Výbuch podmorskej sopky pri Tonge sme zaznamenali aj na Slovensku. Vlny prišli dve, každá z inej strany

  • Obrovský výbuch podmorskej sopky pri ostrove Tonga cítili po celom svete
  • Tlakové vlny dorazili po viac ako 14 hodinách aj na Slovensko
  • Zaznamenali ich stanice naprieč celým Slovenskom, ale aj svetom
erupcia
TASR/AP/NICT, Japan Meteorology Agency
  • Obrovský výbuch podmorskej sopky pri ostrove Tonga cítili po celom svete
  • Tlakové vlny dorazili po viac ako 14 hodinách aj na Slovensko
  • Zaznamenali ich stanice naprieč celým Slovenskom, ale aj svetom

Obrovský výbuch podmorskej sopky v sobotu pri pobreží ostrovného štátu Tonga bol taký silný, že ho zaznamenali po celom svete a vyvolal prívalovú vlnu cunami, ktorá zaplavila tichomorské pobrežia od Japonska až po Spojené štáty. V nedeľu to oznámili vedci, ktorých citovala tlačová agentúra AFP.

Podmorská sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai leží približne 65 kilometrov severne od hlavného mesta Tongy Nuku’alofa.

Dlhú, hlučnú erupciu sopky zachytili dramatické satelitné zábery – bolo vidieť, ako vulkán chrlí do vzduchu dym a popol. Hromový rachot bolo počuť aj na Aljaške vzdialenej takmer 10 000 kilometrov.                                    

Americká geologická služba USGS hlásila, že sobotňajší výbuch sopky sa rovnal zemetraseniu s magnitúdou 5,8 pri nulovej hĺbke.

Celkový rozsah škôd v tichomorskom štáte Tonga však nebol v nedeľu jasný, pretože komunikačné linky boli prerušené.

Pobrežie tonžského hlavného mesta Nuku’alofa zaplavila vlna cunami vysoká 1,2 metra a miestni obyvatelia ušli na vyššie položené miesta. Zanechali za sebou zatopené domy, niektoré už aj poškodené, a z oblohy padali malé kamene a popol. Z paláca neďaleko pobrežia evakuovali aj tonžského kráľa Tupoua VI.

Novozélandský vedec Marco Brenna z fakulty geológie na Univerzite Otago opísal vplyv výbuchu ako „pomerne mierny“, ale podľa jeho slov nemožno vylúčiť, že bude nasledovať oveľa silnejší výbuch.

zdroj: TASR/APP/NICT

Erupciu zaznamenali naprieč celým svetom

Tichomorské pobrežie Japonska zasiahli vlny vysoké približne 1,2 metra, pričom japonský meteorologický úrad varoval, že možno budú nasledovať aj vlny vysoké tri metre.

 Na Novom Zélande, vzdialenom od Tongy vyše 2 300 kilometrov, muselo ujsť zo severných pobrežných oblastí 120 ľudí. Zničených bolo niekoľko člnov, keď do malého prístavu narazila obrovská vlna.

výbuch Tonga
zdroj: TASR/AP/Tanya White/Northern Advcate/NZME

Obľúbenú pláž Bondi v austrálskom meste Sydney tiež nakrátko preventívne evakuovali. V Kalifornii v meste Santa Cruz boli vodou zaliate pobrežné ulice a úrady museli prerušiť premávku.

Meteorologická služba na Aljaške a Aljašské vulkanologické observatórium hlásili, že erupciu zaznamenali aj v mestách Anchorage a Fairbanks, vzdialených „6 000 míľ od sopky“ (okolo 9 700 kilometrov).

Meteorologická stanica na polostrove Fife na východe Škótska v tweete uviedla, že je „jednoducho neuveriteľné čo len pomyslenie na tú silu (erupcie), ktorá vyslala šokovú vlnu po celom svete“.

Sopka Hunga Tonga-Hunga Ha’apai je známa nestálosťou a výbušnosťou. V roku 2015 napríklad vychrlila do vzduchu toľko veľkých kameňov a popola, že keď sa usadili, vznikol nový ostrov dlhý dva kilometre, široký kilometer a vysoký 100 metrov, píše TASR.

zdroj: TASR/AP/Shmuel Thaler/The Santa Cruz Sentinel

Tlaková vlna dorazila aj k nám, a to dvakrát

Výnimkou nebolo ani Slovensko, kde tlaková vlna dorazila v sobotu po siedmej hodine večer. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav.

„Tlaková vlna spôsobená silnou erupciou sopky Hunga Tonga dorazila (zo severu) včera večer okolo 19:15 hod. SEČ aj na Slovensko a na viac ako 2 hodiny ‚rozkmitala’ na meteorologických staniciach hodnoty tlaku vzduchu. O necelých 7 hodín neskôr (dnes ráno o 2:00 hod. SEČ) dorazila z opačnej strany aj druhá vlna, ktorá k nám putovala po dlhšej dráhe,“ píše SHMÚ na sociálnej sieti. Tlakové zmeny zachytili na staniciach naprieč celým Slovenskom.

Podľa týchto meraní tak trvalo prvej tlakovej vlne viac ako 14 hodín aby z Oceánie prišla na Slovensko.  SHMÚ tiež priložilo grafy, kde možno vidieť, ako sa vplyvom tlakových vĺn menil aj tlak ovzdušia.

„Na grafoch je príchod prvej tlakovej vlny, označený červenou šípkou, veľmi nápadný pomerne rýchlym nárastom tlaku vzduchu o približne 1,5 hPa (za 15 min) a následným poklesom o viac ako 2 hPa. Druhá vlna, označená zelenou šípkou, sa na rozdiel od prvej prejavila skôr výraznejším poklesom tlaku vzduchu, ktorý na niektorých meteorologických staniciach pretrval aj dlhšiu dobu. Na grafoch sú znázornené minútové hodnoty okamžitého tlaku vzduchu, vyhladená krivka predstavuje krátkodobú tendenciu tlaku vzduchu,“ vysvetľuje SHMÚ.  

Zdroje: TASR, SHMU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá