Výchovné facky sú v ďalšej európskej krajine už minulosťou. Slovenská legislatíva ich nezakazuje

  • Deti v Škótsku majú teraz rovnakú právnu ochranu pred napadnutím ako dospelí po tom, čo krajina prijala zákon zakazujúci telesné tresty
  • Doteraz platilo, že rodič mohol svoje dieťa „primerane“ fyzicky potrestať. Zakázané boli len „neprimerané“ tresty
  • Na Slovensku sú „primerané tresty“ stále legálne. Vedecké štúdie preukázali, že negatívne ovplyvňujú neskorší dospelý život jedincov
Deti
Unsplash/Ben Wicks
  • Deti v Škótsku majú teraz rovnakú právnu ochranu pred napadnutím ako dospelí po tom, čo krajina prijala zákon zakazujúci telesné tresty
  • Doteraz platilo, že rodič mohol svoje dieťa „primerane“ fyzicky potrestať. Zakázané boli len „neprimerané“ tresty
  • Na Slovensku sú „primerané tresty“ stále legálne. Vedecké štúdie preukázali, že negatívne ovplyvňujú neskorší dospelý život jedincov

Deti v Škótsku majú teraz rovnakú právnu ochranu pred napadnutím ako dospelí po tom, čo krajina prijala zákon zakazujúci telesné tresty. Škótsko tak učiní ako prvá časť Veľkej Británie.

Doteraz bolo platilo, že rodič mohol svoje dieťa „primerane“ fyzicky potrestať. Zakázané boli len „neprimerané“ tresty.

Podľa The Guardian sa tak Škótsko stalo 58 krajinou, ktorá prijala úplný zákaz fyzických trestov pre deti. Očakáva sa, že v rámci Británie ju bude nasledovať aj  Wales zavedením zákazu do roku 2022.

Zákonodarcovia tvrdia, že „fackovací“ zákaz je najlepší spôsob, ako naučiť deti, že násilie je neprijateľné.

 „Keď som za posledné štyri roky napredoval vo svojej kampani, bolo vidno, koľko ľudí verilo, že udretie dieťaťa bolo už zakázané,“ povedal poslanec za zelených John Finnie, ktorý pomáhal zákon presadiť. „Som rád, že to tak teraz bude.“

„Som veľmi rád, že Škótsko sa stalo prvou časťou Spojeného kráľovstva, ktorá vydáva právne predpisy, ktoré zabezpečujú, aby deti bez výnimky mali rovnakú ochranu pred útokmi ako dospelí,“ povedal minister pre deti Maree Todd pre the Guardian.

zdroj: Unsplash/Ben Wicks

Legislatíva má aj svojich odporcov

Nie každý je s novou legislatívou spokojný. Skupina Be Reasonable Scotland, ktorá sa postavila proti legislatíve, varovala, že „aj ten najmiernejší fyzický trest bude považovaný za týranie“, čo by mohlo viesť k trestnému stíhaniu rodičov.

„V nasledujúcich rokoch budú milujúci rodičia, ktorí predtým neboli v kontakte s úradmi a nepredstavujú pre svoje deti žiadne riziko, vystavení stresujúcim zásahom, za ktoré sa dostanú na čiernu listinu policajných databáz a dokonca im bude hroziť aj trestné oznámenie. Väčšina Škótov to považuje za nespravodlivosť, nie za pozitívnu zmenu.“

Na Slovensku sú „primerané tresty“ legálne

Vo väčšine krajín Európy sú všetky fyzické tresty detí zakázané. Výnimku tvoria Slovensko, Česko, Taliansko, Belgicko a aj Švajčiarsko, kde sú „primerané tresty“ povolené. Donedávna ku krajinám patrilo aj Francúzsko, no minulý rok prijalo zákon, ktorým odstránilo časť o primeraných trestoch.

Psychológovia a sociálni pracovníci sa zhodujú, že každý si predstavuje pod pojmom „primeraný trest“ niečo iné. „Pre niekoho to môže byť jemné capnutie po zadku či po ruke, u iného úder päsťou do hlavy, zmlátenie dieťaťa do krvi a jeho zatvorenie do tmavej miestnosti. Predstavte si, že by v zákone bolo dovolené, aby muži primerane fyzicky trestali ženy. Každý by to považoval za šialené, ale u detí sa to považuje za normálne,“ povedala česká špeciálna pedagogička Klára Laurenčíková v rozhovore pre Denník N. Laurenčíková zastáva názor, že fyzické tresty pre deti treba úplne zakázať.

Súhlasíš aby boli fyzické tresty detí úplne zakázané aj na Slovensku?

Za pravdu jej dávajú aj vedecké štúdie, ktoré ukázali, že fyzické trestanie detí je kontraproduktívne a narobí viac škôd ako úžitku. Podľa niektorých štúdií fyzické násilie v detstve vedie k rôznym komplikáciám v dospelosti od nadväzovania vzťahov až po násilnejšie správanie k svojím blízkym.

zdroj: Unsplash/Sydney Sims
Zdroje: the Guardian, the Scottish Sun, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá