Vozíčkar opäť chodí vďaka prelomovej liečbe. Zariadenie v jeho mozgu mu doslova číta myšlienky

  • Paralyzovaný muž z Holandska dokáže opäť chodiť
  • Umožnila mu to prelomová technológia
  • Implantát v jeho mozgu obnovuje poškodené nervové prepojenia
Holanďan Gert-Jan Oskam bol pripútaný k vozíčku vyše dekády, no dnes opäť chodí po vlastných
Ilustračná fotografia, Unsplash/Elevate, TASR/Hubert R. Dinse
  • Paralyzovaný muž z Holandska dokáže opäť chodiť
  • Umožnila mu to prelomová technológia
  • Implantát v jeho mozgu obnovuje poškodené nervové prepojenia

Medicína oslavuje prelomový úspech. Aktuálne sa jej totiž podarilo umožniť ochrnutému človek opäť sa postaviť na nohy, a to prakticky úplne svojpomocne. Zdravotní špecialisti na dosiahnutie tohto úspechu pritom použili zariadenie, ktoré dokáže hendikepovanému mužovi v podstate „čítať myšlienky“.

Stačí mu na chôdzu pomyslieť

Ako informuje portál Aljazeera, Holanďan menom Gert-Jan Oskam utrpel vážne zranenie počas cyklistického incidentu v roku 2011. Dnes 40-ročný muž mal celých 12 rokov kompletne paralyzované nohy a čiastočne paralyzované aj ruky.

Znovu chodiť (za pomoci bariel) mu však umožnil implantát, ktorý vytvára de facto „most“ medzi mužovým mozgom a nervami, ktoré kontrolujú pohyb končatín. Toto prepojenie predošle narušilo spomínané zranenie, v dôsledku ktorého Oskam nedokázal ovládať svoje nohy.

Ako ďalej dopĺňa portál IFL Science, nové mozgovo-chrbticové rozhranie s názvom BSI vyvinul Grégoire Courtine, profesor neurovedy vo Švajčiarskom federálnom inštitúte technológie (EPFL), a jeho kolegovia v multidisciplinárnom tíme.

Zariadenie je implantované v pacientovom mozgu a doslova dokáže dekódovať jeho myšlienky a umožniť mu tak znovu kontrolovať svoje končatiny. V laických termínoch, kráčanie funguje na princípe spolupráce medzi mozgom a ľudskými svalmi.

Zariadenie nahrádza porušené nervy

Zjednodušene povedané, mozog vyšle telu „príkaz“ pohnúť určitým svalom. V prípade niektorých vážnych zranení sa však môže stať, že komunikačné kanály medzi mozgom a svalmi ostanú poškodené a pacient tak stráca schopnosť hýbať určitými časťami svojho tela.

Práve však spomínané zariadenie dokáže tieto „príkazy“ čítať a nahradiť poškodené komunikačné kanály. „Našou myšlienkou bolo obnoviť túto komunikáciu digitálnym mostom, elektronickou komunikáciou medzi mozgom a oblasťou miechy, ktorá je stále neporušená a dokáže ovládať pohyb nôh,“ vysvetlil Courtine.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Ilse van Nes (@ilse_van_nes)

Po absolvovaní rehabilitácie za použitia spomínaného zariadenia sa totiž v jeho tele začali do určitej miery vytvárať nové nervové prepojenia, ktoré mu umožňujú chodiť, aj keď je BSI vypnuté. Počiatočná kalibrácia a zvyknutie si pacienta na revolučné zariadenie pritom vôbec netrvali dlho – pacient začal znova hýbať svalmi v priebehu niekoľkých minút.

Tak ako predtým

Dnes dokáže bez problémov chodiť, pohybovať sa po nerovných povrchoch či dokonca zdolávať schody. Na pohyb mu pritom stačí len pomyslieť. „V priebehu piatich až desiatich minút som mohol ovládať svoje boky, ako keby mozgový implantát zachytil to, čo som sa s nimi snažil robiť,“ opísal svoje počiatočné pocity Oskam. 

Zariadenie si pritom nedokáže vynachváliť. „Teraz si môžem robiť, čo chcem. Keď sa rozhodnem urobiť krok, stimulácia sa spustí hneď, ako na to pomyslím. Tieto malé radosti predstavujú významnú zmenu v mojom živote,“ uviedol.

Ide vôbec o prvý prípad využitia technológie BSI na človeku, no jej vývojári sú si už v súčasnosti istí, že ich vynález by mohol byť prelomovým riešením pre pacientov, ktorí majú paralyzované ruky či nohy.

V budúcnosti plánujú zariadenie adaptovať na viaceré typy zranení a dokonca chcú naprávať aj škody spôsobené napríklad mŕtvicami.

Zdroje: Aljazeera, IFL Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá