domy vojna
vojna domy
Unsplash/Jeff Kingma, Tierra Mallorca

Vojna, teroristi či bomba v záhradke. Prípady, kedy sa na poisťovne (ne)dá spoľahnúť

  • Poisťovne veľmi dopodrobna určujú, čo preplatia, a čo nie
  • Podmienky sa vzťahujú na vojnu či na protesty
  • Otázne sú aj veľmi ojedinelé poistné udalosti
  • Poisťovne veľmi dopodrobna určujú, čo preplatia, a čo nie
  • Podmienky sa vzťahujú na vojnu či na protesty
  • Otázne sú aj veľmi ojedinelé poistné udalosti

Nabúrané auto, lekársky zákrok aj lúpež. To všetko ti poisťovne dokážu preplatiť s podmienkou zakúpenia si správneho poistného balíčka. Každým dňom však svet odkrýva nové hrozby ako to napríklad bolo po vypuknutí vojny na Ukrajine.

Čo ak tvoj dom skončí v troskách po raketovom útoku? Čo ak náhodou vykopeš v záhrade zabudnutú bombu z druhej svetovej? Alebo sa, nedajbože, staneš obeťou teroristického útoku?

Vojna je drahá

Keďže ide o aktuálnu tému, pozrime sa najprv na prípad poškodenia majetku v dôsledku vojenského konfliktu. Ak ti táto, zatiaľ, chvalabohu, teoretická situácia príde už sama o sebe dosť zúfalá, nemáme pre teba dobré správy. Väčšina poisťovní uvádza vojnu v zozname všeobecných výluk z poistenia.

Poisťovňa Allianz vo svojom sprievodcovi poistením uvádza škody spôsobené „povstaním, vnútornými nepokojmi, štrajkom, teroristickým činom, vojnovými udalosťami, sabotážou alebo zásahom orgánu verejnej moci“ ako „mimoriadne udalosti, ktoré nie sú poistením kryté“.

Dôvod je podľa portálu Mapfre jednoduchý. Poistiť občanov proti vojne by znamenalo hrať sa s príliš veľkým množstvom hypotetických rovín, čo by v konečnom dôsledku mohlo byť pre poisťovne nevýhodné. Inými slovami, v prípade otvoreného vojenského konfliktu by mohli byť škody také vysoké, že poisťovniam by sa jednoducho neoplatilo ich preplácať.

Nejde pritom o žiadnu novinku. Tieto škody poisťovne začali odmietať preplácať už v roku 1938, keď Hitlerove činy začali príliš nápadne zaváňať vojnou.

Neraz sa však stáva, že vyhodnotenie poistnej udalosti je len hrou so slovíčkami a definíciami. Čo by sa stalo, keby tvoj majetok poškodí nejaká zblúdilá raketa?

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Allianz, Allianz Global, Mapfre, Total Money, peniaze.sk, NN, Insurance Information Institute, World Economic Forum, MunichRe

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá