Vybehni na pláž, tancuj s rukou hore na top párty ulici a nechaj sa opľuť prostitútkou. Poradíme ti, ako to spravíš za babku

  • Aj v naškrobenom Nemecku si užiješ šialený víkend
  • Môžeš sa poriadne vyskákať, poležať si pri mori a pozrieť cool pamiatky
  • A nemusí to stáť majland
Hamburg titulka
Unsplash/Patrick Mueller & Jana Kristeková & Unsplash/Patrick Baum
  • Aj v naškrobenom Nemecku si užiješ šialený víkend
  • Môžeš sa poriadne vyskákať, poležať si pri mori a pozrieť cool pamiatky
  • A nemusí to stáť majland

Jeho legendárna párty ulica konkuruje tej v Amsterdame. V počte mostov holandskú metropolu aj Benátky výrazne prekoná. A predsa je Hamburg, zatienený Berlínom, Mníchovom i inými nemeckými mestami, pre mnohých veľkou neznámou.

V cestopise ti odhalíme jeho elegantnú, industriálnu aj hriešnu stránku. Prevedieme ťa kanálmi, vezme ťa na pláž aj elektrizujúci námorný festival. A ukážeme ti niekoľko spôsobov, ako sa do Hamburgu dostaneš.

Staré musíš „vydolovať“ spod moderného

Stredoveká atmosféra v historických uličkách, ktoré vedú k veľkému a „vyfintenému“ námestiu s fotogenickou architektúrou, kde ti dych vyrazí majestátna pamiatka. Často je to kostol, katedrála či radnica. Takto väčšinou vyzerá centrum typického nemeckého mesta.

Hamburg sa z tejto šablóny trochu vymyká. Veľa starého, či nebodaj stredovekého, sa tu nezachovalo, pretože mesto zničil požiar aj šialené bombardovanie počas 2. svetovej vojny. Preto sa i „historické“ centrum mesta ťahá skôr moderným smerom.

Z pamiatok sa mi vynára v mysli jedine radnica z konca 19. storočia. Dlho bola jediným miestom, ktoré som z Hamburgu poznala, pretože som kúsok od nej postávala pri práci.

Jedna z najparádnejších radníc Európy dohliada na živé námestie, kde dominujú obchody a stánky so street foodom. Vždy som sa pozerala smerom k úžasnej stavbe a rozmýšľala, kam asi vedú ulice od nej.

Rozbiehajú sa všetkými smermi, ale nie k niečomu, čo by ťa vyslovene zrazilo z nôh. Niežeby centrum nebolo pekné, ale desiata ulica, na ktorej sa elegantné staré budovy striedajú s obyčajnými sivými, už nudí.

Hamburg - Radnica a jazero
zdroj: Jana Kristeková
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: Hamburg - oficiálna stránka, Telegraph, Atlas Obscura, Hamburg - oficiálna stránka (ENG) 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá