Majitelia zakázali vstup malých detí do ich reštaurácií. Jeden skrachoval, druhému sa zvýšili tržby

  • Reštaurácie Babičkina kuchyňa a U Netopiera viac nechceli trpieť nevychované deti, ktoré im ničili biznis
  • Do svojich prevádzok preto zakázali vstup maloletým
  • Zatiaľ čo prevádzka v Nemecku prosperuje, tú v Českej republike museli zavrieť
resttt
pexels.com
  • Reštaurácie Babičkina kuchyňa a U Netopiera viac nechceli trpieť nevychované deti, ktoré im ničili biznis
  • Do svojich prevádzok preto zakázali vstup maloletým
  • Zatiaľ čo prevádzka v Nemecku prosperuje, tú v Českej republike museli zavrieť

Majiteľovi jednej z nemeckých reštaurácií prešla trpezlivosť s nezbednými deťmi. Kvôli škodám, ktoré deti v jeho podniku pod nedostatočným dohľadom rodičov spôsobujú, zakázal Rudolf Markl vstup osôb mladších ako 14 rokov po piatej hodine popoludní. Majiteľ zariadenia chce mať z reštaurácie, ktorá sa nachádza v severonemeckom mestečku Binz na Rujane, „oázu pokoja“. Informáciu priniesla nemecká agentúra DPA.

„Dospeli sme do bodu, kedy sme si povedali, že takto to už ďalej nepôjde,“ vysvetľuje zákaz vstupu detí majiteľ reštaurácie Oma ‚s Küche, v preklade Babičkina kuchyňa.

Ku kontroverznému opatreniu sa vraj odhodlal po tom, čo sa opakovane prizeral tomu, ako deti v jeho podniku rušia ostatných hostí, rozlievajú nápoje, trhajú obrusy a v jednom prípade dokonca dieťa zničilo starožitný stojan na fotografie. To všetko vraj za dohľadu rodičov, ktorí ich nezvládli krotiť. Práve rodičov nezbedných detí považuje majiteľ reštaurácie za hlavný problém. Pri vyčíňaní svojich potomkov ich správanie vraj iba „kvitujú úsmevom, ďalej jedia a vôbec ich to nezaujíma“.

Hoci niektorí pravidelní hostia kontroverzné opatrenia oceňujú, reštaurácia sa potýka aj s kritickými hlasmi. Niektorí diskutujúci pod článkami o tom, že by mohlo ísť o diskrimináciu.

O reštaurácii informovali všetky veľké nemecké médiá, boli tam televízne štáby, informáciu prebrali aj médiá v Rakúsku a vo Švajčiarsku. Majiteľ Rudolf Markl pre médiá konštatoval, že lepšiu reklamu pre podnik si ani nemohol želať. Ten začali brať po večeroch hostia doslova útokom, tých, ktorí nemajú rezervácie, musia často posielať preč.

Zákaz detí zrujnoval biznis v Česku

Podobný scenár sa odohral aj v jednej z reštaurácii u našich susedov v Českej republike. Majiteľa však toto rozhodnutie priviedlo až do krachu.

Klientelu reštaurácie a penziónu U Netopiera tvorili prevažne zamestnanci tamojšej automobilky Škoda a okolitých firiem. Išlo prevažne o manažérov a dodávateľov dieľov, ktorí sem často prichádzali zo zahraničia. „Ráno o 6 hodine vstanú, prídu o 9 večer a ešte majú v reštaurácii rokovania, preto vyžadujú pokoj,“ vysvetľuje pre iDnes majiteľ bývalého penziónu U Netopiera denný režim svojich niekdajších klientov.

Spočiatku o nich nemal núdzu, potom k nemu postupne prestali jazdiť. Vadilo im neustále pokrikovanie detí, ktoré cez sadrokartónové priečky prenikalo až do hotelových izieb. Občas sa strhla aj hádka medzi otrávenými hosťami a mamičkami neposlušných návštevníkov. Jedna z nich dokonca svoje dieťa ​​prebalila na jedálenskom stole. „Prišli sme o klientelu a museli sme prepúšťať zamestnancov,“ spomína majiteľ.

Odliv zahraničných manažérov, ktorí si pri večeri nelámali hlavu s tým, koľko minú, mal na jeho podnikanie drvivý dopad.„Mamičky prišli, dali si na terase kávu a zmrzlinu a sedeli tam napríklad 3 hodiny, deťom dali vlastné nápoje z domu,“ vysvetlil pre iDnes, prečo návštevy rodičov s deťmi jeho podnik nespasili.

Počas pol roka sa do izieb vrátili hostia a podnik začal opäť zarábať vďaka zákazu vstupu malých detí. Potom však prišla obchodná inšpekcia a pravidlá, ktoré Milan Janků na svojom pozemku stanovil, sa kontrolórom vôbec nepáčili. Ceduľka o zákaze vstupu podľa nich deti diskriminuje. Podnikateľ dostal pokutu 400 eur a nepomohlo ani odvolanie k vyššiemu inšpektorátu.

Aby sa majiteľ vyhol ďalšej pokute, deti do reštaurácie opäť pustil. Behom pár mesiacov sa však dostal do rovnakých problémov. Reštaurácia je teraz preto zatvorená a slúži iba hotelovým hosťom. „Prichádzam o zisky a čakám, kým mi konečne niekto povie, že som nič zlé neurobil,“ hnevá sa Janků.

Podľa najnovších informácií je hotel na predaj, majiteľ zrušil aj svoju stavebnú firmu a do konca roka chce podnikania v Česku zavesiť na klinec. „Zničili mi život, podnikanie aj majetok,“ dodáva.

zdroj: merkur.de

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech