Všetci sa báli COVID-19 a tak nemala s kým cestovať po svete, dala sa preto dokopy s úplným neznámym

  • Cestovanie počas pandémie je veľmi obmedzené, Slováci uprednostnili domovinu
  • Dvoch mladých ľudí však pandémia nezastavila a začali cestovať s cudzincami
Unsplash/Jaroslava Petrasova, Greg Wilson
  • Cestovanie počas pandémie je veľmi obmedzené, Slováci uprednostnili domovinu
  • Dvoch mladých ľudí však pandémia nezastavila a začali cestovať s cudzincami

Pandémia koronavírusu ovplyvnila naše životy na všetkých frontoch. Keďže pretrvávala aj počas leta, cestovanie do zahraničia bolo veľmi obmedzené. Svoje o tom vedia aj Josiah Burton and Therese Rocca. Sú to dvaja mladí ľudia, ktorí svoje letné cestovateľské plány rušiť nechceli. Jediným problémom bolo, že s nimi niekto cestovať nechcel.

Rozhodli sa teda, že cestovať budú s cudzími ľuďmi, ktorých predtým nestretli. 32-ročný Josiah mal počas leta naplánovanú cestu do Japonska s kamarátom. Japonsko sa veľmi rýchlo stalo červenou krajinou pre Američanov, no Josiah sa nevzdal a hľadal ďalej.

Prvé komplikácie prišli veľmi rýchlo. „Môj priateľ sa rozhodol, že nechce cestovať počas koronavírusu. Ja som ale stále chcel ísť. Pôvodne som sa pozeral na Chorvátsko, ale do 72 hodín ste potrebovali negatívny test Covid. Turecko také požiadavky nemalo, takže voľba bola jasná,“ povedal mladý muž pre CNN. 

zdroj: Unsplash/Thomas de Luze

Kde je vôľa, tam je cesta

Josiah aj napriek situácii nechcel cestovať sám, a tak zalovil vo facebookových vodách. Do cestovateľskej skupiny pridal príspevok, že sa chystá do Turecka a hľadá si niekoho, kto by sa pridal. Na jeho príspevok vzápätí zareagovala 36-ročná Rocca z Denveru. Po pár vymenených správach sa Rocca rozhodla kúpiť si letenku na ten istý let. To, že bude cestovať s niekým neznámym, jej došlo až neskôr. Obavy mala aj jej rodina, no Rocca sa rozhodla dôverovať svojmu úsudku a rodina to rešpektovala. 

Dovolenka nakoniec prekročila očakávania mladej ženy. Theresa s Josiahom si počas dovolenky vybudovali skvelé priateľstvo a dohodli sa na ďalších spoločných výletoch. Uvažovali aj o založení firmy, ktorá bude hľadať „parťákov na cesty“. Volať by sa mala Vacation Pursuit.

zdroj: Unsplash/Jed Villejo

Pandémia zmenila plány aj Slovákom

Mnoho z nás malo na letné mesiace pripravené plány, ktoré sme museli zrušiť, pretože zoznam zelených a červených krajín sa pravidelne menil.

Aktuálne sú na zozname zelených krajín tieto štáty: Austrália, Bulharsko, Cyprus, Čína, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Grécko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, San Marino, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Taiwan a Vatikán. 

Po návšteve týchto krajín sa teda nebudeš musieť dať testovať na COVID-19 a nebudeš musieť ísť do domácej izolácie. 

V týchto krajinách sa však nachádzajú regióny, do ktorých ministerstvo neodporúča vchádzať. Tie sú na mape označené žltou farbou.

zdroj: MZV.SK

 

V roku 2020 bolo obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov práve Slovensko. Hoci naša krajina ponúka množstvo krásnych a zaujímavých miest, viacdňová dovolenka je na slovenské pomery dosť drahá. Prepočty Slovenskej sporiteľne uvádzajú, že tohtoročná dovolenka vyšla štvorčlennú rodinu s dvoma deťmi približne 1 300 eur. Prepočty boli robené na základe priemerných cien, ktoré uvádza Štatistický úrad SR. Medzi najnákladnejšie položky patrí ubytovanie, strava a doprava. 

„Zhruba tretinu z celkových výdavkov rodiny na dovolenke zhltne ubytovanie. V prípade stravy sa Slováci práve na výletoch po Slovensku stravujú menej nákladne ako v zahraničí. Spoločne s dopravou tvoria približne štvrtinu výdavkov,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Bolo to ako z hororu, bola tma a niekto klopal na dvere. Nikdy som nič také nezažil

„Mnoho Slovákov si vyberá ubytovacie zariadenia s polpenziou alebo bez stravy a varia si alebo sa stravujú mimo hotela či penziónu. V priemere vyjde stravovanie na jedného Slováka na deň dovolenky približne 18 eur,“ skomentovala Buchláková. 

V minulosti Slováci dávali prednosť Chorvátsku a Taliansku, no počas roku 2020 bol o tieto krajiny kvôli pandémii znížený záujem.

takto preplnene su Tatry cez tyzden…

Gepostet von Fit Centrum Krompachy am Dienstag, 25. Juli 2017

Tatry preplnené neboli

Mnoho Slovákov sa rozhodlo pre jednodňové výlety do Tatier. Hoci to podľa fotografií na sociálnych sieťach vyzeralo tak, že Vysoké Tatry praskajú vo švíkoch, opak bol pravdou. Čísla signalizujú, že návštevnosť bola v porovnaní s minulými rokmi nižšia.

„Nie je zvykom hodnotiť sezónu v jej strede, keďže tá tatranská trvá minimálne do konca septembra až polovice októbra, primäli nás však k tomu okolnosti súvisiace s „koronakrízou“, aby sme stále mali čas na sezóne zapracovať, a aj intenzívna medializácia preplnených Tatier. Preto sme preverili skutočný stav u podnikateľov, poskytovateľov služieb, v ubytovacích zariadeniach i infocentrách“ uvádza Michal Sýkora, predseda predstavenstva Oblastnej Organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry pre web regiontatry.sk. 

Podľa primátora mesta Vysoké Tatry ukazujú čísla vo všetkých tatranských strediskách pokles. Kampaň Dovolenka na Slovensku motivovala ľudí, aby leto strávili doma a kvôli tomu sa očakávalo výrazné zvýšenie cestovného ruchu. Počas slnečných dní bola návštevnosť skutočne vysoká, no fotografie s množstvom ľudí a premenlivé počasie ľudí skôr demotivuje navštíviť Tatry. Počas pracovných dní sú v Tatrách bežné poloprázdne parkoviská a cesty. Turistické chodníky boli počas týchto dní vyťažené len priemerne. 

Zdroje: CNN.com, MZV.sk, slsp.sk, regiontatry.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech