Výhľad z neho je dychberúci. Navštívili sme najkrajší výhľad Slovenska

  • 360-stupňový výhľad na štyri najvyššie pohoria Slovenska
  • Celý Liptov ako na dlani
  • Toto je najlepší a najkrajší výhľad Slovenska
tomas-malik-tmhy4km0Pjc-unsplash
Najkrajší výhľad Slovenska, Unsplash/Tomáš Malík
  • 360-stupňový výhľad na štyri najvyššie pohoria Slovenska
  • Celý Liptov ako na dlani
  • Toto je najlepší a najkrajší výhľad Slovenska

Máš okolo seba štyri najvyššie národné parky Slovenska, známe regióny ako na dlani, celú Liptovskú Maru a ešte mnoho iného.  Ukážeme ti miesto, ktorého ponuka, čo odtiaľto uvidíš, len ťažko nájde konkurenciu. 

Výhody ranného vstávania

Na hory sa chodí ráno – to vie každý turista. Vtedy zvykne bývať na horách najlepšie počasie a najkrajšie výhľady. Stihnete predísť búrkam, ktoré sa často (najmä počas leta) objavujú až poobede. A v lete oceníte, že nestúpate vo vyčerpávajúcich teplotách.

Ak radi fotografujete, ranné, zlaté svetlo bude asi tým najväčším lákadlom, prečo tak skoro vypadnúť z postele. No a veľa ľudí vám do záberu behať nebude. Je pravdepodobné, že na vrchole budete ešte sami či len s minimálnou hŕstkou šialencov. Aj o tom ťa dnes presvedčíme. A to rovno na najkrajšom výhľade Slovenska! Viete, kde ho nájsť?

zdroj: František Kekely

Ako na liptovské medvede

Zaspávame naozaj neskoro a nie každý je ešte poriadne zbalený – chyba hneď na úvod. No veríme si a po chvíľke spánku sa budíme okolo 4 ráno. Smer Liptov a obec Valaská Dubová, ktorá sa nachádza pár kilometrov od Ružomberka. Práve odtiaľto začína výstup na Veľký Choč, ktorý ponúka spomínaný najkrajší výhľad Slovenska.

Možnosť ísť na jeho vrchol je aj z iných obcí – 1. z Vyšného Kubína, 2. z kúpeľných Lúčok či 3. z Likavky, okolo ktorej aj tak pôjdeme a kde sa môžeš zastaviť pod hradom Likava, v ktorom bol väznený Juraj Jánošík.

No najbežnejšia a najrýchlejšia dobre značená trasa na vrchol Veľkého Choča vedie práve z Valaskej Dubovej, pre ktorú sme sa rozhodli aj my.

zdroj: Hrad Likava a Chočské vrchy. Foto: František Kekely

Skoro ráno je ešte šero, takmer tma, znásobená hmlou v dolinách. Občas to vyzerá ako z hororu. Práve takto skoro ráno či neskoro večer je ideálny čas, kedy môžeš ľahko stretnúť nejakú zver – a niektorú stretnúť proste nechceš. Pamätám si, keď som tu bol pred rokmi, na informačné tabule „Pozor medvede!“

Áno, na Liptove a v Chočských vrchoch žijú medvede. Ak ideš v takomto čase, kedy by sa mohli aktívne prechádzať, rozprávaj sa s kolegom. Ak tam maco náhodou kdesi je, nech o vás vopred vie a ujde. Hlavne, aby ste jeden druhého zrazu z tesnej blízkosti neprekvapili a nevydesili. Neskôr stretávame chlapíka, ktorý ide sám a na ruksaku má pripnutý zvonček, ktorý mu stále vydáva zvuk – aj takto sa dá.

Poznámka: Bol som tu päťkrát a medveďa som tu ešte nevidel.

Ranný zaberák nôh

Zdolať Veľký Choč nepatrí medzi extra náročné túry, no rozhodne nejde ani o žiadnu prechádzku. Za pomerne krátku vzdialenosť i čas urobíš vyše kilometrové výškove prevýšenie. Teda takmer neustále pôjdeš hore kopcom, niekedy dosť strmým.

Celkový čas pre výstup na vrchol sa píše 2 a pol hodiny. Cesta dole by mala zabrať okolo 2 hodín. Ak ti bude priať počasie, tých pár odmakaných hodín za to, čo ťa hore čaká, bez pochýb stojí. Lanovka tu nejazdí. Musíš si to zaslúžiť.

zdroj: Spomienka na zimný výšľap. Foto: František Kekely

Prvú časť výstupu ideme len hore lesom, kde sa sem-tam nad nami ocitnú skaly. Po ceste je pripravených niekoľko zaujímavých informačných tabúľ, kde si môžeš pozrieť, čo tu žije, rastie či koľko sa jednotlivé predmety rozkladajú v prírode, ak ich tu vyhodíš. Vedel si, že taký tampón vydrží až 500 rokov?

Po zhruba hodina a pol konečne vyjdeme z lesa a ocitneme sa na veľkej, príjemnej lúke, na ktorú už dopadá silno oranžové ranné svetlo. Nádhera. Ísť o pár hodín neskôr v normálnejšom čase, nič takéto nezažijeme.

zdroj: Konečne z lesa vonku. Ranné lúče na Strednej Poľane. Foto: František Kekely

Sme už 1 248 m.n.m., táto lúka nesie názov Stredná Poľana. Vidíme i vrchol hory, ktorý je ešte necelých 400 výškových metrov nad nami. Čaká nás ešte hodina výstupu. Všetko toto sa dočítaš na miestnej turistickej značke. Kúsok pod nami je i drevená útulňa, kde môžeš prespať či sa aspoň skryť, ak by ťa tu niekedy náhodou chytilo zlé počasie. Nám však dnes podľa predpovede praje.

Geniálna poloha pre najkrajší výhľad

Už od Strednej Poľany vidno vrcholky Nízkych Tatier a každými výškovými metrami sa nám odkrývajú nové a nové údolia a výhľady.

zdroj: Hrebene Nízkych Tatier zo Strednej Poľany. Foto: František Kekely

zdroj: František Kekely

Máme neuveriteľné inverzné počasie – všetka oblačnosť a hmly sa držia dole v údoliach. Pred nami máme len vrcholky slovenských kopcov a hôr. Lepšie počasie a podmienky sa nedali ani želať.

zdroj: Cestou na vrchol. Foto: František Kekely

No ten najkrajší výhľad nás čaká až na úplnom vrchole, ktorý je v nadmorskej výške 1611 m.n.m. Je jedno, ktorým smerom pozeráš, všade sa dá čo obdivovať. Neuveriteľný 360-stupňový výhľad, ktorý sa myslíme právom považuje za ten TOP na Slovensku.

Veľký Choč má geniálnu polohu. Je akoby postavený v strede medzi štyrmi najvyššími slovenskými pohoriami/národnými parkmi Slovenska – medzi Malou Fatrou, Veľkou Fatrou, Nízkymi Tatrami a Vysokými Tatrami. Aby si videl všetky štyri, stačí ti tu len otáčať hlavou.

zdroj: Pohľad na Vysoké Tatry z Veľkého Choča. Foto: František Kekely

zdroj: Spomienka na po-zimný výstup s Malou Fatrou v pozadí. Foto: František Kekely

Okrem toho máme pod sebou celý Liptov ako na dlani, ktorému dominuje veľká vodná plocha uprostred – Liptovská Mara. Vedľa vidíme taktiež obrovský kus Oravy, až po hranice susedných štátov. Človek naozaj nevie, kam sa má skôr pozrieť.

zdroj: Zakrytá Orava. Foto: František Kekely

Len príroda a káva. A halušky

Ďalšou výhodou skorého rána je zjavne to, že sme tu úplne sami. Nikde nikto, len príroda. Dokonca nevidno ani mestá v dolinách, ktoré sú ešte zakryté bielou perinou. Absolútna, pokojná idylka. Lepšie to už byť azda nemôže. K tomu už len rozprestrieť deku na sedenie a vychutnať si pri týchto pohľadoch chutnú, rannú kafku.

View this post on Instagram

When you get tired of the morning coffee in the kitchen… ☕🙂 The most beautiful 360 ° view of Slovakia! 🇸🇰 More pics soon. 📷 . . . ………………………. 🇸🇰 slovensky 🇸🇰: Keď ťa už omrzí ranná kafka v kuchyni… ☕🙂 Najkrajší 360° výhľad Slovenska! 🇸🇰 Viac fotografií neskôr. 📷 #Slovakia #Slovensko #VelkyChoc #turistikanaSlovensku #horyapriroda #horyacestovanie #goodideaSlovakia #livingsvk #vyletslovenskom #hikingSlovakia #insta_svk #dnescestujem #daybyme #photooftheday #travel #instatravel #Fefe #Kysucannacestach #mountains #welovemountains #Slovakianaturehd #nature #priroda #view #morning #coffe #traveler #travelers #travelerssk

A post shared by František Kekely •Travelers.sk (@travelers.sk.frantisek.kekely) on

zdroj: Ranná káva s takýmto výhľadom chutí veru inak. Foto: František Kekely

Presedíme tu bez problémov dve hodiny. Ubehli neuveriteľne rýchlo. Neskôr postupne prichádzajú ďalší ľudia, no už nemajú ten nezabudnuteľný pohľad na perinou zakryté doliny a mestá. To sa behom hodiny roztrhalo a vytratilo. Cestou dole stretávame desiatky ďalších ľudí. O to viac si vážime, že tam hore sme boli len my.

Keď už sme tu, cestou sa môžeme zastaviť pri spomínanom hrade Likava, kde držali Juraja Jánošíka, či v starej dedine Vlkolínec, ktorá je i na zozname svetového dedičstva UNESCO.

A keď už sme na Liptove a veľkí milovníci halušiek, na obed nebude nič iné než pravé, dobré, bryndzové halušky na nejakom salaši – rád napríklad zastavujem v Kolibe u dobrého pastiera. Skvelá liptovská bodka za krásnym a príjemným dňom, s výhľadom, na aký veru nikdy nezabudneme.

zdroj: František Kekely

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech