Vstup Ukrajiny do NATO podporuje 10 krajín. Pápež vyzval k okamžitému „ukončeniu špirály násilia“

  • Zelenskyj 30. septembra oznámil podanie žiadosti Ukrajiny do NATO
  • Ambícia Kyjeva vstúpiť do NATO bola pre Moskvu jednou zo zámienok na inváziu
Vpravo prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, vľavo protest proti vojne
Vpravo prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj, vľavo protest proti vojne, TASR/AP TASR/Martin Baumann
  • Zelenskyj 30. septembra oznámil podanie žiadosti Ukrajiny do NATO
  • Ambícia Kyjeva vstúpiť do NATO bola pre Moskvu jednou zo zámienok na inváziu

Kancelária ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského tvrdí, že podporu jej vstupu do Severoatlantickej aliancie vyjadrilo už desať krajín tohto obranného bloku. Na svojom webe o tom informovala britský denník The Guardian.

Poradca vedúceho prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak v statuse na platforme Twitter napísal, že tými, ktorí podporujú žiadosť Ukrajiny o „zrýchlený“ vstup do Severoatlantickej aliancie, sú „väčšinou krajiny, ktoré si pamätajú pazúry (ruského) impéria“.

Podoľak dodal, že „Ukrajina je vďačná spojencom za preukázanie vodcovstva a zodpovednosť“. „Dnes sa tvoria dejiny,“ uviedol.

Podpora štátov

Prezident Zelenskyj v piatok 30. septembra oznámil podanie žiadosti o vstup Ukrajiny do NATO, a to v rámci zrýchlenej procedúry. Podľa ukrajinských médií žiadosť Ukrajiny podporilo už desať krajín: Česko, Čierna Hora, Estónsko, Kanada, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Severné Macedónsko a Slovensko.

Ukrajinská armáda sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajine prezbrojuje, keď od zbraní zo sovietskej éry postupne prechádza na štandardy NATO. Ambície Kyjeva vstúpiť do NATO boli pre Moskvu jednou zo zámienok na februárovú inváziu na Ukrajinu, napísala britská spravodajská stanica Sky News.

Vstup počas vojny

„De facto sme sa už dostali do NATO. De facto sme už preukázali kompatibilitu s aliančnými štandardmi. Sú skutočné pre Ukrajinu – skutočné na bojisku a vo všetkých aspektoch našej interakcie,“ cituje The Guardian slová prezidenta Ukrajiny.

V strede prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj
zdroj: TASR/AP

„Dôverujeme si, pomáhame si a chránime sa. Toto je aliancia. De facto. Dnes Ukrajina žiada, aby to bolo de jure,“ dodal Zelenskyj.

The Guardian ďalej uvádza, že ide však o nepravdepodobnú situáciu, že by aliancia akceptovala bezprostredný vstup Ukrajiny do NATO počas vojnovej situácie. Ako člen NATO by členovia boli nútení aktívne brániť Ukrajinu pred ruskou inváziou. V tom prípade by išlo o záväzok, ktorý ďaleko presahuje rámec dodávok zbraní.

Oslobodzovanie ukrajinských území

Zelenskyj sľúbil, že ukrajinské ozbrojené sily budú pokračovať v oslobodzovaní Ukrajiny od ruskej okupácie. Nezastaví ich ani Putinova narážka, že Moskva by mohla použiť jadrové zbrane na obranu území, ktoré zabrala.

Okrem toho Zelenskyj vo svojom piatkovom príhovore zdieľanom na sociálnej sieti Telegram označil ceremóniu v Moskve ako nezmyselnú „frašku“. Tvrdí, že kým bude Putin prezidentom, nebudú možné žiadne mierové rokovania.

„Putin nevie, čo je dôstojnosť a čestnosť. Sme pripravení na dialóg s Ruskom, ale len s iným ruským prezidentom,“ dodal.

Pápež vyzýva Putina

Pápež František vyzval v nedeľu ruského prezidenta Vladimira Putina, aby ukončil svoju „špirálu násilia a smrti“ na Ukrajine, informuje TASR na základe správ agentúr AP a AFP.

Protest proti ruskej invázii
zdroj: TASR/Martin Baumann

Ide o doposiaľ najsilnejšiu výzvu hlavy katolíckej cirkvi za uplynulých sedem mesiacov od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine. Pápež ju priamo Putinovi adresoval na Námestí sv. Petra a zároveň odsúdil „absurdnú“ hrozbu jadrovej vojny.

František vyzval aj ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby bol „otvorený“ vážnym mierovým návrhom a nabádal medzinárodné spoločenstvo na „využitie všetkých diplomatických prostriedkov“ na ukončenie tejto „obrovskej tragédie“ a hrôzy vojny.

„Som hlboko zarmútený prívalmi krvi a sĺz, ktoré boli v týchto mesiacoch preliate. Je mi ľúto tisícok obetí, najmä detí, a rozsiahleho ničenia, ktoré zanechalo mnoho ľudí a rodín bez domova a ohrozuje veľké oblasti zimou a hladom. Takéto činy nemožno nikdy ospravedlniť, nikdy! Je poľutovaniahodné, že svet spoznáva geografiu Ukrajiny prostredníctvom názvov ako Buča, Irpiň, Mariupol, Izium, Záporožie a ďalších miest, ktoré sa stali miestami neopísateľného utrpenia a strachu,“ povedal pápež počas modlitby Anjel Pána.     

Zdroje: TASR, The Guardian

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá