Vrchol tretej vlny je kvôli neočkovaným v nedohľadne. Problémom sú ohniská, horíme do tla, hovorí analytik

  • Vrchol pandemickej vlny príde neskôr ako sme predpokladali
  • Podľa matematika Kollára sa síce treba pripraviť na dlhšiu vlnu, ale po pár týždňoch jej poklesu sa bude dať uvažovať o uvoľnení opatrení
Na snímke je zdravotníčka a žena, ktorá je testovaná pcr testom.
TASR/Ján Krošlák
  • Vrchol pandemickej vlny príde neskôr ako sme predpokladali
  • Podľa matematika Kollára sa síce treba pripraviť na dlhšiu vlnu, ale po pár týždňoch jej poklesu sa bude dať uvažovať o uvoľnení opatrení

Od pondelka 18. októbra bude na Slovensku prvých 5 čiernych okresov. Podľa matematika Richarda Kollára vychádzali čierne už skôr, ale až teraz bola odvaha ich tam preradiť.

„Vzhľadom na predpokladané exponenciálne rozdelenie závažnosti epidemiologickej situácie na Slovensku to znamená, že aj keď je väčšina nášho územia stále v pohode, zlá situácia v malom počte ohnísk je taká zlá, že ohrozená je veľká časť spoločnosti.“

Mierne nižší stav hospitalizácií môže byť podľa neho spôsobený len väčšou mierou oneskorenia. „Nie je to vôbec dobré, lebo o cca. 3 týždne tento trend vedie už do čiernej fázy, kde sa bude počet hospitalizácií blížiť k 1 700.“

Odborníci zatiaľ odhadujú, že o pár týždňov bude počas tejto vlny infikovaných približne 200-tisíc ľudí z odhadovaných 700-tisíc ľudí, ktorí neboli pred nástupom tejto vlny imunizovaní. „Preto by sme v tom čase mali dosiahnuť cca. 90 % úroveň zastúpenia protilátok v populácii.“

Ktokoľvek čakal krátku jesennú vlnu, tak sa podľa matematika zrejme veľmi mýlil.

Školy sa nezatvoria

Priemerná 7-dňová pozitivita PCR testov je na Slovensku prvýkrát v tejto vlne nad 15 %. V PCR testoch sme tak v rovnakej situácii, v akej sme boli minulý rok v októbri či tento rok v marci.

„Testujeme síce trochu viac ako minulý týždeň, ale v ohniskách nám uniká stále viac a viac infikovaných. Takmer nik z nich síce našťastie štatisticky infekciu neposunie ďalej, ale jednému-dvom sa to občas podarí a je z toho následne často ďalšie ohnisko. Lenže čím viac ich uniká, tým viac je nových ohnísk.“

V ohniskách nám podľa Kollára unikajú infikovaní. Naznačuje to pomer pozitívnych testov.

Žiadne spomaľovanie, ale silný systematický trend spojený s geografickým šírením. Predpokladáme, že okolo ohnísk začínajú už častejšie vznikať ohniská v ich okolí. Horíme lokálne až do tla,“ hovorí analytik.

zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Toto platí podľa experta špeciálne pre školy. Tvrdí, že ak by sme v nich testovali viac, videli by sme už dnes zrejme oveľa viac infikovaných. „Pozor, deti majú aj množstvo iných respiračných infekcií, takže nie každý soplík je COVID-19.“

Školy budú otvorené naďalej aj v čiernych okresoch, potvrdil to šéf rezortu školstva Branislav Gröhling. „Všetky školy pre žiakov vo všetkých okresoch sú stále otvorené. Zatvárať sa budú len na základe pozitívnych prípadov individuálne jednotlivé triedy,“ vysvetlil minister školstva.

Aktuálne sa v školách prezenčne vzdeláva 95,1 % žiakov. „Niekde okolo troch percent žiakov sa vzdeláva online a jedno percento rozdelene, a to buď cez konzultácie cez telefón, alebo na základe pracovných listov a osobných kontaktov,“ priblížil minister školstva.

Ohniská

Matematik Kollár ďalej informuje, že ohnísk je stále viac, a zároveň sa objavujú na čoraz väčšej časti nášho územia. Všade, kde je komunita nezaočkovaných a nepremorených sa už čoskoro dá predpokladať nástup infekcie.

Podľa odborníka by bolo dobré robiť počas najbližších týždňov nie v priemere len 10 000 PCR testov denne ale 15 000. Problémom má byť nedostatočný záujem ľudí, ktorým sa zväčša nechce čakať v izolácii pár dní na test a výsledok.

Išiel by sa zaočkovať, ak by si za to dostal peniaze?

Zároveň nie všade sa dá na PCR jednoducho a včas objednať. Tam, kde je to problém, je podľa experta potrebné pomerne rýchlo navýšiť kapacitu.

„Očakávame, že situácia sa začne čoskoro zhoršovať aj tam, kde to doteraz nebolo príliš cítiť. Maximálna kapacita nemocníc (po reprofilizácii) by však stále mala stačiť. Nemalo by sa teda stať, že vás s koronavírusom nezoberú do nemocnice.“

Pripomína, že očkovacia lotéria prebiehala v čase systematického poklesu záujmu o očkovanie a trend vôbec nezmenila. 

Rozvojové krajiny

Kollár konštatuje, že rozvojové krajiny s nízkou mierou zaočkovania budú mať vlnu oveľa dlhšiu ako tie rozvinuté, kde sa očkoval takmer každý, kto mohol. Treba tiež povedať, že napríklad v Afrike odhaľujú len jeden zo siedmich prípadov ochorenia COVID-19. Znamená to, že koronavírus na kontinente nakazil pravdepodobne 59 miliónov ľudí. Vyplýva to z novej štúdie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

„Pri obmedzenom testovaní stále nemáme jasný obraz v príliš veľkom počte komunít v Afrike,“ uviedla Matshidiso Moetiová, regionálna riaditeľka WHO pre Afriku.

S cieľom presnejšie zistiť počet infekcií a lepšie brzdiť ich šírenie OSN plánuje zvýšiť rýchle testovanie v ôsmich afrických krajinách. Zámerom organizácie je na budúci rok otestovať 7 miliónov obyvateľov Afriky.

Od vypuknutia pandémie v Afrike podľa údajov afrického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb potvrdili viac ako 8 miliónov prípadov nákazy a 214-tisíc úmrtí na ochorenie COVID-19.

Zdroje: WHO, Facebook/ Richard Kollár

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá