Volajú ju Ivanka Trump zo Severnej Kórey. Po Kimovi môže prebrať moc jeho sestra, ešte brutálnejší diktátor

  • Infomácia o údajnej smrti severokórejského vodcu Kim Čong-una na jar minulého roka obletela svet
  • Teraz sa debatuje o jeho nástupcovi, resp. nástupkyni
  • Článok bol pôvodne publikovaný v apríli 2020
kim
TASR/AP
  • Infomácia o údajnej smrti severokórejského vodcu Kim Čong-una na jar minulého roka obletela svet
  • Teraz sa debatuje o jeho nástupcovi, resp. nástupkyni
  • Článok bol pôvodne publikovaný v apríli 2020

Severokórejský vodca Kim Čong-un sa striedavo objavuje a skrýva. Na jar sa dokonca objavili špekulácie, že je vo vážnom zdravotnom stave a dokonca aj to, že zomrel. Napokon sa však vždy objavil na verejnosti. Už počas jeho záhadných zmiznutí sa začalo špekulovať, kto po ňom v Severnej Kórei preberie pomyselné žezlo.

Rodina súčasného vodcu vládne krajine viac ako 70 rokov a moc si odovzdávajú medzi sebou, posúva sa na mužských členov rodiny. Kim Čong-un má 36 rokov a nástupcu zatiaľ nemenoval. Jeho potomkovia sú mladí, preto je vláda v ich prípade zatiaľ nemožná. Témou sa zaoberal aj Bloomberg.  

zdroj: TASR/AP

Napriek všetkému existuje viacero možností. Prvou ženskou vodkyňou v línii rodiny Kim by mola byť Kim Jo-čong, sestra zatiaľ stále oficiálneho a jediného panovníka. Britský The Guardian uvádza, že práve ona zastáva v rámci severokórejskej zmeny veľmi silnú, dokonca kľúčovú rolu. 

Je v podstate osobnou asistentkou svojho staršieho brata, preto pozná jeho myšlienkové postupy, pravidlá vládnutia a dlhodobo vystupuje ako reprezentantka moci v krajine. Keď sa začala výraznejšie objavovať po boku Kim Čong-una, bola predstavená americkému prezidentovi a jej priame politické vyjadrenia začali nadobúdať silu v krajine aj vo svete, analytici začali v rankingoch hodnotiť Kim Jo-čong ako ženu s ústrednou rolou v politike Severnej Kórey.

V Južnej Kórei sa bál, že zje psa. Vmyslel appku, vďaka ktorej vieš, čo zješ a vyhneš sa čakaniu

Bratom bola vymenovaná za predsedkyňu Strany pracujúcich, ktorá je v súčasnosti vládnucou stranou v krajine s diktátorským režimom.

Pre mnohých je Kim Jo-čong veľmi mysterióznou osobou. Hoci sa prvýkrát verejne objavila v roku 2018 na olympijských hrách v Pjongčangu, nikto napríklad nepozná jej presný vek. Prezradila, že jej brat a americký prezident Trump majú aj napriek navonok výrazným konfliktom ohľadom jadrových zbraní veľmi dobré a silné priateľské vzťahy. 

Prezývajú ju Ivanka Trump zo Severnej Kórey

Je múdra, vypočítavá, no nik netuší, koľko sily v sebe dokáže nakumulovať,“ vyjadril sa pre Daily Beast o sestre Kim Čong-una severokórejský expert Bruce Bennett. 

Kto je ďalší?

Do úvahy prichádza aj syn Kim Čong-una. Ten má však aktuálne len 10 rokov. Taktiež aj Kim Han-sol, ktorý je synovcom vládcu. Ten sa narodil v roku 1995, no živá história jeho priamych rodinných príslušníkov nie je pre možného budúceho vládcu veľmi lichotivá. Jeho otec odišiel do vyhnanstva a kritizoval režim, v ktorom krajina dlhodobo žila. Otec bol napokon zavraždený na letisku v Kuala Lumpur pred 3 rokmi, informuje BBC. 

Do úvahy prichádza ešte jeden mužský potomok vetvy Kim, brat Kim Jong Chol. Ten však podľa slov zahraničných médií o politiku nikdy záujem nejavil, a nedeje sa tak ani dnes. Nevlastní žiaden titul a jeho najväčšou vášňou je hudba a gitary, píše agentúra Reuters. 

 
Zdroje: TASR, reuters.com, theguardian.com, bbc.com, bloomberg.com, thedailybeast.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá