Vyčistili najšpinavšiu pláž sveta. Po rokoch sa sem vďaka tomu vrátil vzácny druh korytnačiek

  • Pláž Versova v Bombaji bola ešte pred časom zahltená odpadom, pod ktorým nebol vidieť ani piesok
  • Zmenila to však skupina dobrovoľníkov, ktorá pláž pravidelné čistí doteraz
pamm
wikimedia.org, unsplash.com
  • Pláž Versova v Bombaji bola ešte pred časom zahltená odpadom, pod ktorým nebol vidieť ani piesok
  • Zmenila to však skupina dobrovoľníkov, ktorá pláž pravidelné čistí doteraz

Pred pár rokmi toto miesto pripomínalo skôr skládku. Pri prechádzke plážou v Bombaji sa ľuďom borili nohy v masívnej vrstve plastov, ktoré ľudia roky ignorovali. Mladý právnik Afroz Shah sa však rozhodol toto miesto vyčistiť, informoval o tom The Guardian. Niekoľko týždňov tu s horou odpadkov bojoval sám.

Gepostet von HTMumbai am Donnerstag, 16. August 2018

„Prvých šesť až osem týźdňov sa nikto nepripojil. Potom ku mne prišli dvaja muži a veľmi zdvorilo sa opýtali, či mi môžu pomôcť. V tomto momente som začal veriť, že to dotiahneme do úspešného konca,” povedal Shah pre CNN.

Gepostet von Afroz Shah am Samstag, 20. Juli 2019

Mladík už vyše dvoch rokov vedie tím dobrovoľníkov, ktorí ručne zbierajú odpad z pláže a školia miestnych obyvateľov, ako zaobchádzať s odpadom. Všetko preto, aby to tu za pár mesiacov opäť nevyzeralo ako na smetisku. 

Za posledné dva roky malo vďaka kontinuálnej práci aktivistov zmiznúť z 2,5 kilometrovej pláže až 5,3 milióna kilogramov odpadu, informoval o tom Indian Express.Tak, ako je u nás v poslednom čase sadiť ihličnaté či listnaté stromy, v Bombaji ľudia v rámci čistenia pláže začali aj s výsadbou desiatok kokosových paliem, aby sa z tohto miesta opäť stal raj na Zemi.

Gepostet von Afroz Shah am Sonntag, 7. Juli 2019

Vyčistenie pláže v Bombaji so sebou okrem obnovenia krásneho kusu zeme,prinieslo aj ďalšie príjemné prekvapenie. Začali sa sem vracať morské korytnačky, pre ktoré tu kvôli odpadkom už nebolo miesto. „Keď som videl, ako vstupujú do vody, mal som slzy v očiach,“ priznáva aktivista.

Gepostet von Afroz Shah am Samstag, 28. Juli 2018

Je si však dobre vedomý toho, že práca dobrovoľníkov ani z ďaleka neskončila. Naopak. Aby pláž zostala stále čistá, musia sa o ňu naďalej starať upratovacie čaty.

„Po každom monzúne je pláž zaplavená novými odpadkami. S pravidelnými kontrolami a čistením sa ale situácia mení. Už teraz máme nahlásených tridsať tisíc školákov. Cez víkendy sa o pláž stará aj päťstovka dobrovoľníkov,“ povedal jeden z členov dobrovoľníckeho tímu.

28. Spot sea turtles at Versova beachAfter 20 years, sea turtles were spotted at Versova Beach returning to our…

Gepostet von Curly Tales am Donnerstag, 29. März 2018

 

zdroj: theguardian.com, cnn.com, indianexpress.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech