VÝBORNÉ SPRÁVY: Od zajtra sú povolené športové podujatia aj s divákmi. Má to však háčik

  • Od utorka je povolené konanie hromadných podujatí
  • Týka sa to profesionálnych súťaží vo vybraných športoch
hokej zvolen
TASR/Ján Krošlák
  • Od utorka je povolené konanie hromadných podujatí
  • Týka sa to profesionálnych súťaží vo vybraných športoch

Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR) povolil od utorka 27. apríla konanie hromadných podujatí v prípade profesionálnych súťaží vo vybraných športoch. Zúčastniť sa bude môcť aj obecenstvo, uvádza SITA.

Zmeny sa týkajú hokejovej Tipos extraligy, Ice Hockey League a Slovenskej hokejovej ligy, futbalovej Fortuna Ligy a II. futbalovej ligy. Ďalej Slovnaft Handball Extraligy, MOL Ligy, volejbalovej Extraligy muži a Extraligy ženy a Slovenskej basketbalovej ligy a ženskej basketbalovej Extraligy.

Ostatné športové podujatia bude nutné naďalej organizovať bez obecenstva. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

šport tribúny koronavírus opatrenia
zdroj: TASR/František Iván

Maximálne 2 000 divákov v exteriéri

Organizátori budú musieť dodržať niekoľko podmienok. Patrí sem napríklad povinnosť ohlásiť konanie podujatia najneskôr 48 hodín pred jeho začiatkom príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a uviesť presné miesto a čas konania.

Počet divákov na podujatí tiež nesmie prekročiť 25 percent celkovej kapacity na sedenie, zároveň počet divákov môže byť maximálne dvetisíc v exteriéri a tisíc v interiéri, pričom organizátor musí vedieť preukázať počet prítomných osôb.

Na podujatí sa budú môcť zúčastniť len diváci s negatívnym výsledkom PCR alebo LAMP testu nie starším ako 36 hodín a zároveň antigénovým testom nie starším ako 12 hodín.

testovanie na koronavírus
zdroj: TASR/Michael Kappeler/dpa via AP

Konzumácia jedla a nápojov nie je povolená

Organizátor musí viesť evidenciu divákov, a to meno, priezvisko, dátum narodenia, adresa trvalého pobytu a telefonický kontakt. Po uplynutí 30 dní je povinný tieto údaje zničiť.

Organizátor je povinný zabezpečiť prítomnosť divákov len z domáceho tímu, pričom musia sedieť v každom druhom rade. Pri príchode a odchode musia diváci dodržiavať dvojmetrové odstupy s výnimkou členov spoločnej domácnosti. Po celý čas podujatia je potrebné mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom a zároveň nie je dovolené konzumovať jedlá ani nápoje.

„Našim spoločným cieľom je overiť si v praxi efektivitu nastavených podmienok a použitia rôznych druhov testov vo vzťahu k riziku šírenia COVID-19 na hromadných podujatiach. Uvedené bude vyhodnocované v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied,“ uviedol ÚVZ.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech