Všetci obvinení v rámci akcie NAKA Crassus sú prepustení na slobodu

  • V stredu sa konala NAKA akcia Crassus
  • Cieľom bolo zasiahnuť proti zločineckej skupine známej pod názvom takáčovci
zásah v Žiline
Ilustračný obrázok, TASR/Pavol Zachar
  • V stredu sa konala NAKA akcia Crassus
  • Cieľom bolo zasiahnuť proti zločineckej skupine známej pod názvom takáčovci

Všetkých obvinených s nedávnym zásahom polície s názvom Crassus prepustili zo zadržania na slobodu. Túto informáciu potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR a Úradu špeciálnej prokuratúry Zuzana Drobová.

Policajnú akciu vykonala Národná kriminálna agentúra (NAKA). Cieľom bolo zasiahnuť proti zločineckej skupine známej pod názvom takáčovci.

„Po vykonaní relevantných procesných úkonov boli všetci obvinení prepustení zo zadržania a budú stíhaní na slobode,“ priblížila Drobová.

Príslušníci NAKA uskutočnili akciu s krycím názvom Crassus v stredu 20. septembra. Z Prezídia Policajného zboru informovali, že obvinili viaceré osoby z trestného činu založenia, zosnovania a podpory zločineckej skupiny.

Zločinecká skupina

V stredu ráno sme boli svedkami zásahu polície v Bratislave a jej okolí, pri ktorom bolo zatknutých niekoľko jednotlivcov spojených s podsvetím. Celá operácia bola cielená na významnú postavu v tomto gangu, Iva Ružiča. Ten bol dlho považovaný za jedného z hlavných členov zločineckej skupiny takáčovcov.

Podľa informácií polície bolo obvinených celkovo 12 osôb. Ich obvinenia sa týkajú založenia, zosnovania a podpory tejto nezákonnej zločineckej skupiny.

Prežil bombový atentát

Ivo Ružič v roku 2004 prežil neúspešný bombový atentát. K tomuto útoku došlo pred reštauráciou Jadran v Bratislave, kde explózia zranila štyroch ľudí, z nich dvoch ťažko. Polícia neskôr dospela k záveru, že tento incident bol súčasťou vnútorných konfliktov v kriminálnom prostredí a mohol súvisieť s vybavovaním si účtov medzi členmi skupiny.

Nie je to však prvýkrát, čo bol Ivo Ružič v hľadáčiku polície. Už v roku 2014 bol zadržaný v súvislosti s jeho obchodnými aktivitami. Príslušníci finančnej polície ho vtedy našli a zadržali v dome jeho manželky v Záhorskej Bystrici. Spolu s ním zadržali aj jeho ochranku a účtovníčku.

Hlavným dôvodom pre jeho zatknutie boli obvinenia zo zločinných podnikateľských aktivít. Tie zahŕňali používanie fiktívnych faktúr a podvody pri daniach, najmä v oblasti obchodu s vínom. Celková škoda, ktorú týmto spôsobil, bola približne 1,3 milióna eur.

NAKA akcia „Vírus“

NAKA obvinila v rámci utorkovej (19. 9.) policajnej akcie Vírus 16 fyzických a dve právnické osoby. Okrem iných figurujú medzi obvinenými bývalí riaditelia Vojenského spravodajstva Ľubomír S. a Ján B. Prípad sa týka podozrení z predražených zákaziek pre Vojenské spravodajstvo v rokoch 2013 až 2020. Spôsobená škoda mala byť vo výške najmenej 74 miliónov eur.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) rozhodne o ďalšom procesnom postupe v akcii Vírus po vykonaní potrebných procesných úkonov. TASR o tom informovali z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru.

Priblížili, že vyšetrovateľ odboru Stred NAKA vykonáva procesné úkony slúžiace na objasnenie vyšetrovanej veci „na základe výsledku, ktorých bude rozhodnuté o ďalšom procesnom postupe aj voči aktuálne zadržaným osobám“. Potom polícia poskytne aj súhrnné stanovisko vyšetrovateľa.

Akcia Vírus poukazuje na to, čo tu bolo a čo po parlamentných voľbách môže byť znova. Slovenská informačná služba a Vojenské spravodajstvo boli zneužívane politickou mocou a korumpované. Poslanec Juraj Krúpa (SaS) to uviedol v reakcii na obvinenie dvoch bývalých riaditeľov Vojenského spravodajstva.

„Bavíme sa tu o vytunelovaní Vojenského spravodajstva vo výške 74 miliónov. To je naozaj vysoká suma. Malá nemocnica v Michalovciach stála 30 miliónov. Za toto sme mohli nakúpiť vybavenie na hranice, aby sme ich lepšie strážili,“ porovnal Krúpa. Tvrdí, že niektoré politické strany sa korupčné kauzy snažia prekryť inými témami.

V rámci utorkovej akcie mal byť obvinený bývalý generálny riaditeľ spravodajskej televízie Michal G., s ktorým sa predseda SaS Richard Sulík stretol pred voľbami v roku 2020.

Michal G. podľa jeho slov zorganizoval stretnutie s Marošom Žilinkom, ktorý v tom čase kandidoval na post generálneho prokurátora. Obvinený však na stretnutí s nimi nebol.

„Toto nafukovať na nejakú veľkú kauzu a mňa ťahať do týchto svinstiev, čo sa tu teraz dejú, považujem za veľmi nekorektné,“ poznamenal Sulík. Tvrdí, že vtedajšieho premiéra Igora Matoviča (OĽANO) o tom informoval.

Zdroje: TASR, Redakcia

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá