Vraj nemáme kvalitnú pitnú vodu, tvrdí portál o cestovaní. Je svet o Slovensku nesprávne informovaný?

  • Na Slovensku nemusíš míňať peniaze na balenú vodu v plastovej fľaši
  • Sme totiž druhou krajinou s najbohatšími zdrojmi pitnej vody na svete
  • Prečo nás tak svet nevníma?
drinking water
Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • Na Slovensku nemusíš míňať peniaze na balenú vodu v plastovej fľaši
  • Sme totiž druhou krajinou s najbohatšími zdrojmi pitnej vody na svete
  • Prečo nás tak svet nevníma?

Je alebo nie je bezpečné piť v Európe vodu? Podľa informácií prominentného cestovateľského denníka CN Traveler sa môžeš v mnohých krajinách spoľahnúť práve vodu z kohútika. Slovensko je známe tým, že pitnou vodou ešte aj splachujeme. Prečo sa v tomto rebríčku naša krajina neocitla?

Akú vodu na Slovensku teda pijeme?

Spotreba vody v Európskej únii klesla v rozmedzí rokov 2000-2017 o 17 %. Je to tým, že šetríme? Krajiny spoločného európskeho priestoru majú veľmi prísne kritériá. Sladká pitná voda však nie je samozrejmosťou. Zimy sú stále suchšie a tak sa zdroje podzemnej vody obnovujú ťažšie.

Sektorom, ktorý najviac dbá na ochranu obnoviteľných zdrojov pitnej sladkej vody je práve poľnohospodárstvo a agrorezort.

Voda zohráva zásadnú rolu regulačnom klimatickom cykle. Preto sa mnohí oprávnene obávajú, že v dôsledku klimatickej krízy sa zdroje pitnej vody výrazne zredukujú. Za takouto redukciou nestojí len zmeny klímy, ale aj výrazný nárast počtu obyvateľov.

Vodná politika sa posledných 30 rokov zameriava na ochranu vodných zdrojov. Tá by mala zabezpečiť kvalitnú európsku vodu, ktorá bude vhodná na rôzne použitia a nebudeš sa musieť báť napiť sa z kohútika.

Na Slovensku ju podľa cestovateľov piť môžeš, dokonca by si mal. Slovensko sa totiž nachádza na druhom mieste, hneď po susednom Rakúsku, v zásobách pitnej vody. Považujeme ju za svoje najväčšie prírodné bohatstvo a áno, ešte ňou aj splachujeme.

Nemusí to bezvýhradne znamenať, že ňou plytváme.

Slovensko má 82,2 % podzemných vôd a zvyšok sa nachádza na povrchu. Voda je prirodzene, najvyššej kvality.

Voda je kontrolovaná na základe 82 parametrov a na pravidelnej báze. Preto sa netreba báť, že by bola nečistá, alebo nebodaj nezdravá.

Záleží už potom len na chuti. A tá je veľmi individuálna.

Slovensko má aj mnoho minerálnych vôd, ktoré môžeš ochutnať priamo zo zdroja. Takáto voda je tiež pitná priamo z prameňa.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Miesta, kde rieky vyvierajú, alebo aj meandre sú na pitie vody priamo z dlaní či hrnčekov absolútne dostupné a tiež bezpečné.

Čo sa stane, ak budeme naďalej ignorantskí?

Najviac pitnej vody využívajú Gréci. Vyplýva to zo štatistík Európskej agentúry pre životné prostredie z roku 2015. Vtedy sa robil takýto prieskum naposledy. Na treťom mieste je, možno pre niekoho prekvapivo, susedná Česká republika.

Zvyšujúca sa frekvencia a rozsah extrémnych období sucha a povodní zvyšujú riziko, že v budúcnosti dôjde k zníženiu objemu obnoviteľných zdrojov sladkej vody. Preto s nimi treba narábať s najvyššou úctou.

Zdroje: cntraveler.com, eea.europa.eu, vuvh.sk, coolslovakia.com, ec.europa.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá