Vojna statusov: Matovič zaútočil na Sulíka, svoj status neskôr zmazal. SaS mu posiela odkaz

  • Matovič opäť kritizuje Sulíka prostredníctvom sociálnych sietí
  • Tentokrát kvôli novej automobilke Volvo
  • Na jeho príspevok reagovala aj SaS
matovič, sulík
TASR/Pavel Neubauer, TASR/Dano Veselský
  • Matovič opäť kritizuje Sulíka prostredníctvom sociálnych sietí
  • Tentokrát kvôli novej automobilke Volvo
  • Na jeho príspevok reagovala aj SaS

Riešenie koaličnej krízy neprišlo ani včera počas piatkových rokovaní. Členovia strán sa plánujú opäť stretnúť už budúci týždeň. 

Avšak aj napriek tomu tvrdeniu lídrov, že nejde o žiaden osobný konflikt, nevyzerá to tak. Igor Matovič a Richard Sulík si už dlhší čas nechávajú na sociálnych sieťach odkazy, v ktorých sa navzájom kritizujú. Inak tomu nie je ani tentokrát. 

Matovičov „útok“

Minister financií vo svojom najnovšom príspevku opäť jasne zaútočil na ministra hospodárstva Richarda Sulíka. 

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí, do psej matere! Megaivestícia 5-krát väčšia ako Volvo. Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ píše Matovič.

Matovič sa týmto príspevkom snažil poukázať na novú čínsku továreň firmy CATAL, ktorá bude vybudovaná v Maďarsku. Budú sa v nej vyrábať batérie a mala by byť zároveň aj najväčšia svojho druhu v Európe. 

Taktiež sa snažil poukázať na novú automobilku Volvo Cars, ktorá postaví na Slovensku už v poradí svoj tretí európsky závod za sumu 1,2 miliardy eur. Bude sa zameriavať na výrobu elektromobilov a na východe Slovenska tak vznikne množstvo nových pracovných miest. Minister hospodárstva považuje príchod tejto automobilky za úspech.

„Modely, ktoré chce vyrábať Volvo, budú čisto elektrické, a tým pádom je to historický míľnik pre slovenský automobilový priemysel,“ uviedol v tom čase Sulík.

Matovič svoj status po niekoľkých hodinách zmazal. Na jeho profile ho tak dnes už nenájdeš. Prečo tak urobil, nie je známe. Avšak k jeho názoru sa pripojil aj poslanec Peter Kremský (OĽANO). Ten tvrdí, že SaS chce iba zakamuflovať Sulíkovo zlyhanie. 

„Náš úžasný koaličný partner SaS, ktorý nikdy na nikoho neútočí, dnes na mňa spôsobil obrovský hejt, ktorým chce zakamuflovať zlyhanie ministerstva hospodárstva pri získavaní investície CATL do baterkarne na Slovensku za vyše 7 miliárd eur,“ píše Kremský.

Kremský ďalej tvrdí, že funkcionár štátnej firmy MH Invest Matejka klame. Podľa jeho slov nemá Slovensko už na žiadnu „baterkáreň“ kapacitu energie a ani miesto. „Takéto klamstvá sa ľahko vyvrátia obratom, stačí si pozrieť vyjadrenia ministra z minulosti. Sami seba usvedčujú, že tvrdia nezmysly,“ doplnil.

Reakcia SaS

Na najnovší príspevok ministra financií reagovala aj strana SaS na svojej sociálnej sieti. Podľa ich vlastných slov „Matovič naďalej škodí Slovensku“.

„Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu. Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ píše SaS vo svojom príspevku.

K celej situácii sa pre SaS vyjadril aj šéf MH Invest II Ladislav Matejka, ktorí bol s Matovičom na jednaniach s Volvom vo Švédsku.

„Mal príležitosť povedať im, že sa mu máli, že by radšej chcel čínsku baterkáreň. Na ktorú, mimochodom, nemáme ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu. Namiesto toho tíško šúchal nohami. Vykrikovať totiž vie len na facebooku, kde len sekunduje šéfovi hospodárskeho výboru Kremskému, ktorý, mimochodom, má toto ovládať ešte lepšie ako Matovič,“ uviedol Matejka.

Riešenie v nedohľadne

V rámci koaličnej krízy, ktorú riešili aj na piatkovom rokovaní, ako sme spomenuli už vyššie, zástupcovia koaličných strán neprišli opäť k žiadnemu rozhodnutiu. Sulík nemá pocit, že by sa po dnešnom stretnutí so zástupcami koaličných strán niečo zmenilo.

Ako uviedol po stretnutí, nevie si predstaviť že by sa strana vrátila do koalície, pokiaľ predseda OĽANO Igor Matovič ostane vo vláde. Zároveň zopakoval, že pokiaľ Matovič neodíde zo svojho postu, ministri za SaS začiatkom septembra podajú demisiu.

„Dnes žiadne také signály neboli,“ povedal Sulík na margo možného odstúpenia Matoviča. Doplnil, však, že na popud predsedu vlády Eduarda Hegera (OĽANO) by sa zástupcovia strán mali stretnúť ešte na budúci týždeň.

Matovič sa dnes nezabudol vyjadriť aj k spomínanému piatkovému rokovaniu. Podľa jeho slov ho SaS obvinila z viacerých vecí, ktoré sa však rozhodol vyvrátiť. Prvou z nich je tvrdenie SaS, že pri rodinnom balíčku minister financií a jeho kolegovia „znásilnili legislatívny proces”, „schválili ho s fašistami” a „proti vôli SaS”. Matovič to však vidí inak.

„V koaličnej zmluve je ustanovenie, že keď ktorýkoľvek koaličný partner s čímkoľvek nesúhlasí, môže čokoľvek zablokovať vyslovením 4 písmen: VETO. Keďže SaS do posledného hlasovania o vete prezidentky ani raz veto nepoužila – logicky – nemohlo prísť k akémukoľvek porušeniu pravidiel a SaS celý postup aj obsah balíčka odtolerovala,“ píše Matovič v príspevku.

„Richard navyše na koaličnej rade povedal, že ak si schválime balíček s niekým z opozície, nebudú to považovať za porušenie koaličnej zmluvy. Tvrdiť teraz dodatočne, že sa stalo niečo, čo mohli kedykoľvek zastaviť, je preto trááápny a falošný ‚argument’,“ doplnil.

Rovnako Matovič vyvrátil aj obvinenie ohľadom verejných financií, ktoré mal podľa SaS priviesť do „totálneho rozkladu“. Podľa jeho slov predložil SaS na rokovaní všetky aktuálne dáta, ktoré ukazujú vynikajúci stav verejných financií. 

Zdroje: FB/Igor Matovič, FB/Sloboda a Solidarita, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá