Japonský startup stvoril revolučný materiál budúcnosti. Vyrobil eko papier z kameňa

  • Časy písania na papier vyrobený zo stromov sú zrejme čoskoro za nami. Našu planétu totiž výrobou papiera, ktorá je náročná na zdroje, neskutočne vyčerpávame. Japonský startup povedal dosť a pustil sa do výroby revolučného a ekologického materiálu, ktorý môže zmeniť budúcnosť.
collagehkgvgv
Tomohiro Ohsumi/Bloomberg, ginza.jp
  • Časy písania na papier vyrobený zo stromov sú zrejme čoskoro za nami. Našu planétu totiž výrobou papiera, ktorá je náročná na zdroje, neskutočne vyčerpávame. Japonský startup povedal dosť a pustil sa do výroby revolučného a ekologického materiálu, ktorý môže zmeniť budúcnosť.

Kedysi ľudia nepoznali luxus písania na papier, ale využívali množstvo iných materiálov. Jedným z nich bol aj kameň. Písanie na tento materiál sa teraz vracia späť, no v úplne inej, pokrokovej podobe. Japonský podnikateľ sa totiž z neho rozhodol vyrobiť ekologický papier. Nejde o žiadne bláznovstvo, ale spôsob, ako šetriť planétu a myslieť do budúcna.

Foto: snapmunk.com

Nobuyoshi Yamasaki vlastní firmu TBM Co., ktorá začala vyrábať papier z vápenca, kameňa, ktorý je takmer nevyčerpateľný. Yamasaki verí, že toto môže byť cesta, ako zastaviť odlesňovanie a nedostatok vody kvôli výrobe papiera. „Chcel by som ukončiť svoj život ako podnikateľ tým, že vytvorím firmu, ktorá bude fungovať stovky rokov,“ vyjadril sa Yamasaki, bývalý predajca ojazdených áut, ktorý odišiel zo školy, keď mal 15 rokov a svoju kariéru začal ako tesár.

„Náš materiál bude zohrávať aktívnu úlohu na mnohých miestach, pretože svet čelí rastu populácie a nedostatku vody,“ povedal Yamasaki. Ak chcete vyrobiť tonu bežného papiera, potrebujete 100 ton vody, tvrdí TBM, zatiaľ čo jeho papier sa vyrába bez nej. Namiesto 20 stromov používa menej ako jednu tonu vápenca. Papier spoločnosti TBM je veľmi odolný voči vlhkosti. Firma nedávno podpísala dohodu s viac ako 400 sushi reštauráciami prevádzkovanými firmou Sushiro Global Holdings Ltd. po celom Japonsku. Väčšina ziskov firmy však pochádza najmä z výroby vizitiek, pretože tento papier je tvrdší ako bežný kancelársky papier.

Tento päťročný start up získal nedávno dotáciu vo výške jednej miliardy jenov (takmer 8 miliónov eur) od svojho doterajšieho podporovateľa a do roku 2020 plánuje vstúpiť na burzu. Podnikateľ sa inšpiroval európskou architektúrou, ktorá stojí už stovky rokov. Yamasaki hľadal projekt, ktorý by vydržal rovnako dlho. V roku 2008 sa stretol s papierom vyrobeným z kameňa na Taiwane a rozhodol sa vytvoriť svoju vlastnú technológiu na jeho výrobu. Nový revolučný materiál nazval Limex.

Foto: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Komerčná produkcia sa začala v júni 2016 v závode v Miyagi.  „Bolo to ťažké,“ vyjadril sa Yamasaki a dodal, „Závod sme otvorili vo februári 2015, ale až do minulého roku do júna sme nemali vizitky, ktoré by sa predávali. Dovtedy sme len platili za suroviny, elektrinu a vyplácali sme mzdy, ale keď sme prvýkrát vyrobili vizitku, z ktorej sa nezmazal pri dotyku atrament, všetci boli ohromení.“ Cieľom tohto podnikateľa je jeho spoločnosť do roku 2035 premeniť na podnik s príjmami jeden bilión jenov. Yamasaki chce tiež prevádzky a továrne po celom svete.

Zdroj: bloomberg.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech