Volkswagen vyrobil posledného chrobáka, ľudia o ne prestali mať záujem

  • Iba pred pár dňami stopol závod v Mexiku výrobu legendárnych chrobákov
  • V roku 2018 sa Volskwagenu podarilo v USA predať len 14 411 kusov chrobákov
Volkswagen Beetle (pexels.com)
Volkswagen Beetle (pexels.com)
  • Iba pred pár dňami stopol závod v Mexiku výrobu legendárnych chrobákov
  • V roku 2018 sa Volskwagenu podarilo v USA predať len 14 411 kusov chrobákov

História slávneho chrobáka značky Volkswagen siaha až do 30-tych rokov minulého storočia, kedy podľa informácií CNN vyrobil svoje prvé ľudové vozidlo slávny Ferdinand Porsche. Nová značka sa uchytila až po konci 2. svetovej vojny a preslávil ju aj film Walta Disneyho s názvom Love Bug z roku 1968, ktorý rozpráva príbeh chrobáka Herbieho jazdiaceho po kalifornských auto závodoch.

Najtypickejšie chrobáky, ako si mnohí ešte stále pamätajú, začali svoju éru v 60-tych a 70-tych rokoch a v takejto podobe sa v automobilom závode v Mexiku vyrábali až do roku 2003. Za ten čas bolo vyrobených viac ako 21 milióna vozidiel. Novšia generácia chrobákov sa trochu kryla s tou starou a svoju tvár si uchovala od roku 1998 až po rok 2012.

Minulý rok firma oznámila, že s výrobou chrobákov nadobro končí a svetlo sveta uzrie posledná edícia. Jej výrobu ukončila iba pred pár dňami v mexickom meste Puebla. Po takmer 7 dekádach a troch generáciách populárneho vozidla od Volskwagenu, chrobákom teda definitívne odzvonilo. Na uctenie si pamiatky legendárneho auta sa Mexičania rozhodli usporiadať veľkú rozlúčkovú párty priamo v továrni.

Dôvodom stopnutia výroby chrobákov má byť podľa Motor1 nízky záujem zo strany zákazníkov. Tí totiž stále viac bažia po nových modeloch SUV. V roku 2018 sa im v USA podarilo predať najmenej chrobákov od roku 2011, bolo ich len 14 411.

Ceny poslednej línie chrobáka sa vyšplhali na 23 045 dolárov (20 452 eur). Továreň, ktorá tieto vozidlá vyrábala, sa premení na závod produkujúci nové SUV, ktoré má putovať do predajní v Severnej Amerike.

„Nie je nemožné predstaviť si Volkswagen bez chrobáka. Od jeho prvého importu v roku 1949 až po jeho dnešný retro dizajn, toto auto ukázalo schopnosť našej spoločnosti ohýbať limity automobilového priemyslu,“ vyjadril sa Scott Keogh CEO a prezident Volkswagen Group Amerika.

Zdroj: CNN, Motor 1

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK