Vrtuľník s ukrajinským ministrom sa zrútil pri materskej škole. Zomreli už 3 deti

  • Ukrajinský minister vnútra zahynul
  • Stalo sa to pri páde vrtuľníka
Pád vrtuľníka na Ukrajine neprežil minister vnútra
Twitter/Anton Gerashchenko
  • Ukrajinský minister vnútra zahynul
  • Stalo sa to pri páde vrtuľníka

VAROVANIE: Tento článok obsahuje grafické popisy a video nehody vrtuľníka. Obsah nie je vhodný pre slabšie povahy a deti.

Na Ukrajine v blízkosti mesta Brovary neďaleko Kyjeva došlo k havárii vrtuľníka. Zahynul pri nej ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj. Obeťami sa stali aj ďalší dvaja vysokopostavení predstavitelia.

Informuje o tom agentúra TASR s odvolaním sa na AFP.

Incident si podľa gubernátora Kyjevskej oblasti Olexija Kulebu vyžiadal celkovo najmenej 18 obetí a 29 zranených. 

Dostupné informácie naznačujú, že helikoptéra sa zrútila v blízkosti budovy materskej školy a bytovky. V škôlke sa v čase havárie nachádzali deti aj zamestnanci. Sociálne siete čoskoro po páde ovládli videá z miesta tragédie.

Mesto Brovary sa nachádza približne 20 kilometrov na severovýchod od Kyjeva. Bolo súčasťou bojov medzi ruskými a ukrajinskými jednotkami v počiatočnej fáze ruskej vojenskej invázie na Ukrajinu. Ruskí vojaci sa napokon odtiaľ začiatkom apríla minulého roka stiahli.

Medzi obeťami sú aj deti

Ako informuje BBC, medzi obeťami pádu vrtuľníka sú aj tri deti. Pätnásť ďalších museli hospitalizovať v nemocnici. Minister Denys Monastyrskyj bol na palube vrtuľníku spolu s ďalšími ôsmimi osobami. Šlo aj o prvého námestníka ministra Jevhena Jenina a štátneho tajomníka Jurija Lubkovyča, ktorí pri páde taktiež zahynuli.

Šéf národnej polície Ihor Klymenko na Facebooku napísal, že vrtuľník patril ukrajinskej štátnej pohotovostnej službe. Po nehode vypukol požiar v blízkosti materskej školy a deti a zamestnanci boli evakuovaní z budovy.

V čase havárie bola tma a hmla a prvé správy naznačujú, že helikoptéra zasiahla materskú školu predtým, ako sa zrútila.

„V dôsledku pádu vrtuľníka zahynulo vedenie ministerstva vnútra: minister, jeho prvý námestník a štátny tajomník,“ potvrdil vo vyhlásení šéf ukrajinskej polície Ihor Klymenko. Na sociálnej sieti Twitter o tragédii informoval aj Monastyrského poradca Anton Heraščenko.

Gubernátor Kyjevskej oblasti Olexij Kuleba informoval dovedna o 18 obetiach vrátane troch detí. Z celkového počtu dosiaľ potvrdených obetí pochádzalo deväť z vrtuľníka. So zraneniami hospitalizovali dovedna 29 osôb vrátane 15 detí.

Vyjadrili sa slovenskí ministri

Slovenský minister obrany Jaroslav Naď na Facebooku v súvislosti s pádom napísal, že ide o obrovskú tragédiu.

„Na palube bol ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj a ďalší predstavitelia rezortu a iných zložiek štátu. Vrtuľník sa zrútil na škôlku, v ktorej boli aj deti. Dôvody havárie nateraz nepoznáme, je mi to nesmierne ľúto. Modlím sa za Ukrajinu a vyjadrujem hlbokú sústrasť,“ napísal Naď.

K situácii ponúkol svoje stanovisko aj minister vnútra Roman Mikulec. 

„Dozvedel som sa dnes veľmi smutnú správu. Pri páde vrtuľníka zomrel ukrajinský minister vnútra Denys Monastyrskyj. Je mi to nesmierne ľúto. S Denysom som sa rozprával minulý rok viackrát osobne popri medzinárodných rokovaniach, diskutovali sme o aktuálnej situácii v súvislosti s vojnou na Ukrajine, riešeniach, ako aj o našej pomoci, ktorú ocenil,“ napísal Mikulec.

„Táto správa ma osobne zasiahla, vyjadrujem úprimnú sústrasť rodine, veľvyslanectvu Ukrajiny, ako aj celej Ukrajine. Naši susedia už takmer rok zápasia s ruskou agresiou a chránia svoje životy, svoju a zároveň aj našu krajinu vo vojnovom konflikte. Denys bol jeden z nich, ktorý za svojím národom v týchto ťažkých časoch odhodlane stál a chránil ho,“ doplnil slovenský minister vnútra.

Zdroje: TASR, BBC, Twitter/Anton Gerashchenko, Twitter/Anton Gerashchenko, Facebook/Jaro Naď - minister obrany SR, OĽANO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá