Voľby so Startitup online: Igor Matovič môže byť nový premiér, chce ústavnú väčšinu. PS-Spolu mimo parlamentu

  • Prinášame prehľad dôležitých udalostí volieb do NR SR, ktoré rozhodnú o zložení parlamentu
  • Voľby vyhral Igor Matovič
BeFunky-collage (8)
TASR
  • Prinášame prehľad dôležitých udalostí volieb do NR SR, ktoré rozhodnú o zložení parlamentu
  • Voľby vyhral Igor Matovič

Slovensko si dnes volí zloženie nového parlamentu a aj my v Startitup pozorne sledujeme, ako bude nové politické zloženie vyzerať. Politika je neodmysliteľnou súčasťou našej ekonomiky, podnikateľského prostredia, ale aj startupového ekosystému. 

Voľby sledujeme online a budeme ti prinášať tie najzaujímavejšie aktuality počas dnešnej volebnej noci.

  • Slovensko zvolilo zloženie nového parlamentu
  • Parlamentné voľby vyhral Igor Matovič, koalícia PS-Spolu ostala mimo parlamentu
  • Igor Matovič avizoval, že chce zložiť najlepšiu vládu akú Slovensko doteraz malo
  • KDH, SNS a Most Híst ostali tiež pred bránami parlamentu, Bugár a Hlina v politike končia
  • Volebná účasť sa vyšplhala na 65,79

 

01:00 Dnešné online sledovanie volieb do NR SR sme ukončili. Ďakujeme za sledovanie.

00:45 Pellegrini nechce hovoriť o čistkách v strane, chce si počkať na oficiálne výsledky a veľa naznačia aj interné výsledky. Na otázky či R. Fico zostane vo funkcii predsedu strany povedal, P. Pellegrini, že dve hodiny po uzavretí volebných miestností je veľmi predčasné hovoriť o nejakých personálnych zmenách. (TV Markíza)

00:37 Premiér SR Peter Pellegrini sa poďakoval všetkým voličom, pričom hovorí, že výsledky ešte nie sú definitívne a musíme si počkať na konečné výsledky. SMER bude podľa Pellegriniho rešpektovať výsledky volieb. „Účet nám vystavia voliči,“ hovorí premiér. Bližšie sa budú vyjadrovať neskôr, keď budú výsledky konkrétnejšie. Pellegrini povedal, že ak by bol výsledok SMER-u taký, ako naznačuje exit poll, tak s ním nebude spokojný. Robert Fico sa na tlačovej konferencii neukázal. (TV Markíza)

zdroj: TASR

00:25 Líder hnutia Sme rodina Boris Kollár ešte nevie, či sa do vlády dostanú, no pre média uviedol, že pevne verí, že sa im to podarí. Podotkol, že pocit má dobrý a zdôvodnil to tým, že mu množstvo jeho voličov posiela fotografie a správy ako odvolili.

Kollár poznamenal, že volebný štáb nemá žiaden program, pretože je poverčivý. „Verte tomu, že začnem organizovať tesne po prvom exit polle, keď to bude dobré, tak niečo vymyslíme,“ dodal. Líder hnutia priblížil, že pozval všetkých, ktorí za neho kandidovali. V sále ho vraj prekvapil aj bývalý riaditeľ jeho školy, ktorého nevidel už tri desaťročia. Podporiť by ho mali prísť aj jeho tri alebo štyri deti.

00:15 Predseda SNS Andrej Danko povedal na tlačovej konferencii, že SNS bude mať snem, kde vyhodnotí tieto voľby. Danko sa poďakoval každému, ktorý volil SNS, ale súčasne povedal, že ľudia vnímajú emócie a nečítajú program. Reportérovi Denníku N povedal, že je chrapúň. Danko kritizuje médiá a povedal, že išli za hranicu.

00:10 Štatistický úrad SR zatiaľ spočítal necelých 5 percent všetkých hlasov. Oficiálne výsledky budú známe dnes doobeda.

00:00 Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič chce získať ústavnú väčšinu v Národnej rade SR. Uviedol to na tlačovej konferencii, kde nevylúčil spoluprácu s hnutím Sme rodina Borisa Kollára, aj napriek viacerým názorovým odlišnostiam. Podľa Matoviča sú totiž potrebné aj ústavné zmeny, napríklad v otázke preukazovania pôvodu majetku verejných funkcionárov či iných oblastiach.

„Chceme získať ústavnú väčšinu. Na Slovensku je potrebné urobiť zmeny, ktoré prinesú ľuďom novú nádej na spravodlivosť pre každého,“ povedal Matovič. Jeho kolega Jaroslav Naď, ktorý kandiduje s číslom dva, uviedol, že ústavné zmeny by mohli byť zavedené napríklad v oblasti preukazovania pôvodu majetku verejných funkcionárov. „V súčasnosti je ten zákon bezzubý. Je potrebné to vylepšiť a určite je otázka ústavnej väčšiny legitímna,“ uviedol Naď.

23:55 Líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík  reaguje na prvý volebný odhad počas volebnej noci po parlamentných voľbách vo volebnej centrále strany.

zdroj: TASR

23:50 Igor Matovič povedal pre televíziu Markíza, že extrémisti z ĽSNS môžu mať omnoho vyššie percentá, kvôli fenoménu skrytého voliča. Voliči strán, ktoré sú kritizované, sa neradi delia o svoje sympatie s konkrétnou stranou.

23:47 Priaznivci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) si museli pri vstupe do volebného štábu v hale v Trnave nechať odmerať telesnú teplotu. Hnutie to zdôvodňuje koronavírusom. Do športovej haly má prísť približne dvetisíc ľudí spomedzi verejnosti.

Do volebného štábu k Igorovi Matovičovi sa akreditovalo takmer 70 novinárskych štábov z celého sveta. Športová hala má kapacitu približne 2 500 miest. Cez sociálnu sieť sa k OĽaNO na volebnú noc zaregistrovalo približne 2 000 ľudí z radov verejnosti. Zvyšok tvoria novinári, podporovatelia strany či samotní kandidáti. (sita)

23:44 Líder Dobrej voľby Tomáš Drucker verí v lepšie výsledky, ako sa ukázali v exit polle. Akreditovaní novinári v centrále Dobrej voľby sa zhodli na tom, že na Tomášovi Druckerovi očividne vidieť sklamanie. (sita)

23:38 Štatistický úrad SR nemá zatiaľ spočítaných ani jedno percento všetkých hlasov. Doteraz je spočítaných 0,8 percenta všetkých hlasov.

23:34 Sulík gratuluje Matovičovi, teší ho neúspech SNS, Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka je to dôkazom, že nie je to také zlé s našim národom.

23:30 „Na Slovensku je práve teraz tretia vlna revolúcie.“ Pre médiá to po zverejnení exit pollu povedal líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič. Podľa vlastných slov verí, že priebežné výsledky sa už príliš meniť nebudú. Poďakoval sa všetkým občanom, ktorí prišli dnes k volebným urnám. Matovič telefonoval ešte pred príchodom do volebného štábu v Trnave s lídrami ostatných opozičných strán, ktorým poďakoval za kampaň. (sita)

23:27 Ľudia chceli zmenu a tá aj príde, okomentoval výsledky exit pollu volebný líder PS/Spolu Michal Truban. Koalícia. Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia získala podľa exit pollu pre televíziu Markíza vo voľbách 9,7 percenta. (sita)

23:22 RTVS zverejnila exit poll medianu. S obrovským náskokom vyhráva Igor Matovič.

Exit poll: OĽANO jasným víťazom volieb, Smer výrazne stratil, SNS mimo parlamentuZ výsledkov exkluzívneho exit pollu…

Gepostet von Správy RTVS am Samstag, 29. Februar 2020

23:20 Predseda strany Most-Híd Béla Bugár zostáva optimistom a očakáva, že vo voľbách získajú viac ako 5 percent potrebných na zotrvanie v Národnej rade SR. Po príchode do volebného štábu strany v Bratislave v sobotu večer zároveň povedal, že vysoká voličská účasť im nepomáha. Tiež priznal, že uvažuje o odchode z postu predsedu strany, no chce v nej naďalej pôsobiť. Exit poll však nádej pre Most nedáva.

„Uvidíme výsledok,“ uviedol Bugár. „Zatiaľ neuvažujeme o tom, že by sme sa nedostali do parlamentu. Stále si myslím, že šanca je, uvidíme, aká bude účasť,“ uviedol predseda Mosta-Híd. (sita)

23:18 Predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina tvrdí, že čakanie na výsledky volieb bude do poslednej chvíle napínavé. Volebný líder kresťanských demokratov to povedal krátko po svojom príchode do volebnej centrály strany. Napriek napätiu ostáva optimistom a verí, že KDH prekročí päťpercentnú hranicu potrebnú pre zvolenie do NR SR.

„Bude to napínavé. Na výsledky budeme čakať s pokorou. Sme mimoparlamentná strana a chceme byť parlamentnou stranou. Urobili sme, čo sme mohli. Ako to dopadne, uvidíme. Ja som večný optimista. Aj keď sa mi píše obava do tváre, ja som optimista,“ povedal Hlina. Svoj volebný deň trávil s rodinou, s ktorou sa v okolí Pezinka vybral na prechádzku. (sita)

23:16 Nálada v centrále Slovenskej národnej strany (SNS) v Bratislave je zatiaľ pokojná a pokorná. Do centrály prišli už všetci ministri a prichádzajú aj podpredsedovia. V centrále zatiaľ chýba predseda strany Andrej Danko, ktorý by sa však počas volebnej noci mal v centrále objaviť. K výsledkom volieb sa strana vyjadrí hneď po prvom exit polle, no neúspech si nepripúšťa. (sita)

Prvý exit poll

23:10 Víťazom parlamentných volieb podľa exkluzívneho exitu pollu Focusu pre Televíziu Markíza sa stalo hnutie OĽaNO. Získalo 25,8 %. Na druhom mieste skončila strana SMER-SD so ziskom 14,9 %. Prvú trojku uzatvára koalícia PS/Spolu, ktorá by podľa spomínaného exit pollu získala 9,7 %.

Do parlamentu by sa podľa zverejneného exit pollu dostalo 8 politických strán. Na štvrtom mieste by mala skončiť strana SaS so ziskom 8,3 %, na piatom Za ľudí s 7,8 percentami, na šiestom mieste SME Rodina so ziskom 7,5 % a na siedmom mieste ĽS Naše Slovensko s 6,5 %. Do parlamentu by sa ešte dostalo KDH so ziskom 5,1 %. (sita)

23:05 Igor Matovič vyhral podľa exit pollu parlamentné voľby. SNS je mimo parlamentu, ĽSNS kleslo pod 7 percent.

22:54 Už takmer všetci lídri strán sú na svojich centrálach. Čakáme na prvý exit poll, ktorý odhalí aj názvy strán, ktoré získali daný počet percent. Televízia Markíza ich má zverejniť po 23:00.

22:40 Aj v Košiciach sa predpokladá vyššia volebná účasť ako v minulých parlamentných voľbách, kedy účasť dosiahla viac ako 56 percent. Agentúre SITA to potvrdili viacerí členovia okrskových komisií v mestských častiach KVP, Ťahanovce, Sever a Luník IX.

22:30 V tomto momente sa volebné miestnosti na väčšine Slovenska sa zatvorili, okrskové volebné komisie začínajú sčítavať hlasy. Ostal už len jeden otvorený okrsok vo Veľkom Krtíši. Ten bude otvorený do 23:00.

zdroj: TASR

22:25 K volebným urnám prišiel vysoký počet voličov, v tatranskej oblasti museli hlasovacie lístky dopĺňať. O viac hlasovacích lístkov požiadali Vysoké Tatry, Štrbské Pleso, Ždiar aj Tatranská Javorina

22:20 Drvivá väčšina zo skoro 6 000 volebných miestností, v ktorých slovenskí voliči mohli odovzdať svoj hlas v dnešných parlamentných voľbách, sa uzatvára. Pre médiá to potvrdil predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. „Do tejto chvíle bol priebeh volieb, ako je to na Slovensku tradíciou, pokojný,“ zdôraznil.

22:01 Televízia Markíza zverejnila predbežné výsledky, bez mien politických strán. Najsilnejšia strana mala získať viac ako 25 percent, druhá takmer 15 percent, a tretia 8,3. Údaje sú podľa agentúry Focus.

22:00 Ministerstvo vnútra SR zaznamenalo záujem volebnej komisie aj z Etiópie a iných afrických krajín

21:50 Po 22:00 sa začnú sčítavať hlasy v takmer všetkých volebných okrskoch na Slovensku, okrem okrsku v Banskej Bystrici a Veľkom Krtíši. Tam budú voľby pokračovať aj po jedenástej. Postupne bude získavať Štatistický úrad SR údaje o odovzdaných hlasoch pre jednotlivé strany.

21:42 Lídri politických strán začínajú prichádzať na svoje centrály. Novinári čakajú na ich tlačové konferencie približne po vyhlásení prvých predbežných výsledkov.

21:38 Pred niektorými volebnými miestnosťami po Slovensku stoja ekologickí aktivisti, ktorí zbierajú podpisy v petícii. Z vysokej volebnej účasti ťažia aktivistky, ktoré pred vchodom k volebných miestnostiam v ZUŠ na Mozartovej ulici v Trnave zbierajú podpisy pod petíciu Za lepšiu ochranu prírody, ktorú iniciovalo Lesoochranárske zoskupenie VLK. (sita)

21:30 K ľuďom, ktorí sa nemohli zúčastniť volieb kvôli zdravotným problémom alebo iným hendikepom, prišli členovia volebnej komisie k samotným ľuďom. Na snímke klientka zariadenia pre seniorov v obci Jablonové na Záhorí vhadzuje obálku s hlasovacím lístkom do prenosnej volebnej schránky

zdroj: TASR

21:18 Voľby do Národnej rady SR v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves poznačil dnes predpoludním drobný incident. Ako agentúru SITA informoval hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes, incident spôsobil človek bez domova v podnapitom stave, ktorý sa dožadoval možnosti hlasovať v okrsku číslo 30 v Základnej škole Alexandra Dubčeka na Majerníkovej 62.

Podľa rozdelenia okrskov je však pre ľudí bez trvalého pobytu určený pre hlasovanie karloveský okrsok číslo 2 v Spojenej škole sv. Františka z Assisi na Karloveskej 32. Volič toto odporučenie nerešpektoval.

21:14  Svoj hlas vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky odovzdalo 29. februára 2020 v Komárne aj 20 členov folklórneho súboru Slovenskí rebeli

zdroj: TASR

21:27 Do štábu jednej z politických strán sa akreditovalo takmer 70 novinárskych štábov z celého sveta. Športová hala má kapacitu približne 2 500 miest. Cez sociálnu sieť sa na volebnú noc tejto strany zaregistrovalo približne 2 000 ľudí z radov verejnosti. Zvyšok tvoria novinári, podporovatelia strany či samotní kandidáti.

21:06 „Slovenská spoločnosť je veľmi traumatizovaná. Vražda je iba jeden z mozaiky rozhorčenia. Odhaľovanie Kočnerovej knižnice posilňovalo pobúrenie ľudí. U mladej generácie je to veľmi silné,“ povedal sociológ Michal Vašečka a Martin Milan Šimečka v rozhovore pre Denník N.

21:02 Viaceré volebné okrsky v Trnave už prekonali voličskú účasť spred štyroch rokov. Vo volebnom okrsku číslo 32 v ZŠ na Námestí Slovenského učeného tovarišstva už pred 20:00 odvolilo 63 percent z 906 voličov zapísaných v zozname. V roku 2016 prišlo k volebným urnám v Trnave 62,1 percent z oprávnených voličov. (sita)

20:58 V štyroch volebných okrskoch v najväčšej základnej škole v Banskej Bystrici na Spojovej ulici na sídlisku Fončorda je priemerná volebná účasť do 20. hodiny 69 percent. Celková účasť sa tu môže vyšplhať na vyše 70%. (sita)

20:45 Slovenská prezidentka odvolila v popoludňajších hodinách. (tasr)

zdroj: Prezidentka SR Zuzana Čaputová

20:30 Podľa doterajších odhadov má byť volebná účasť vysoká. Dokazujú to aj väzni, ktorí volia vo väčších počtoch. Vo volebnom zozname okrsku bolo zapísaných 937 voličov, v priebehu dňa do neho doplnili 55 voličov s hlasovacími preukazmi. „Súčasťou nášho volebného okrsku je aj Ústav na výkon väzby a Ústav na výkon trestu odňatia slobody na Hlbockej ceste, kde s hlasovacími preukazmi volilo 40 ľudí,“ Pre agentúru SITA to uviedol zapisovateľ okrskovej volebnej komisie Vladimír Miškovčík.

20:20 Policajti z Partizánskeho zastavili 50-ročného muža, ktorý sa v stave opitosti vracal z volebnej miestnosti so zbraňou. Ako informovala trenčianska polícia na sociálnej sieti, zbraň nosil neskryte za opaskom nohavíc. „Policajti zistili, že ide o plynovú pištoľ. Následne mu namerali 2,42 promile alkoholu v dychu,“ napísala polícia. (sita)

20:05 Predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány doplnil, že viac ako 99 % volebných miestností sa má uzavrieť o 22:00, pričom následne je možné spočítavať odovzdané hlasy. Informácie o predbežných výsledkoch budú však môcť byť zverejňované až po 23:00. „Sčítavanie hlasov môže vo všetkých, okrem tých piatich volebných miestností, začať o 22.00,“ povedal Bárány (sita)

19:20 V podtatranskej obci Hranovnica v okrese Poprad, kde polovicu obyvateľov predstavujú Rómovia, zaznamenali enormne vysoký záujem o voľby. Vo veľkom počte prichádzajú na miestny obecný úrad voliť obe skupiny obyvateľstva, Rómovia aj Nerómovia. Z 2 103 oprávnených voličov tam do 17:00 prišlo odvoliť približne 650 z nich. (sita)

19:16 S výnimkou predpoludňajšieho fyzického incidentu, pri ktorom jeden z voličov napadol predsedu okrskovej volebnej komisie v šiestom žilinskom okrsku, majú voľby v žilinskom volebnom obvode pokojný priebeh. Pre agentúru SITA to skonštatoval štyri hodiny pred plánovaným uzavretím volebných miestností predseda okresnej volebnej komisie Peter Funtík. Aj ostatné kraje hlásia pokojný priebeh volieb. (sita)

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech