Volali ju „čarodejnica z Wall Street“. Najbohatšia žena svojej doby nechala pre peniaze zmrzačiť syna

  • Od detstva bola vedená k peniazom
  • Javila sa excentrická v každej oblasti
Hetty Greenová
Hetty Greenová je jedným z najexcentrickejších boháčov v histórii, Twitter/Taze Mühendis
  • Od detstva bola vedená k peniazom
  • Javila sa excentrická v každej oblasti

Napriek tomu, že peniaze nie sú všetko, k životu ich potrebuje každý z nás. Zrejme aj preto mnohých ľudí zaujíma, kto je najbohatší človek v jeho krajine či na celom svete. Určite nejde iba o fenomén súčasnej doby, ale bolo to tak vždy. Každá doba mala svojho Elona Muska, Billa Gatesa či Steva Jobsa.

Portál All That Is Interesting uvádza, že rozmach priemyslu na americkom kontinente v 19. storočí umožnil vznik celej rady bohatých magnátov, ktoré sú známe doteraz.

Postavy ako John D. Rockefeller a Andrew Carnegie boli obdivované aj nenávidené pre svoju chamtivosť a ich dedičstvo žije v historických knihách a tiež vďaka tomu, že mnohé inštitúcie sú po nich pomenované.

Jedna postava v ich radoch je však oveľa menej známa. A to napriek tomu, že postava Hetty Greenovej je mimoriadne zaujímavá a špecifická.

K finančnej gramotnosti vychovávaná od malička

Investopedia píše, že Harriet „Hetty“ Robinson Greenová sa narodila 21. novembra 1834 v meste New Bedforde, americkom štáte Massachusetts a bola dcérou Edwarda Motta Robinsona a Abby Slocum Howlandovej.

Otec bol prosperujúci obchodník s veľrybím mäsom a producent ropy a mama bola vnučka ďalšieho ešte úspešnejšieho obchodníka s veľrybím mäsom Isaaca Howlanda Jr., ktorý stál na čele jednej z veľkých obchodných rodín v Novom Anglicku.

Historic Women South Coast podotýka, že krátko po narodení Hetty sa jej rodičom narodil aj syn, avšak ten po pôrode zomrel. To mimoriadnym spôsobom zasiahlo oboch rodičov, predovšetkým však otca Edwarda, ktorý sa vrhol do pracovných povinností, aby zabudol na fakt, že nemá mužského potomka, ktorého by mohol mentorovať.

Aj matka sa s touto stratou vyrovnávala len ťažko a aj preto, keď mala Hetty dva roky, ju poslali žiť s dedkom Gideonom Howlandom, ktorý bol taktiež zámožný podnikateľ s veľrybím mäsom. Jej výchovy sa zhostil spolu so svojou najstaršou dcérou Sylviou Ann Howlandovou.

Ani Sylvia, ktorá mala zdravotné problémy súvisiace s chrbticou, však nemala trpezlivosť na veľmi aktívnu Hetty. Preto rodina musela najať pomocníčku, ktorá pomáhala nielen s výchovou, ale aj vzdelávaním budúcej milionárky.

Do šiestich rokov vynikala v matematike a čítaní, pričom portál New Bedford Whaling zdôrazňuje, že ako šesťročná čítala finančné noviny pre svojho otca aj starého otca, keďže obaja mali problémy so zrakom.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: All That Is Interesting, Investopedia, Historic Women South Coast, New Bedford Whaling, Smithsonian Magazine, New York Social Diary

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá