Volvo predstavilo novinku, akú nik nečakal. Bude sa ti vďaka nej v aute lepšie dýchať 

  • Spoločnosť Volvo Cars predstavuje vo svojich vozidlách prémiovú technológiu skvalitňovania vzduchu
  • Práve vďaka nej budú vodiči vozidiel Volvo dýchať čistý vzduch, a dokonca získajú možnosť nechať ovzdušie v kabíne vyčistiť ešte pred nasadnutím do auta
Volvo Cars
Volvo Cars
  • Spoločnosť Volvo Cars predstavuje vo svojich vozidlách prémiovú technológiu skvalitňovania vzduchu
  • Práve vďaka nej budú vodiči vozidiel Volvo dýchať čistý vzduch, a dokonca získajú možnosť nechať ovzdušie v kabíne vyčistiť ešte pred nasadnutím do auta

Súčasťou novej technológie automobilky Volvo s certifikovanou účinnosťou podľa WHO je aj špeciálny senzor. Ten meria množstvo jemných prachových častíc s priemerom do 2,5 mikrometra v kabíne.

Ide o funkciu, ktorú Volvo aktuálne ponúka ako jedna z mála automobiliek  na trhu. Vodiči si dokonca môžu porovnať kvalitu ovzdušia zvonku vozidla s kvalitou vzduchu vo vozidle. 

Na trh prichádza „žralok“, ktorý má konkurovať Tesle. Jeho dojazdu možno ani neuveríš 

Ovzdušie v mestských oblastiach je prachovými čiastočkami z pravidla značne znečistené. Ich hodnoty prekračujú maximálnu hladinu, ktorá je odporúčaná Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO). To len podčiarkuje fakt, že Volvo implementovalo technológiu, ktorá má v budúcnosti automobilového priemyslo určite svoje miesto.

Pokročilý systém čistenia vzduchu je už dostupný pre všetky modely začky radu 60 a 90. Vďaka filtru na báze syntetických vlákien a ionizátora sa do kabíny nedostane až 95 % čiastočiek označených ako PM 2.5 zo vzduchu nasávaného zvonku.

Ide o čiastočky s priemerom do 2,5 mikrometrov, ktoré predstavujú jemný prach a sú schopné prenikať hlboko do dýchacieho systému. Preto predstavujú pre zdravie ľudí nebezpečenstvo.

zdroj: Volvo Cars

Čistejší vzduch v kabíne okrem toho podľa automobilky prispieva k zvýšeniu bezpečnosti jazdy. Ak totižto vodič vdychuje zdravý čerstvý vzduch, dokáže sa lepšie sústrediť na riadenie.

Vodiči vozidiel Volvo, ktoré sú týmto systémom vybavené, si môžu navyše prostredníctvom aplikácie Volvo On Call, ľahko naplánovať predbežné vyčistenie vzduchu v kabíne. Po dokončení procesu čistenia, aplikácia informuje vodiča o aktuálne hladine čiastočiek PM 2.5 vo vnútri kabíny.

Pre automobilku Volvo dokonca pracuje špeciálny tím, ktorého úlohou je hodnotiť úroveň zápachu a testovať množstvo škodlivín uvoľňujúcich sa z jednotlivých dielov ako aj  z interiéru ako celku. 

Elektrická novinka 

Deklarovanou ambíciou automobilky je znížiť do roku 2025 uhlíkovú stopu na jedno vozidlo o 40 %. V tom istom roku by podľa očakávania značky, malo 50 % jej globálneho predaja tvoriť plne elektrické vozidlá, zatiaľ čo zvyšok budú hybridy.

Krokom smerom k udržateľnosti je aj aktuálne zahájenie výroby modelu XC40 Recharge. Tento kúsok je pritom prvý z rady čisto elektrických vozidiel značky. 

Volvo Cars
zdroj: Volvo Cars

Dopyt po modeli XC40 Recharge zo strany zákazníkov je zatiaľ veľmi vysoký. Aj keď zostáva objednávkový systém stále otvorený, každé z vozidiel, ktorého výroba je naplánovaná na tento rok, je už predané. S distribúciou prvých vozidiel zákazníkom v Európe sa počíta koncom tohto mesiaca.

Volvo XC40 Recharge s pohonom všetkých kolies ponúka predpokladaný dojazd 400 km na jedno nabitie a výkon 408 koní. Akumulátor možno prostredníctvom rýchlonabíjacích systémov nabiť na 80% jeho kapacity a to za 40 minút. Cena by sa mala pohybovať okolo 51 000 eur.

 

Zdroj: Volvo Cars

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech