Vyhodili ho z Googlu za názory na tému rovnosti mužov a žien. Teraz žaluje spoločnosť za diskrimináciu

  • Oddelenie ľudských zdrojov v Google čelí žalobe od konzervatívcov.
  • Ide o otázky rozmanitosti a neakceptovanie názorov zamestnancov.
  • Na svedomí to má jeden zo zamestnancov, ktorý dostal padáka a teraz žaluje Google.
wired.com
  • Oddelenie ľudských zdrojov v Google čelí žalobe od konzervatívcov.
  • Ide o otázky rozmanitosti a neakceptovanie názorov zamestnancov.
  • Na svedomí to má jeden zo zamestnancov, ktorý dostal padáka a teraz žaluje Google.

O tomto prípade ako prvý informoval na svojom webe portál Wired, ktorý uvádza, že šiesti zamestnanci Google boli vyzvaní, aby otvorene diskutovali o svojich skúsenostiach s „cenzúrou“. Ďalej sa v správe uvádza, že mnohí iní zamestnanci Google sa sťažujú na vyjadrenia kolegov z oddelenia ľudských zdrojov, ktoré sú podľa ich názoru urážlivé a neprimerané voči „bielym“ či transgender kolegom.

Interní advokáti v oblasti diverzity tvrdia, že niektorí zamestnanci ľudských zdrojov cielene, ale možno aj nevedomky, očierňovali ich oddelenie tým, že sa na adresu iných kolegov vyjadrovali nevhodne a neprimerane. Takéto vyjadrenia zamestnancov nerobia oddeleniu dobré meno. Podľa informácií portálu Wired sa jednalo predovšetkým o vyjadrenia adresované na tému občianstva a na ľudí bielej rasy.

Ak by sme sa chceli spätne pozrieť na to, ako celá táto „kauza“vznikla, musíme sa vrátiť pár mesiacov späť. Jedným z vyššie spomínaných šiestich zamestnancov je aj bývalý inžinier James Damore, ktorý je známy vďaka svojmu rozsiahlemu príspevku na tému rozmanitosti, ktorú rozšíril vrámci spoločnosti. Okrem iného v ňom uvádza, že muži a ženy sú biologicky odlišné stvorenia, a preto sa hodia na odlišné pracovné pozície.

Tvrdil aj to, že muži zamestnaní ako inžinieri sú niečo „viac“ ako ženy zamestnané v oblasti inžinierstva. Táto pôvodne výhradne interná správa však unikla a dostala sa do rúk verejnosti, čo bolo spúšťačom verejnej diskusie a pobúrenia. Napriek tomu, že sa v princípe zo strany Jamesa jednalo „len“ o vyjadrenie svojho názoru, Google tlak verejnosti nezvládol a práve to bol dôvod, prečo v lete minulého roka Jamesa vyhodili. Po všetkých týchto udalostiach sa James nie príliš šťastne vyjadril:

Bol som objektívny presne tak ako rasizmus a sexizmus vo svete.“ 

James sa však rozhodol, že to tak nenechá a na spoločnosť s odstupom času podáva žalobu za diskrimináciu a cenzúru jeho názorov. Je to súboj neprimeraného podceňovania žien na pracovisku proti cenzúre a nedodržiavaniu slobody vyjadrovania sa. Veríme, že nielen my, ale aj ty si zvedavý, ako to nakoniec celé dopadne. James vo svojej žalobe okrem iného uvádza:

„Zamestnanci spoločnosti Google vyjadrili názory, ktoré sa odchyľujú od väčšinového pohľadu v spoločnosti, predovšetkým ich názory na politické témy na pracovisku a na hospodárenie spoločnosti. Kritizovali napríklad „prijímanie politiky diverzity“, „zaujatosť“ alebo problematiku „sociálnej spravodlivosti“. Takéto názory sú spoločnosťou Google neakceptované, utláčané a systematicky trestané. To isté platí aj o samotných zamestnancoch,“ 

zdroj: wired.com, gizmodo.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá