Vracajú slávu slovenskému nábytku. V dielni na Orave vdychujú kúskom dreva štýl

  • Žijeme v rýchlej dobe, kde ručná, kvalitná a pomalá výroba stráca miesto
  • Stále sa však nájdu ľudia, ktorí oživujú remeslá a vracajú poctivosť tam, kde už zmizla
  • Značka Slovak Design vyrába na Orave kvalitný ručne zhotovený nábytok
revo4
Flickr, Slovak Design
  • Žijeme v rýchlej dobe, kde ručná, kvalitná a pomalá výroba stráca miesto
  • Stále sa však nájdu ľudia, ktorí oživujú remeslá a vracajú poctivosť tam, kde už zmizla
  • Značka Slovak Design vyrába na Orave kvalitný ručne zhotovený nábytok

V otázke zariaďovania bytu Slováci často siahajú po najlacnejších možnostiach. Predsa len, v takej Ikey nakúpiš rýchlo, jednoducho a výhodne. Nábytok je síce veľmi moderný a dizajnový, no musíš sa zmieriť s tým, že jeho kvalita zrejme nebude závratná. Oproti tomu kvalitnejšie kúsky od menších firiem sú často výrazne drahšie a menej dostupné, no ich pridaná hodnota je obrovská. Práve takého skvosty dodávajú interiéru osobitý štýl.

Na Slovensku aj dnes nájdeš malé nábytkárske firmy, ktoré si našli svoje miesto na trhu a robia skvelé meno slovenskému nábytkárstvu. Jednou z nich je aj firma Slovak Design, ktorá sídli v Dolnom Kubíne na malebnej Orave, odkiaľ produkuje kúsky s prvotriednou kvalitou a rýdzo slovenským rodokmeňom. Napriek tomu, že ich vyrába v súlade s tradíciou, sú moderné a nadčasové. Za značkou stojí Michal Hutko, ktorý sa vo firme venuje marketingu a predaju. Pre svoj projekt dokázal nadchnúť stolárov Bohuša a Martina, neskôr sa k nim pridala aj Mirka, ktorá má na starosti komunikáciu so zákazníkmi.

„K nábytkárstvu som sa dostal úplnou náhodou. Pri dokončovaní môjho rodinného domu som zháňal šikovných ľudí na výrobu kuchyne a schodov. S manželkou sme sa zhodli, že chceme masívny nábytok, ale hľadali sme niekoho, kto nám ho vyrobí v prijateľnej cene a hlavne na mieru. Dostali sme kontakt na Bohuša, ktorý nám bol počas celej doby navrhovania a výroby nábytku veľmi nápomocný. Boli sme nadmieru spokojní a uchvátení výsledkom práce. Pri posedení pri dobrej fľaši „minerálky“ sme sa potom dohodli na spolupráci,“ spomína Michal.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Slovak Design

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Slovak Design

Nesnažia sa spraviť dieru do sveta, no obohatiť trh o poctivý nábytok, ktorý sa páči im aj ľuďom. Nejde o žiadnu pásovú výrobu, ale všetko vyrábajú ručne a výhradne na Slovensku. Každý jeden kus je originál. Je vyrobený z masívu, teda kvalitného dubu, smreku či buku, z drevotriesky alebo ich kombinácie a zákazníkovi ho dodajú už zmontovaný, takže sa nemusí trápiť jeho skladaním. Pre ešte náročnejších zákazníkov vyrábajú aj na objednávku a „vystrúhajú“ všetko od nočného stolíka, cez postel, skriňu, kuchynskú linku až po záhradný altánok. Kvalitnú prácu však neuponáhľaš, preto môže výroba a dodanie trvať až 4 týždne.

Kúpa takéhoto nábytku z dielne Oravcov je investíciou do domácnosti. Aj preto sa zameriavajú na náročnejších klientov. Odmenou je však veľmi dlhá životnosť výrobkov. „Životnosť záleží od používania či umiestnenia. Predstavujem si však, že náš masívny nábytok bude sprevádzať rodinu zákazníka po celé generácie. Ako keď prídem v nedeľu na obed k mojim rodičom a mama vyberá taniere z tej istej kuchynskej komody už 35 rokov a pritom stále vyzerá rovnako. Myslím komodu, nie moju mamu,“ vysvetľuje so smiechom Michal.

Zobraziť celú galériu (13)
zdroj: Slovak Design

Jedným dychom však dodáva, že ich cieľom v skutočnosti nie je konkurovať firmám, ako je Ikea, ani ich znevažovať. „Ja mám doma tiež nábytok kúpený v tomto reťazci a som s ním spokojný, lebo viem, za akým účelom, na akú dobu a za koľko eur som ho kupoval. Treba si na rovinu povedať, že ručne robený nábytok z masívu nikdy nebude lacnejší ako ten reťazcový. Mám doma aj nábytok vyrobený u nás a s radosťou sa na neho pozerám. Sú určite kusy nábytku, ktoré by mali byť v domácnosti tie pekné. Sú to také perličky, ktoré vám budú hostia obdivovať a ktoré vám budú pri každom pohľade prinášať radosť,“ dodáva Michal.

Napriek tomu, že väčšina slovenských firiem pôsobí v Bratislave, firme Slovak Design sa darí robiť biznis aj z Oravy. Podnikanie v rodnom oravskom regióne Michala baví a ako sám hovorí, má množstvo benefitov, ako sú čistý vzduch, krásne výhľady z okna, dobré slovenské jedlo, milí ľudia a žiadne zápchy ako v Bratislave. Svoj nábytok ponúkajú cez web, takže je dostupný pre celé Slovensko či Česko. Ak sa ti zapáčil a chceš svoj domov obohatiť o štýlový a ručne robený kúsok, tu si na správnej adrese.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech