Vtipkovať o peniazoch sa nevypláca. Elon Musk je po týždni o 20 miliárd chudobnejší a môže si za to sám

  • Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Tesly a spoločnosti SpaceX Elon Musk za týždeň prišiel o 20 miliárd dolárov
  • Dôvodom je Muskove vtipkovanie v SNL o kryptomene dogecoin, ktorá následne zaznamenala pád
  • Hodnotu spoločnosti Tesla znížilo aj rozhodnutie Muska, že spoločnosť prestala prijímať platby virtuálnou menou bitcoin
  • Investori do dogecoinu sa ale môžu radovať, Musk znova pomohol k jeho rastu
Musk4
SITA/AP, Susan Walsh
  • Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Tesly a spoločnosti SpaceX Elon Musk za týždeň prišiel o 20 miliárd dolárov
  • Dôvodom je Muskove vtipkovanie v SNL o kryptomene dogecoin, ktorá následne zaznamenala pád
  • Hodnotu spoločnosti Tesla znížilo aj rozhodnutie Muska, že spoločnosť prestala prijímať platby virtuálnou menou bitcoin
  • Investori do dogecoinu sa ale môžu radovať, Musk znova pomohol k jeho rastu

Spoluzakladateľ a generálny riaditeľ Tesly a spoločnosti SpaceX Elon Musk za týždeň prišiel o 20 miliárd amerických dolárov, uvádza Forbes. Dôvodom sú dve veci: jeho hosťovanie v relácii Saturday Night Live (SNL) a rozhodnutie, že spoločnosť Tesla prestáva prijímať platby v bitcoinoch.

Greta považuje svoj Aspergerov syndróm za superschopnosť. Títo miliardári sú živým príkladom, že to je pravda

Akcie Tesly tento týždeň zaznamenali pokles o 15%, čo podľa Forbesu znížilo Muskov majetok o 20,5 miliárd na 145,5 miliárd pri uzatvorení trhu v štvrtok v noci.

Naďalej zostáva tretím najbohatším človekom na planéte. Pred spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft Billom Gatesom si drží mierny náskok. Hodnota Gatesovho majetku sa odhaduje na 127,6 miliárd dolárov.

Kontroverzne vystúpenie 

Ešte pred Muskovým vystupovaním v SNL bol jeho odhadovaný majetok na hodnote 166 miliárd dolárov. Satirická relácia je vysielaná vždy počas sobotnej noci na televíznej stanici NBC a patrí k najsledovanejším reláciám na svete.

Miliardárove hosťovanie v relácii od začiatku budilo kontroverzie. Podľa CNBC sa časť obsadenia voči nemu ohradila a podráždená bola aj verejnosť. Musk a hudobná hostka Miley Cyrus v ukážke na epizódu prisľúbili, že sa budú správať slušne.

Musk bol najbohatším hosťom SNL v jej histórii, zároveň uviedol, že je prvým človekom s Aspergerovým syndrómom, ktorý v relácii účinkoval, alebo aspoň sa k tomu priznal. Jeho priznanie však pokles akcií Tesly nespôsobilo.

Za pokles môže jeho vtip o kryptomene dogecoin, ktorú označil za „unáhlenú“. Kryptomena sa po miliardárovom vtipe prepadla o viac ako 30% za 24 hodín od vystúpenia. Musk pritom v minulosti kryptomenu podporoval a často spomínal v komentároch na Twitteri, a bol aj príčinou aj jej rekordného rastu.

Ďalšia rana pre Teslu

Podľa Forbesu ďalšou ranou pre Teslu bolo oznámenie, že spoločnosť prestala prijímať platby virtuálnou menou bitcoin necelé dva mesiace po tom, ako ich začala akceptovať. Oznámil to v stredu (12. 5.) samotný Musk a odôvodnil to obavami o životné prostredie.

Teslu znepokojuje prudko rastúce využívanie fosílnych palív pri ťažbe bitcoinov a transakciách, najmä uhlia, napísal Musk na sociálnej sieti Twitter.

Cena bitcoinu sa po jeho oznámení prepadla o viac ako 10 %.

zdroj: TASR / AP (Chris Carlson)

Použitie bitcoinu na nákup elektrických vozidiel spoločnosti Tesla bolo v rozpore s vystupovaním a reputáciou Muska ako ochrancu životného prostredia. Využil pritom svoju popularitu a postavenia jedného z najbohatších ľudí sveta na podporu kryptomien.

Digitálne meny však už boli pod značným tlakom už pred vyhlásením Muska.

Musk zároveň uviedol, že je aj naďalej obhajcom týchto mien. „Kryptomena je dobrý nápad na mnohých úrovniach a veríme, že má sľubná budúcnosť, ale nemôže to byť za takú vysokú cenu pre životné prostredie “ napísal Musk vo svojom tweete. Musk dodal, Tesla plánuje ukončiť tiež obchodovanie s bitcoinami, pokiaľ nedôjde k zlepšeniu pri využívaní energií pri ich ťažbe.

Tesla sama vlastní bitcoiny, dogecoin znova narástol 

Tesla začala prijímať bitcoiny za nákup svojich elektromobilov v marci tohto roka. Spoločnosť predtým oznámila nákup bitcoinov za 1,5 miliardy USD (1,24 miliardy eur), čo bola obrovská podpora pre najstaršiu a najpopulárnejšiu digitálnu menu. Tesla predala časť bitcoinov, ktoré nakúpila v predchádzajúcom štvrťroku, a zarobila takmer 100 miliónov USD.

Investori do dogecoinu znova majú dôvod na radosť. Začiatkom piatka začala digitálna mena opäť rásť. Môže zato opäť Musk i oznámenie spoločnosti Coinbase, že uvedie kryptomenu inšpirovanú memečkami, uvádza CNBC.

zdroj: finance.yahoo

Musk vo štvrtok tweetoval, že spolupracuje s vývojármi dogecoinov na zlepšení efektívnosti transakcií.

Zdroje: Forbes, CNBC, CNBC, finance.yahoo, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech