Výber povolania podľa znamenia v horoskope je skutočnosť. Sedí to aj na teba?

  • Rozhodol si sa vybrať svoje zamestnanie podľa horoskopu?
  • Tvrdenia, že znamenia v horoskope môžu predurčiť tvoje budúce povolania, sú naozaj realitou
  • Napríklad rak by mohol byť učiteľom a váhy pracovať v diplomacii
BeFunky-collage
Unsplash
  • Rozhodol si sa vybrať svoje zamestnanie podľa horoskopu?
  • Tvrdenia, že znamenia v horoskope môžu predurčiť tvoje budúce povolania, sú naozaj realitou
  • Napríklad rak by mohol byť učiteľom a váhy pracovať v diplomacii

To, že horoskopom ľudia veria, je známe. Každý ich vníma nejako a vysvetľuje si ich rôznymi spôsobmi. Podľa informácií portálu kariéra.sk by mali byť napríklad barani kouči, býci spisovatelia, blíženci pracovníci v médiách, raci učitelia, levi kariérni poradcovia, panny zdravotníci, váhy diplomati, škorpióni umelci, strelci vedci, kozorožci manažéri, vodnári humanitárni pracovníci a ryby psychológovia.

Výber práce na základe znamenia však môže mať reálny vplyv na naše budúce smerovanie, a to nemusí byť vždy najlepšie. O téme informoval aj portál kariéra.sk.

Vágne tvrdenia horoskopov ľudí lákajú

Podľa psychológa z Pedagogickej fakulty UKF, podobný postup výberu povolania na základe horoskopu je založený na nedostatočnom kritickom myslení a nedostatočnej sebareflexii.

„V rámci psychológie registrujeme fenomén, kedy mnoho jednotlivcov bez dostatočnej reflexie seba samého verí rôznym tvrdeniam bez toho, aby si ich overili. Preto často veria napríklad horoskopom,“ vysvetľuje pre Startitup Robert Krause.

Podľa Krauseho ľudia často uveria tomu, čomu chcú uveriť. Toto chápeme pod pojmom ako placebo efekt. „Často je prítomné aj takzvané konfirmačné skreslenie, pri ktorom súhlasí človek s tým, čo potvrdzuje jeho predstavu o danej situácii a odmieta to, čo mu nabúrava jeho predstavu o danej situácii,“  hovorí Krause.

Podľa psychológa sú horoskopy natoľko vágne, že sa s nimi dokážu ľudia stotožniť v plnej miere, aj keď sú často vymyslené.

„Je to práve kvôli vágnosti samotných tvrdení, ktoré sú vo všeobecnosti platné a dokážeme sa s nimi stotožniť. Ako napríklad to, že máte potrebu, aby vás druhí ľudia mali radi a miestami vás aj obdivovali. Často majú jednotlivci aj tendenciu považovať za účinnejšie tie veci, za ktoré si platia. Preto je dôležité, aby ľudia mysleli viac kriticky a brali do úvahy, že kritické myslenie nie je ťažké tým, že je komplikované, ale tým, že je často namáhavé,“ dopĺňa Krause.

zdroj: Startitup

Odborníčka: Je to nonsens, existujú lepšie možnosti

To, že správna voľba pracovnej pozície je dôležitá, pripomína aj Andrea Košútová, HR odborníčka z firmy Itera. Výber na základe horoskopu hodnotí ako nonsens.

„Voľba tej správnej pracovnej pozície patrí k dôležitým rozhodnutiam, ktoré ovplyvňujú celkovú kvalitu života každého z nás. Pri voľbe zamestnania je preto dobré zvážiť, aké sú naše schopnosti, záujmy, osobnostné vlastnosti, temperament či hodnoty a taktiež, aký životný štýl nám vyhovuje,“  hovorí pre Startitup Košútová.

Pre tých, ktorí sa nevedia rozhodnúť, existujú rôzne pomôcky a weby, špeciálne zamerané na voľbu budúceho zamestnania. Medzi ne patrí napríklad Addwork alebo ISTP. Ani tie však nie sú ničím rozhodujúce.

„Je veľmi dôležité spoznať sa, a preto vždy mladým ľuďom odporúčam, aby boli aktívni. Dnešná doba ponúka veľa možností: dobrovoľnícke aktivity, stáže, platené brigády, prednášky, workshopy, kariérne dni,“ vysvetľuje možnosti Košútová.

Na základe osobnostných predpokladov si môžeš pozrieť stránku Emirio, ktorá sa zameriava hlavne na test osobnosti. Na základe toho ti odporučí len odhadované odvetvie budúceho povolania.

„Netvrdím, že všetky odporúčania treba brať 100 % vážne, v každom prípade sa snažte zachovať si triezvy pohľad na vec a spomínané rady berte skôr ako inšpiráciu. Poznám v živote pár úspešných kamarátov, ktorých zanietenie a tvrdá práca zvíťazila aj nad skeptickými výsledkami z testov od kariérneho poradcu,“ uzatvára.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech