Všetci by sme sa mali obávať, hovorí o opičích kiahňach Biden

  • Opičie kiahne sa začínajú šíriť po viacerých krajinách
  • Znepokojenie na šírením ochorenia vyjadril americký prezident Joe Biden
opičie kiahne
TASR/AP/Evan Vucci, TASR/AP
  • Opičie kiahne sa začínajú šíriť po viacerých krajinách
  • Znepokojenie na šírením ochorenia vyjadril americký prezident Joe Biden

Prípady opičích kiahní zaznamenané v Európe a USA sú niečím, čo by nás malo znepokojovať. V nedeľu to uviedol americký prezident Joe Biden, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

Biden sa takto k ochoreniu prvýkrát verejne vyjadril krátko pred odletom z Južnej Kórey do Japonska. „Zatiaľ som nebol oboznámený s úrovňou rizika, ale je to niečo, čoho by sa mal obávať každý,“ povedal americký prezident. Dodal, že v súčasnosti vedci posudzujú, ktorá vakcína by proti tomuto ochoreniu mohla byť účinná.

Poradca amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan pred odletom do Tokia uviedol, že Spojené štáty majú zásoby vakcín, ktoré môžu pomôcť pri liečení tohto ochorenia.

Opičie kiahne sú vírusová choroba, ktorá sa obvykle vyskytuje v oblasti strednej a západnej Afriky. Šírenie ochorenia mimo tejto oblasti je zriedkavé, vysvetľuje AP.

O víruse bude informovať WHO

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v sobotu oznámila, že 12 členských štátov, kde sa táto choroba bežne nevyskytuje, hlásilo dosiaľ 92 potvrdených prípadov nákazy opičími kiahňami a 28 prípadov podozrenia na toto ochorenie. Organizácia očakáva, že ďalšie prípady infekcie pribudnú.

Podľa amerického Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (CDC) sa vírus prenáša najmä kvapôčkami šírenými vzduchom, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.

Medzi typické príznaky nákazy opičími kiahňami patria vyrážky. Nakazení môžu mať teplotu a pociťovať bolesť hlavy, chrbta a únavu. Inkubačná doba ochorenia je zvyčajne 6 – 13 dní, no v ojedinelých prípadoch môže byť aj dlhšia.

Veľká Británia hlási nové prípady na dennej báze

Spojené kráľovstvo zaznamenáva nové prípady opičích kiahní na dennej báze a to aj u ľudí, ktorí nemajú cestovnú anamnézu z krajín západnej Afriky, kde sa táto choroba obvykle vyskytuje. V nedeľu to uviedla Susan Hopkinsová z britského Úradu pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA). TASR prevzala správu od agentúry AFP a z webovej stránky stanice Sky News.

„Zaznamenávame prípady (u osôb), ktoré neboli v kontakte s osobami zo západnej Afriky,“ povedala Hopkinsová. Podľa jej slov sa v súčasnosti toto ochorenie v Británii šíri komunitne.

Opičie kiahne sa podľa Hopkinsovej šíria najmä v komunitách LGBTI. Príznaky ochorenia sú u väčšiny dospelých ľudí „relatívne mierne“, dodala. Hopkinsová zároveň vyzvala ľudí, aby toto ochorenie nebrali na ľahkú váhu a boli ostražití.

UKHSA zverejní štatistiky nových zaznamenaných prípadov opičích kiahní v pondelok. V piatok Spojené kráľovstvo registrovalo 20 prípadov tohto ochorenia, spresňuje AFP.

Vedci nevedia, prečo sa šíria Európou

Opičie kiahne zriedka hlásia z krajín mimo Afriky. V poslednom období však v Európe, Severnej Amerike a Austrálii potvrdili 92 prípadov a hlásia ďalších 28 podozrení na toto ochorenie, píše Sky News s odvolaním sa na údaje Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

„Buď je teraz vírus zásadne odlišný, alebo sa zmenila naša citlivosť voči nemu. Druhou možnosťou je, že sa stretlo niekoľko podmienok, ktoré mu umožnili šíriť sa takýmto spôsobom,“ cituje denník SME Charlotte Hammerovú, odborníčku na epidémie.

Británia zaznamenala prvý prípad opičích kiahní 7. mája. Ochorenie britské úrady zaznamenali u pacienta, ktorý do Británie pricestoval z Nigérie. Tieto kiahne zvyčajne nie sú smrteľné, často sa však prejavujú horúčkou, bolesťami svalov, opuchom lymfatických uzlín, zimomriavkami, vyčerpanosťou a vyrážkami podobnými ovčím kiahňam.

Zdroje: SME, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá