Všetky vozidlá vyrobené v Európe už zrejme budú musieť mať obmedzovač rýchlosti

  • Zdá sa, že technológia obmedzovania rýchlosti sa stane povinnosťou pre všetky vozidlá predávané v Európe a to od roku 2022
  • EÚ totižto predbežne schválila nové pravidlá
tao
TASR, pexels.com
  • Zdá sa, že technológia obmedzovania rýchlosti sa stane povinnosťou pre všetky vozidlá predávané v Európe a to od roku 2022
  • EÚ totižto predbežne schválila nové pravidlá

Tento systém má dokonca platiť aj pre Britániu a to aj napriek Brexitu. Prekračovanie povolenej rýchlosti je pritom jeden z najväčších postrachov bezpečnosti na cestách, pretože prudko zvyšuje riziko dopravnej nehody., Informoval o tom web BBC.

Podľa štatistík EÚ zohráva veľkú úlohu v približne 30 % smrteľných nehôd. Približne 40 až 50 % vodičov nerešpektuje maximálnu povolenú rýchlosť a 10 až 20 % z nich ju prekračuje o viac ako 10 km/h.

Tento problém samozrejme nevyrieši zavedenie len jedného opatrenia, nakoľko ide o komplexný problém. Chce to lepšiu konštrukciu ciest, rýchlostné obmedzenia ale aj lepšiu vzdelanosť vodičov.

Zlepšenie dopravnej situácie si Európsky parlament sľubuje od zavedenia asistenčných systémov na obmedzenie rýchlosti v autách, ktoré budú vyrobené od roku 2022.

Takzvaný ISA – Intelligent Speed Adaptation nájdeš už dnes v niektorých nových modeloch automobiliek Ford, Mercedes-Benz, Peugeot-Citroen, Renault či Volvo, ktoré je v oblasti bezpečnosti priekopníkom.

Táto automobilka má do budúcna ambiciózny plán, v ktorom chce dosiahnuť, aby od roku 2020 neboli v jej nových vozidlách usmrtení alebo vážne zranení žiadni cestujúci. Dosiahnuť to chce vďaka rozsiahlemu výskumu, testovaniu a implementovaniu pokročilých systémov a bezpečnostných prvkov. Viac o svojich plánoch informuje na oficiálnych stránkach.

Ako ovplyvní tvoju jazdu ISA?

Systém ISA funguje v praxi tak, že na základe údajov z videokamery a informáciách o obmedzeniach rýchlosti a GPS systému bude vodič upozornený akou rýchlosťou by mal na danom úseku jazdiť. Ak by nariadenie nerešpektoval a išiel rýchlejšie, ISA mu automaticky  obmedzí výkon motora, no za vodiča nebrzdí.

Novými povinnými technológiami automobilov by sa mali od roku 2022 stáť mimo ISA systému aj automatické záznamové zariadenie pre havárie či automatický alkohol tester s blokátorom riadenia, píšu Lidovky.cz.

Nariadenie o všeobecnej bezpečnosti Európskej únie pre motorové vozidlá navrhla Európska komisia už minulý rok  v máji, no dnes je už schválené aj Výborom pre vnútorný trh Európskeho parlamentu. Zdá sa tak, že to ako sme zvyknutí jazdiť sa v blízkej budúcnosti môže rapídne zmeniť.

zdroj:bbc.com,europa.eu ,lidovky.cz.volvocars.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech