov nasledovne:

graf globsecu
zdroj: Globsec

Celkovo 47 % respondentov si želá víťazstvo Ukrajiny, výhru Ruska len 19 %

Na preskúmanie preferencií obyvateľov sa organizácia rozhodla využiť päťstupňovú škálu so slovnými kotvami, čiže jednotlivé stupne škály boli slovne popísané. Na uvedenej škále si víťazstvo Ukrajiny vo vojne želá celkovo takmer polovica respondentov (47 %).

Relatívne najviac odpovedí získala možnosť „Určite víťazstvom Ukrajiny“ (27 %). Len približne pätina obyvateľov (19 %) si želá víťazstvo Ruska a približne tretine je to jedno, prípadne nemá názor alebo nechcela na otázku odpovedať.

„Určitý posun v postojoch v prospech Ukrajiny mohli spôsobiť aj udalosti z frontu. V lete situácia v Ukrajine vyzerala nádejnejšie pre ruskú stranu, čo mohlo časti populácie evokovať, že Ukrajina už nemá na výhru šancu. Úspešná protiofenzíva počas septembra s výraznými teritoriálnymi úspechmi na ukrajinskej strane mohla tieto postoje zvrátiť,“ vysvetľuje Dominika Hajdu z Centra pre demokraciu a odolnosť v Globsecu.

„Tieto výsledky reflektujú aj iné prieskumy na Slovensku, ktoré indikujú, že približne pätina až tretina obyvateľstva dôveruje pro-ruským naratívom. Pozorovali sme to aj v prieskume pre Globsec Trends v marci 2022, alebo v prieskume Ústavu experimentálnej psychológie Centra spoločenských a psychologických vied Slovenskej akadémie vied,“ vyjadril sa Martin Slosiarik z agentúry Focus.

„Zároveň vidíme veľkú mieru apatie v spoločnosti. Približne tretine na výsledku nezáleží alebo sa k nemu nevedia vyjadriť, čo je vzhľadom na mieru dopadu konfliktu na bezpečnosť a prosperitu krajiny veľmi vysoké číslo,“ dodal M. Slosiarik.

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Väčšiu mieru apatie prieskum spozoroval medzi mladšími generáciami. Na otázku odpovedalo „je mi to jedno“ 33 % respondentov vo veku 18 až 34, 23 % respondentov vo veku 35 až 54 a 19 % respondentov starších ako 55 rokov.

Voliči Republiky si viac prajú víťazstvo Ruska

Z hľadiska volebných preferencií sa v najväčšej miere k víťazstvu Ruska prikláňajú voliči hnutia Republika (55 %). Silnejšia inklinácia k Rusku bola nameraná aj medzi voličmi strany SMER-SD (36 %), kde sme zaznamenali ale aj väčšiu mieru apatie (34 % odpovedalo „je mi to jedno“).

Medzi voličmi ostatných sledovaných strán sa väčšia časť priklonila víťazstvu Ukrajiny. Výsledky podľa volebných preferencií sú uvedené nižšie.

Zdroj: Globsec

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá